SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Študijných programov bude menej. Možno aj vysokých škôl

Vysoké školy prejdú sitom

Obvineniam z plagiátorstva pri písaní diplomových prác čelí viacero slovenských politikov.Obvineniam z plagiátorstva pri písaní diplomových prác čelí viacero slovenských politikov. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO ARCHÍV SME - JÁN KROŠLÁK)

Vysoké školy si musia vo vlastnej réžii vytvoriť páky napríklad aj na tých, ktorí by chceli získať titul podvodom. Od septembra začnú prechádzať na prísnejšie pravidlá. Následne bude každá škola musieť nanovo požiadať o akreditáciu.

Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školy (SAAVŠ) schválila na začiatku júla nové akreditačné štandardy zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania.

"Ide o zásadný zlom, pretože podľa týchto štandardov budú akreditované vysoké školy v budúcnosti," vyhlásil predseda výkonnej rady SAAVŠ Robert Redhammer.

Skryť Vypnúť reklamu

Štandardy začnú platiť od septembra a školy budú mať dva roky na to, aby s novými požiadavkami zosúladili svoje predpisy.

Keď sa to škole podarí, môže požiadať o prvú akreditáciu v súlade s novými štandardami. Musí to však urobiť najneskôr do roku 2024.

Podľa Redhammera nie je vylúčené, že niektoré školy sitom neprejdú, isté je, že budú zrušené niektoré programy vysokých škôl. "Dopredu neviem povedať, ktorá škola neprejde. Určite nevylučujem, že bude menej škôl," konštatoval Redhammer. Problém môžu mať podľa neho aj školy, o ktorých by to dnes nikto nepovedal.

Zodpovednosť za kvalitu

Každá škola bude niesť zodpovednosť za kvalitu vzdelávania, ktoré poskytuje. V súlade so štandardami bude musieť vypracovať a prijať vnútorný systém jej zabezpečovania. Majú v ňom byť súčasne zadefinované mechanizmy na jej stráženie.

Skryť Vypnúť reklamu

"Tieto štandardy sú nové požiadavky na vysoké školy, čo majú robiť, aby zabezpečovali kvalitu sústavne, stále, nepretržite tam, kde poskytujú vzdelávanie," konštatoval šéf rady.

Súvisiaci článok Študijné programy: Čo nové pribudlo a ktoré končia Čítajte 

Škole, ktorá nebude dodržiavať vlastné pravidlá, hrozí najprísnejšia sankcia - strata akreditácie.

Akreditačná agentúra, ktorá nedávno nahradila Akreditačnú komisiu, nemá v súčasnosti právo kontrolovať prípadné prešľapy vysokých škôl.

Nemohla napríklad zakročiť ani proti súkromnej vysokej škole v Skalici, ktorá udelila titul šéfovi parlamentu Borisovi Kollárovi za prácu, o ktorej sa dodatočne zistilo, že bola z veľkej časti skopírovaná.

Koniec plagiátov?

To by sa v novom systéme podľa Redhammera nemalo opakovať. V prijatých štandardoch sa uvádza, že škola musí mať efektívne mechanizmy na skúmanie podnetov. To má byť transparentné a uskutočňovať sa aj za účasti zástupcov študentov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Podávateľom podnetov je poskytovaná spätná väzba o výsledkoch ich preskúmania a prijatých opatreniach," uvádza sa v štandardoch pre vnútorný systém zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania.

"Ak sa pri tom hodnotení preukáže, že vysoká škola vedela o praktikách a nič neurobila, je to zásadné porušenie princípov," informoval predseda rady. Ak z neho nebudú vyvodené dôsledky, je to dôvod na pozastavenie všetkých študijných programov a ich zrušenie.

Lietajúci profesori

Nový systém má do budúcnosti priniesť aj efektívnejšie prepájanie vzdelávania a praxe. Každý študijný program má mať jasne špecifikovaný profil absolventa. Malo by teda byť jasne uvedené, aké profesie bude schopný vykonávať jeho absolvent.

Skryť Vypnúť reklamu

Štandardy by mali vyriešiť aj problém s takzvanými lietajúcimi profesormi. To je pomenovanie pre vysokoškolských učiteľov s viacerými obyčajne iba formálnymi úväzkami na školách naprieč Slovenskom.

"Vysoká škola sa systematicky uisťuje, že na zabezpečenie študijných programov má učiteľov, ktorých kvalifikácia, rozvrhnutie pracovnej záťaže, úroveň výsledkov tvorivých činností, praktické skúsenosti, pedagogické zručnosti a prenosné spôsobilosti umožňujú dosahovať výstupy vzdelávania," uvádza sa v dokumente. Dôležitá je aj druhá časť tejto zásady: počet a pracovná kapacita učiteľov má zodpovedať počtu študentov.

"Odklonili sme sa od formálnych kritérií a väčšiu váhu prikladáme posudzovateľom, ktorí budú posudzovať štandardy," uzavrel Redhammer. Doteraz sa prihliadalo najmä na to, či má daný študijný program garanta s primeraným akademickým titulom.

Skryť Vypnúť reklamu

SAAVŠ bude mať väčšie právomoci ako Akreditačná komisia, ktorú nahradila. Predovšetkým môže udeľovať a odobrovať akreditácie na základe rozhodnutia výkonnej rady agentúry.

Akreditačná komisia naopak fungovala len ako poradný orgán ministra školstva – len odporúčala ministrovi udelenie či neudelenie akreditácie.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19 na OAIM - Oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici v Galante.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 238-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 260 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

5 h
Petra Vlhová ide obrovský slalom.

Sledujte online prenos s nami.

4 h
Rusko si vybralo tvrdú silu.

Protesty spája pieseň a pocit beznádeje.

20 h

Neprehliadnite tiež

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

30. dec
Ekonomická univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

13. nov
Ilustračné foto

Podpísať sa dá elektronicky

10. nov
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.

Pomáhali hlavne s testovaním

10. nov