Firmy sa už o absolventov nebijú, najžiadanejší sú stále informatici

Absolventi pýtajú 1300 eur.

Pandémia sťažila absolventom nástup na trh práce. Majú problém nájsť si prvý džob.Pandémia sťažila absolventom nástup na trh práce. Majú problém nájsť si prvý džob. (Zdroj: ilustračné - adobe stock)

Čerstvo doštudovaní uchádzači o prácu majú pre koronakrízu v rukách horšie karty ako ich starší spolužiaci. Dobré meno doštudovanej univerzity preto môže pri pohovore v novej situácii zavážiť ešte viac ako doteraz.

"Súčasná situácia absolventom nepraje. Boj o čerstvo doštudovaných ľudí už nie je aktuálny, záujem firiem opadol," konštatovala hovorkyňa pracovného portálu Profesia.sk Nikola Richterová.

Nižší záujem majú firmy o absolventov vo všeobecnosti. Týka sa absolventov všetkých odborov, aj tých, o ktorých sa donedávna zamestnávatelia bili, napríklad aj veľmi žiadaných informatikov.

Kým v roku 2018 si životopis absolventa informatiky prehliadalo v priemere sedem zamestnávateľov, vlani počet podľa štatistických údajov Profesie klesol na šesť. "Ešte výraznejší úbytok záujmu o čerstvo doštudovaných uchádzačov vidíme pri ostatných odboroch. Napríklad životopis absolventov strojárstva si otvorilo v roku 2018 v priemere šesť zamestnávateľov, vlani to boli už iba necelí štyria," priblížila zmeny hovorkyňa Profesie.