SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Záujem cudzincov o slovenské školy dramaticky neklesol

Ako koronavírus ovplyvnil štúdium

Časť študentov od vysokej školy v zahraničí neodradili ani komplikácie spôsobené šíriacim sa koronavírusom.Časť študentov od vysokej školy v zahraničí neodradili ani komplikácie spôsobené šíriacim sa koronavírusom. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Tamara Kaňuchová z Bratislavy sa definitívne rozhodla už pred dvoma rokmi: po gymnáziu bude pokračovať v štúdiu na univerzite v zahraničí.

Svoj plán začala vlani na jeseň realizovať krok za krokom. V októbri si poslala prihlášku na Univerzitu aplikovaných vied v Amsterdame, kde plánovala študovať módu. Ako alternatívu si zvolila Amsterdamskú univerzitu a štúdium komunikačných vied.

Všetko išlo pomerne hladko. Na jednej zo škôl prešla prvým kolom prijímacích skúšok a postúpila do užšieho výberu. Ďalším bodom bol pohovor, na ktorom sa zúčastnila v januári. Opäť s úspechom.

Skryť Vypnúť reklamu

V marci sa však v celej Európe zavreli hranice.

"Inak som ani neuvažovala. Keby ma do školy v Holandsku neprijali alebo by som nemohla nastúpiť, ostala by som rok doma," hovorí rozhodnutá študentka.

Pokles záujmu uchádzačov zo zahraničia už pocítila Univerzita Komenského. Slovenská technická univerzita naopak hlási ich nárast.

Škola, ktorú si zvolila, prešla po zatvorení hraníc ako mnohé iné na online výučbu. "Takže som sa nemusela báť, že by som sa v septembri nedostala k vyučovaniu," uzatvára mladá Bratislavčanka s tým, že čakanie na to, ako sa vyvinie situácia s jej štúdiom a vycestovaním do Holandska, nebolo úplne najpríjemnejšie.

V polovici júla sú už Tamarine vyhliadky jasnejšie. Plán je, že sa koncom augusta presťahuje do Amsterdamu, kde sa 1. septembra začne jej vysokoškolský život. Hoci nebude zo začiatku úplne štandardný.

"Časť vyučovania má byť online, dve hodiny týždenne sa budeme učiť fyzicky v škole. Predpoklad je, že v druhom semestri by sa škola mala ešte viac otvoriť," opisuje budúca vysokoškoláčka.

Skryť Vypnúť reklamu

Útlm cestovania za vzdelaním

V podobnej situácii sa ocitli stovky ďalších slovenských študentov, ktorí spojili svoju budúcnosť s niektorou zo zahraničných univerzít. Na jar, keď sa tohtoroční maturanti hlásili na vysoké školy, sa ešte vývoj situácie s koronakrízou v Európe predpokladal len veľmi ťažko.

Akými zmenami prejde štúdium v zahraničí, dnes ešte jasné nie je. Odborníci však očakávajú útlm – na štúdium mimo materskej krajiny sa zrejme vyberie menej študentov, ako sme zvyknutí.

Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Rudolf Kropil v polovici mája naznačil, že na slovenských vysokých školách by mohlo práve preto ostať študovať viac maturantov v porovnaní s minulými rokmi. Súčasne očakával nižší záujem študentov zo zahraničia.

Tento trend zatiaľ potvrdzuje len časť slovenských verejných vysokých škôl.

Skryť Vypnúť reklamu

Jednou z nich je najväčšia slovenská vysoká škola – Univerzita Komenského. "V porovnaní s minulým akademickým rokom sme zaznamenali pokles záujmu zahraničných študentov. Ale na druhej strane evidujeme zvýšený záujem domácich študentov," informovala hovorkyňa UK Lenka Millerová.

Súvisiaci článok Štipendiá: Za skvelý prospech vyplácajú univerzity stovky eur Čítajte 

Viac domácich

Aj Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka zaznamenala vyšší záujem domácich uchádzačov. Podľa Lucie Petríkovej sa len v prvom kole prijímacieho konania o školu zaujímalo o jedenásť percent viac uchádzačov ako vlani.

Záujem zahraničných uchádzačov o Trenčiansku univerzitu však podľa nej neklesol. "Evidujeme rast záujmu o štúdium od uchádzačov zo zahraničia, najmä z Kazachstanu a Ukrajiny," dodala Petríková.

Viaceré vysoké školy hovoria o vyššom záujme adeptov zo zahraničia.

Skryť Vypnúť reklamu

"Už v minulom roku sme na Slovenskej technickej univerzite zaznamenali 15-percentný medziročný nárast v počte zahraničných študentov. Tento trend sa aktuálne potvrdzuje," hovorí hovorca STU Fedor Blaščák.

Pred týždňom, keď ešte nebolo prijímacie konanie do školy uzavreté, evidovali na STU 773 e-prihlášok z cudziny, čo bol nárast o viac ako 200 v porovnaní s predošlým akademickým rokom.

Kľúčové však bude, koľko uchádzačov sa na jeseň na vybranú vysokú školu skutočne zapíše.

Jeseň ukáže

Martin Pinkoš z Katolíckej univerzity v Ružomberku v tejto súvislosti tiež upozornil, že na jeseň môže nastať problém so zahraničnými študentmi po ich príchode na Slovensko. "Keďže opatrenia týkajúce sa zahraničných študentov z EÚ alebo tretích krajín sa neustále menia," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronakríza sa viac odrazila na počte študentov na výmenných študijných pobytoch.

"Zaznamenali sme výrazný pokles záujmu o Erasmus+ mobility na nasledujúci akademický rok prameniaci pravdepodobne z neistoty vývoja epidemiologickej situácie," informovala hovorkyňa Technickej univerzity vo Zvolene Ľubica Benková.

Záujem o výmenné študijné pobyty je podľa nej nižší zhruba o dve tretiny.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19 na OAIM - Oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici v Galante.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 238-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 260 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

5 h
Petra Vlhová ide obrovský slalom.

Sledujte online prenos s nami.

4 h
Rusko si vybralo tvrdú silu.

Protesty spája pieseň a pocit beznádeje.

20 h

Neprehliadnite tiež

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

30. dec
Ekonomická univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

13. nov
Ilustračné foto

Podpísať sa dá elektronicky

10. nov
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.

Pomáhali hlavne s testovaním

10. nov