Zahraničných študentov bude u nás menej, naopak, viac Slovákov ostane študovať doma

Lekárske fakulty zatiaľ nižší záujem neregistrujú

Lekárske fakulty zatiaľ nižší záujem zahraničných študentov neregistrujú.Lekárske fakulty zatiaľ nižší záujem zahraničných študentov neregistrujú. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Cudzincov bude v slovenských vysokých školách vidieť menej. Nižšia mobilita študentov pri cestovaní za vzdelaním do zahraničia je jedným z dôsledkov koronakrízy.

"Rôzne odborné články vo svete venujúce sa téme náboru študentov zo zahraničia už varujú, že v najbližších rokoch dôjde k síce dočasnému, ale výraznému poklesu záujmu o štúdium v zahraničí," konštatoval Michal Fedák, výkonný riaditeľ Slovenskej akademickej informačnej agentúry (SAIA), ktorá poskytuje informácie o možnostiach štúdia v zahraničí.

Menej zahraničných študentov u nás znamená pre školy aj výpadok školného z rozpočtu. Na druhej strane sa zrejme zvýši počet slovenských maturantov, ktorí ostanú študovať doma.

Zrejme sa zvýši počet slovenských maturantov, ktorí ostanú študovať doma.

Podľa štatistík Centra vedecko-technických informácií študovalo na konci minulého roku v slovenských verejných školách zhruba 9800 študentov z rôznych krajín. Je to asi 7,4 percenta všetkých študentov verejných vysokých škôl.

Najviac je medzi nimi Ukrajincov (3749), Nemcov (585), Nórov (496), Maďarov (496) a Poliakov (393).

Najviac Slovákov študuje v Českej republike. Podľa dostupných údajov ich pred krízou v zahraničí študovalo takmer 21-tisíc.

Uvidí sa na jeseň

Ako sa tieto počty zmenia, je podľa Michala Fedáka ťažké odhadnúť. Konečné štatistiky s presnejšími číslami budú k dispozícii na jeseň. Prihlasovanie a prijímanie na vysoké školy stále prebieha.

Súvisiaci článok Platí internát v Grenobli, učí sa doma v Štrbe Čítajte

Mierny pokles záujmu vidno na číslach, ktoré poskytla Univerzita Komenského. Kým vlani škola registrovala 2082 prihlášok od záujemcov z cudziny, do polovice mája 2020 prišlo na jej fakulty 1155 prihlášok. V čísle sú započítaní záujemcovia o bakalárske, spojené magisterské a doktorandské štúdium.

Hovorkyňa UK Lenka Miller však upozornila, že študenti ešte stále môžu podávať prihlášky. "Týka sa to aj študijných programov v angličtine."