SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Najviac maturantov sa vidí v bielom plášti. Na jedno miesto sa hlásia štyria

Medicína láka najviac.

Medicína je pre študentov najlákavejšia.Medicína je pre študentov najlákavejšia. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Najatraktívnejším študijným odborom na vysokej škole je medicína. Aj vlani si na štúdium všeobecného lekárstva podalo prihlášku najviac študentov. Na druhom mieste je z hľadiska počtu prihlášok učiteľstvo predmetov v rôznych kombináciách.

Kým však záujem o štúdium pedagogických smerov sú vysoké školy schopné kapacitne pokryť, v prípade vyhľadávanej medicíny je to zložitejšie. Na každé otvárané miesto na jednej z troch slovenských lekárskych fakúlt sa minulý rok hlásili v priemere štyria záujemcovia.

Skryť Vypnúť reklamu

Informatika je siedma

Za medicínou a učiteľstvom nasledujú odbory ako ekonomika a manažment podniku, právo, predškolská a elementárna pedagogika a psychológia. Informatika, ktorá patrí medzi najvyhľadávanejšie odbory zo strany zamestnávateľov, je z hľadiska počtu prihlášok na siedmom mieste.

Vyplýva to z údajov, ktoré na webovej stránke každý rok zverejňuje Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky.

Lekárske fakulty vedú aj v rebríčku, do ktorého centrum zoradilo fakulty podľa počtu prihlášok. Vlani si najviac študentov poslalo prihlášku na Lekársku fakultu UK v Bratislave, na treťom mieste bola košická Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a na štvrtom Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine. Druhé miesto patrí Filozofickej fakulte UK v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Boduje aj logopédia

Veľký nával býva každý rok na odbore logopédia. Keďže ide o špecializáciu, v ktorej školy obyčajne otvárajú len pár miest, už roky pripadá na jedno prijatie viac ako šesť poslaných prihlášok.

Druhým vychyteným odborom, v ktorom záujem násobne prekračuje ponúkané kapacity, je zubné lekárstvo. V prípade tohto odboru sa však situácia v posledných desiatich rokoch zlepšuje: ešte v roku 2012 prišlo na jedno prijatie viac ako desať prihlášok.

Z hľadiska počtu prihlásených na jedno miesto nasledujú odbory, ako sú divadelné umenie, orientálne jazyky a literatúra, dentálna hygiena a všeobecné lekárstvo.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles príde najskôr o dva týždne

Zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.

Policajná eskorta a príslušníci Národnej kriminálnej agentúry privádzajú vysokého postaveného policajného funkcionára Norberta Pakšiho a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na pojednávanie na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
Podcast Dobré Ráno.
Komentár Zuzany Kepplovej

Tak prrr! Neleteli sme na Mars

Ľudia ukázali ochotu a dôveru. Pokaziť to vždy môže nedostatok pokory lídrov.

Zuzana Kepplová.