SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Najviac maturantov sa vidí v bielom plášti. Na jedno miesto sa hlásia štyria

Medicína láka najviac.

Medicína je pre študentov najlákavejšia.Medicína je pre študentov najlákavejšia. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Najatraktívnejším študijným odborom na vysokej škole je medicína. Aj vlani si na štúdium všeobecného lekárstva podalo prihlášku najviac študentov. Na druhom mieste je z hľadiska počtu prihlášok učiteľstvo predmetov v rôznych kombináciách.

Kým však záujem o štúdium pedagogických smerov sú vysoké školy schopné kapacitne pokryť, v prípade vyhľadávanej medicíny je to zložitejšie. Na každé otvárané miesto na jednej z troch slovenských lekárskych fakúlt sa minulý rok hlásili v priemere štyria záujemcovia.

Skryť Vypnúť reklamu

Informatika je siedma

Za medicínou a učiteľstvom nasledujú odbory ako ekonomika a manažment podniku, právo, predškolská a elementárna pedagogika a psychológia. Informatika, ktorá patrí medzi najvyhľadávanejšie odbory zo strany zamestnávateľov, je z hľadiska počtu prihlášok na siedmom mieste.

Vyplýva to z údajov, ktoré na webovej stránke každý rok zverejňuje Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky.

Lekárske fakulty vedú aj v rebríčku, do ktorého centrum zoradilo fakulty podľa počtu prihlášok. Vlani si najviac študentov poslalo prihlášku na Lekársku fakultu UK v Bratislave, na treťom mieste bola košická Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a na štvrtom Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine. Druhé miesto patrí Filozofickej fakulte UK v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Boduje aj logopédia

Veľký nával býva každý rok na odbore logopédia. Keďže ide o špecializáciu, v ktorej školy obyčajne otvárajú len pár miest, už roky pripadá na jedno prijatie viac ako šesť poslaných prihlášok.

Druhým vychyteným odborom, v ktorom záujem násobne prekračuje ponúkané kapacity, je zubné lekárstvo. V prípade tohto odboru sa však situácia v posledných desiatich rokoch zlepšuje: ešte v roku 2012 prišlo na jedno prijatie viac ako desať prihlášok.

Z hľadiska počtu prihlásených na jedno miesto nasledujú odbory, ako sú divadelné umenie, orientálne jazyky a literatúra, dentálna hygiena a všeobecné lekárstvo.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 237-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 068 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

4 h
Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

14 h
Peter Tkačenko

Konzervatívna skupinka vie, čo chce, a rada si to vypýta.

19 h

Nie všetci občania trpia množiacimi sa príkladmi neschopnosti tejto vlády. Minimálne dvaja sa z nich tešia.

Neprehliadnite tiež

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

30. dec
Ekonomická univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

13. nov
Ilustračné foto

Podpísať sa dá elektronicky

10. nov
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.

Pomáhali hlavne s testovaním

10. nov