SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Štipendiá: Za skvelý prospech vyplácajú univerzity stovky eur

Na sociálne štipendium je nárok za zákona.

Motivačné štipendium možno priznať každému študentovi vysokej školy, teda aj študentom v externej forme štúdia a doktorandom. Motivačné štipendium možno priznať každému študentovi vysokej školy, teda aj študentom v externej forme štúdia a doktorandom. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Nástup na vysokú školu, najmä ak je desiatky kilometrov vzdialená od domova, prináša študentom slobodu, ale aj lekciu z financií. Za krátky čas sa musia naučiť, ako vyjsť s peniazmi od rodičov, starých rodičov či z brigád.

Musia si zaplatiť internát alebo privát, stravu aj štúdium. V priemere majú 273 eur mesačne, približne pätina má však menej ako 50 eur, vyplynulo z prieskumu Slovenskej sporiteľne, v ktorom banka zisťovala finančné správanie mladých ľudí.

Takmer polovicu výdavkov vysokoškolákov tvoria náklady na bývanie a stravu. "Na sporenie si odložia asi 16 percent a na voľný čas a zábavu minú mesačne približne 12 percent zo svojich príjmov," priblížila Lenka Buchláková, analytička banky.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem peňazí, ktoré si zarobia alebo dostanú od rodičov či príbuzných, si môžu finančne prilepšiť aj vďaka rôznym štipendiám. Napríklad za vynikajúci prospech vyplácajú univerzity jednorazovo v priemere niekoľko stoviek eur.

"Na Slovenskej technickej univerzite máme aj štipendiá z vlastných zdrojov univerzity, ktoré majú charakter mimoriadneho štipendia a tiež štipendiá priznané rektorom STU," uviedol hovorca STU Fedor Blaščák.

Študenti zo sociálne slabších pomerov môžu požiadať o sociálne štipendium, ktoré po jeho priznaní budú dostávať každý mesiac.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19 na OAIM - Oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici v Galante.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 238-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 260 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

5 h
Petra Vlhová ide obrovský slalom.

Sledujte online prenos s nami.

4 h
Rusko si vybralo tvrdú silu.

Protesty spája pieseň a pocit beznádeje.

20 h

Neprehliadnite tiež

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

30. dec
Ekonomická univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

13. nov
Ilustračné foto

Podpísať sa dá elektronicky

10. nov
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.

Pomáhali hlavne s testovaním

10. nov