SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Študijné programy: Čo nové pribudlo a ktoré končia

Novinkou pre rok 2020/21 je dátová veda či španielčina

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Dátová veda, európska verejná správa či španielsky jazyk a kultúra. Novinky v rámci študijných programov v novom akademickom roku 2020/21 na slovenských vysokých školách sa snažia prilákať budúcich študentov aj reagovať na potreby praxe.

"Príprave nových študijných programov u nás predchádza proces zisťovania interných kapacít, spoločenskej potreby a záujmu uchádzačov," priblížil tvorbu nových študijných možností Tomáš Zavatčan, hovorca Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Skryť Vypnúť reklamu

Programy tejto univerzity majú podľa neho úzku väzbu na výskum školy. "Zároveň patria k minimálne zastúpeným v Slovenskej republike, čo ich robí atraktívnymi," dodal.

Najmä pre prax

Univerzita Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre zdôrazňuje pri ponuke študijných programov potreby praxe. "Univerzita ponúka uchádzačom študijné programy, o ktoré je trvalo vysoký záujem okrem iného aj pre vysokú mieru uplatnenia absolventov v praxi," zdôraznila Jana Duchovičová, prorektorka pre vzdelávanie UKF v Nitre.

Ide napríklad o programy ako predškolská a elementárna pedagogika, informatika, biológia, ekológia či masmediálna komunikácia a reklama.

"Úplne novými programami, ktoré reagujú na potreby praxe, sú napríklad manažment vzdelávania a verejnej správy v bakalárskom aj magisterskom stupni štúdia, v dennej aj externej forme a tiež španielsky jazyk a kultúra, v kombinácii v rámci prekladateľstva a tlmočníctva," dodala Jana Duchovičová.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre verejnú správu

Ponuka študijných programov na košickej Univerzite Pavla Jozefa Šafárika je pomerne stabilná. "Keďže je pestrá, nové programy nepribúdajú masívne. Čiastočne to súvisí aj s tým, že na Slovensku sme v procese transformácie v súvislosti s implementáciou zákona o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania," dodal Tomáš Zavatčan, hovorca košickej univerzity. S tým súvisí nutnosť v krátkom čase postupne prehodnotiť a nanovo akreditovať celú ponuku študijných programov

Súvisiaci článok Študijných programov bude menej. Možno aj vysokých škôl Čítajte 

Dátová veda aj právo

Najstaršia a najväčšia slovenská univerzita, Univerzita Komenského v Bratislava otvára v novom akademickom roku napríklad študijný program dátová veda na fakulte matematiky, fyziky a informatiky, na ktorý sa prihlásilo 131 záujemcov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Novinkou je aj študijný program manažment a právo, ktorý je spoločný na Právnickej fakulte UK a fakulte managementu. Prihlásilo sa desať záujemcov," informovala hovorkyňa univerzity Lenka Miller.

Odobrané akreditácie

Niektoré univerzity o časť programov prišli. Pre neplnenie akreditačných kritérií odňali niektoré študijné programy šiestim univerzitám.

"Keď vysoké školy nemali vytvorené podmienky na udržateľné plnenie akreditačných kritérií, boli povinné v určenej lehote prijať opatrenia, ktorými mali tento nedostatok odstrániť a podať správu o výsledku takýchto opatrení," uviedol tlačový odbor ministerstva školstva. Obvykle išlo o potrebu nahradiť garanta študijného programu z dôvodu jeho veku.

Ak vysoké školy včas neoznámili výsledok vykonaných krokov, akreditácia sa im odňala. "Druhá možnosť bola, že právo mala vysoká škola pozastavené pre neplnenie akreditačných kritérií a rovnako aj v tomto prípade mala do jedného roka prijať opatrenia a podať o ich výsledku správu. Ak sa tak nestalo, právo sa jej odňalo," uzatvoril rezort školstva.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19 na OAIM - Oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici v Galante.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 238-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 260 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

5 h
Petra Vlhová ide obrovský slalom.

Sledujte online prenos s nami.

4 h
Rusko si vybralo tvrdú silu.

Protesty spája pieseň a pocit beznádeje.

20 h

Neprehliadnite tiež

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

30. dec
Ekonomická univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

13. nov
Ilustračné foto

Podpísať sa dá elektronicky

10. nov
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.

Pomáhali hlavne s testovaním

10. nov