SME
Sobota, 8. august, 2020 | Meniny má OskarKrížovkyKrížovky

Štipendiá: Za skvelý prospech vyplácajú univerzity stovky eur

Na sociálne štipendium je nárok za zákona.

Motivačné štipendium možno priznať každému študentovi vysokej školy, teda aj študentom v externej forme štúdia a doktorandom. Motivačné štipendium možno priznať každému študentovi vysokej školy, teda aj študentom v externej forme štúdia a doktorandom. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Nástup na vysokú školu, najmä ak je desiatky kilometrov vzdialená od domova, prináša študentom slobodu, ale aj lekciu z financií. Za krátky čas sa musia naučiť, ako vyjsť s peniazmi od rodičov, starých rodičov či z brigád.

Musia si zaplatiť internát alebo privát, stravu aj štúdium. V priemere majú 273 eur mesačne, približne pätina má však menej ako 50 eur, vyplynulo z prieskumu Slovenskej sporiteľne, v ktorom banka zisťovala finančné správanie mladých ľudí.

Takmer polovicu výdavkov vysokoškolákov tvoria náklady na bývanie a stravu. "Na sporenie si odložia asi 16 percent a na voľný čas a zábavu minú mesačne približne 12 percent zo svojich príjmov," priblížila Lenka Buchláková, analytička banky.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem peňazí, ktoré si zarobia alebo dostanú od rodičov či príbuzných, si môžu finančne prilepšiť aj vďaka rôznym štipendiám. Napríklad za vynikajúci prospech vyplácajú univerzity jednorazovo v priemere niekoľko stoviek eur.

"Na Slovenskej technickej univerzite máme aj štipendiá z vlastných zdrojov univerzity, ktoré majú charakter mimoriadneho štipendia a tiež štipendiá priznané rektorom STU," uviedol hovorca STU Fedor Blaščák.

Študenti zo sociálne slabších pomerov môžu požiadať o sociálne štipendium, ktoré po jeho priznaní budú dostávať každý mesiac.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu