SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Firmy sa už o absolventov nebijú, najžiadanejší sú stále informatici

Absolventi pýtajú 1300 eur.

Konkurencia na trhu práce je veľká. Absolventi budú mať väčší problém nájsť si prvý džob.Konkurencia na trhu práce je veľká. Absolventi budú mať väčší problém nájsť si prvý džob. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Čerstvo doštudovaní uchádzači o prácu majú pre koronakrízu v rukách horšie karty ako ich starší spolužiaci. Dobré meno doštudovanej univerzity preto môže pri pohovore v novej situácii zavážiť ešte viac ako doteraz.

"Súčasná situácia absolventom nepraje. Boj o čerstvo doštudovaných ľudí už nie je aktuálny, záujem firiem opadol," konštatovala hovorkyňa pracovného portálu Profesia.sk Nikola Richterová.

Nižší záujem majú firmy o absolventov vo všeobecnosti. Týka sa absolventov všetkých odborov, aj tých, o ktorých sa donedávna zamestnávatelia bili, napríklad aj veľmi žiadaných informatikov.

Skryť Vypnúť reklamu

Kým v roku 2018 si životopis absolventa informatiky prehliadalo v priemere sedem zamestnávateľov, vlani počet podľa štatistických údajov Profesie klesol na šesť. "Ešte výraznejší úbytok záujmu o čerstvo doštudovaných uchádzačov vidíme pri ostatných odboroch. Napríklad životopis absolventov strojárstva si otvorilo v roku 2018 v priemere šesť zamestnávateľov, vlani to boli už iba necelí štyria," priblížila zmeny hovorkyňa Profesie.

Vinou korony

Portál Profesia.sk počas posledných rokov informoval o zvyšovaní podielu ponúk, ktoré sú vhodné pre absolventov. Dôvodom bol najmä výrazne vyšší počet ponúk a náročná situácia zamestnávateľov, ktorí sa pri hľadaní novej pracovnej sily často trápili.

Zmena situácie nastala čiastočne už vlani. "Výraznejšia recesia však bola očakávaná až na rok 2020. Tá prišla v dôsledku pandémie omnoho skôr a taktiež v omnoho väčšej sile, ako sa predpokladalo," skonštatovala Richterová.

Skryť Vypnúť reklamu

Náročnejší príchod na trh práce zrejme budú podľa nej absolventi prežívať aj nasledujúce roky. "Vo veľkej výhode sú preto tí, ktorí sa práci a zdokonaľovaniu vo svojom odbore venovali aj mimo školy počas svojho štúdia," myslí si.

Pokles záujmu firiem možno aktuálne sledovať pri uchádzačoch celkovo, situácia sa teda netýka iba čerstvých absolventov. Dôvodom sú práve zmeny na trhu práce. Pre pandémiu koronavírusu prišli o zamestnanie desiatky tisíc ľudí, mnohí sa vrátili zo zahraničia. Konkurencia na trhu práce je tak omnoho väčšia ako pred pár mesiacmi.

Ide o uplatnenie na trhu

Pracovný portál Profesia.sk už trinásť rokov hodnotí úspešnosť absolventov jednotlivých škôl a fakúlt na trhu práce. "Umiestnenie závisí od toho, koľko zamestnávateľov si prehliada životopisy absolventov, ktoré boli uverejnené na pracovnom portáli Profesia.sk," priblížila Nikola Richterová, hovorkyňa portálu.

Skryť Vypnúť reklamu

Rebríček teda nehodnotí úroveň vzdelávania, zameriava sa na uplatnenie jednotlivých absolventov na trhu práce. Ukazuje, že najväčší záujem firiem je stále o študentov, ktorí získali diplom z informatiky, strojárstva a ekonomiky.

Prvenstvo pre EÚ

Spomedzi slovenských verejných vysokých škôl bol vlani na Profesia.sk najväčší záujem o absolventov Ekonomickej univerzity. Za ňou skončili ďalšie dve bratislavské školy – Slovenská technická univerzita a Univerzita Komenského.

Spomedzi fakúlt má najžiadanejších absolventov na slovenskom trhu práce Fakulta informatiky a informačných technológií na Slovenskej technickej univerzite. Oproti vlaňajšku si najviac polepšila Farmaceutická fakulta, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky a Fakulta manažmentu na Univerzite Komenského.

Skryť Vypnúť reklamu

Čakajú vyššie platy

Absolventi "vychytených" univerzít a fakúlt majú stále vysoké očakávania z hľadiska nástupných platov vo firme. Na prvých troch priečkach v platových nárokoch skončili podľa analýzy pracovného portálu bratislavské školy - Slovenská technická univerzita, Ekonomická univerzita a Univerzita Komenského.

Päticu univerzít s "najdrahšími" absolventami uzatvárajú dve technické školy Žilinská univerzita a Technická univerzita v Košiciach.

Podľa portálu Platy.sk, ktorý patrí pod Profesiu, bol vlani priemerný základný plat absolventa vysokej školy vo veku od 24 do 25 rokov 1061 eur v hrubom. Najvyššie platy očakávajú Slováci z odborov, ktoré súvisia s informatikou.

"Najdrahších" absolventov portál zaznamenal na Fakulte elektrotechniky a informatiky na Slovenskej technickej univerzite a Fakulte matematiky, fyziky a informatiky na Univerzite Komenského. V oboch prípadoch boli očakávané platy vyššie ako 1300 eur v hrubom.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles príde najskôr o dva týždne

Zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.

Policajná eskorta a príslušníci Národnej kriminálnej agentúry privádzajú vysokého postaveného policajného funkcionára Norberta Pakšiho a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na pojednávanie na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
Podcast Dobré Ráno.
Komentár Zuzany Kepplovej

Tak prrr! Neleteli sme na Mars

Ľudia ukázali ochotu a dôveru. Pokaziť to vždy môže nedostatok pokory lídrov.

Zuzana Kepplová.