SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Vysokoškolské internáty: Namiesto rekonštrukcií robia len nutné opravy

Po korone sa šetrí.

Prešovská univerzita stihla dva najväčšie internáty zrekonštruovať ešte pred koronakrízou. Študenti majú vynovené izby, sociálne zariadenia aj spoločenské priestory.Prešovská univerzita stihla dva najväčšie internáty zrekonštruovať ešte pred koronakrízou. Študenti majú vynovené izby, sociálne zariadenia aj spoločenské priestory. (Zdroj: TASR)

Po letných prázdninách sa mali študenti viacerých vysokých škôl vrátiť do zrekonštruovaných internátov a učební. Školy sa museli pre šetrenie vynútené koronakrízou uspokojiť len s nevyhnutnou údržbou, prípadne doťahujú už rozbehnuté práce. Viaceré väčšie investície sa presúvajú na neskôr.

Univerzita Komenského (UK) musela prijať niekoľko úsporných opatrení. Jedným z nich bolo odloženie niektorých rekonštrukcií na internátoch Mlyny UK. "Okrem výškového bloku B sa oddialila aj rekonštrukcia budovy Pedagogickej fakulty UK," uviedla hovorkyňa univerzity Lenka Millerová.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre výpadky financií budú internáty na Mlynoch nateraz realizovať len menšie projekty. "Pôjde o nové moderné študovne s wi-fi pokrytím a bezkľúčovými prístupmi na ISIC karty," priblížila Lenka Millerová. Počíta sa aj s výmenou nábytkov, pokrytím všetkých izieb wi-fi signálom a s výmenou okien.

V najväčšom slovenskom vysokoškolskom internáte malo byť pre mimobratislavských študentov dostupných viac práčok a sušičiek. Pribudne aj nový coworkingový priestor Štúrovňa a cyklostojany pred výškovými blokmi.

Na takzvaných átriových domčekoch by mali mať študenti po prázdninách k dispozícii beachvolejbalové ihrisko, headisový stôl, bufet a stravné novinky v jedálni VENZA.

Košická Univerzita Pavla Jozefa Šafárika plánuje podľa hovorcu Tomáša Zavatčana "vzhľadom na neľahké obdobie predchádzajúcich mesiacov a protiepidemiologické opatrenia len bežné udržiavacie práce".

Skryť Vypnúť reklamu

Dotiahnuté projekty

Obdobie pandémie Univerzita Komenského využila na finalizáciu projektov, ktoré už boli rozbehnuté. Filozofická fakulta UK, ktorá sa pripravuje na oslavy storočnice, využila neprítomnosť študentov na obnovu dlažby na chodbách aj v učebniach. Vymenili tiež stoly a stoličky a pripravujú sa ďalšie opravy.

Rekonštrukčné práce za viac než 4,8 milióna eur prebiehajú v dvoch blokoch na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity. Hotové by podľa hovorcu Fedora Blaščáka mali byť v júli. "Začala sa tiež rekonštrukcia strechy na stavebnej fakulte. Bude to stáť 3,8 milióna eur a dokončenie je naplánované na konci októbra," dodal.

Rozbehnuté pokračovali

Práce na rekonštrukcii študentského domova Brezový háj v Nitre s celkovým investičným nákladom 5,2 milióna eur koronakríza neovplyvnila. Ide o budovu, ktorá je dlhodobo mimo prevádzky.

Skryť Vypnúť reklamu

"Termín ukončenia rekonštrukcie je júl 2021, študenti by mohli byť ubytovávaní od septembra 2021," uviedla Ľubica Ehrenholdová, kvestorka Univerzity Konštantína Filozofa.

V rámci projektu sa obnovujú a rekonštruujú izby pre ubytovaných, sociálne zariadenia aj spoločné priestory, ako sú kuchynky, študovne, klubovne, jedáleň, hospodárske zázemie. Zahŕňa aj celkovú rekonštrukciu rozvodov vody, kanalizácie, elektrického vedenia, štruktúrovanej kabeláže, vytvorenie vstupu do budovy pre imobilných a obnovu výťahov. Fasáda budovy sa kompletne zateplí a obnovou a zateplením prejdú aj všetky strešné plášte.

Kríza z jari tohto roka významne zasiahla do života ŠD Zobor, v ktorom bolo zriadené repatriačné centrum. Jeho činnosť sa skončila až 10. júna 2020. "Preto aj napriek tomu, že tam študenti neboli a ani nemohli byť ubytovaní, žiadne práce sme robiť nemohli," skonštatovala kvestorka.

Skryť Vypnúť reklamu

Bežné údržbové práce a maľovanie priestorov sú naplánované na letné mesiace. "Výmenu vzduchotechniky na odvetranie sociálnych zariadení v blokoch A a B ŠD Zobor sme museli časovo posunúť do 2. polroka 2020," uzatvorila.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles príde najskôr o dva týždne

Zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.

Policajná eskorta a príslušníci Národnej kriminálnej agentúry privádzajú vysokého postaveného policajného funkcionára Norberta Pakšiho a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na pojednávanie na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
Podcast Dobré Ráno.
Komentár Zuzany Kepplovej

Tak prrr! Neleteli sme na Mars

Ľudia ukázali ochotu a dôveru. Pokaziť to vždy môže nedostatok pokory lídrov.

Zuzana Kepplová.