SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Vysokoškolákom sa možno stať aj v lete

Školy prijímajú do naplnenia kapacít

Prijímacie konanie na denné štúdium je otvorené vo viac ako 360 študijných programoch.Prijímacie konanie na denné štúdium je otvorené vo viac ako 360 študijných programoch. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Ak ste si nestihli poslať prihlášku na vysokú školu, neznamená to, že si musíte urobiť ročnú pauzu, kým príde nová príležitosť. Väčšina slovenských vysokých škôl má prijímacie konanie stále otvorené.

Záujemcovia sa môžu počas prázdnin hlásiť na denné štúdium vo viac ako 360 programoch na dvadsiatich verejných alebo súkromných vysokých školách. V externej forme štúdia možno ešte podávať prihlášky na takmer 130 odborov.

V druhom kole

Druhé kolo prijímacieho konania vypisujú vysoké školy bežne, aby naplnili voľné kapacity. Je to príležitosť pre študentov, ktorí sa nedostali na vybranú vysokú školu v prvom kole, prípade pre tých, ktorí v tomto roku váhali s vycestovaním za štúdiom do zahraničia.

Skryť Vypnúť reklamu

V tomto roku je príležitostí o niečo viac. Vysoké školy tak reagujú na situáciu spôsobenú koronakrízou.

Súvisiaci článok Najviac maturantov sa vidí v bielom plášti. Na jedno miesto sa hlásia štyria Čítajte 

"Niektoré fakulty Univerzity Komenského sa rozhodli vzhľadom na výnimočnú situáciu posunúť termíny prijímacích skúšok, ale aj termíny podania prihlášok alebo otvoriť druhé kolá prijímacieho konania," informovala hovorkyňa UK Lenka Millerová.

Do naplnenia kapacít

V prípade najväčšej slovenskej univerzity možno až do konca júla podávať prihlášky napríklad na rôzne odbory na prírodovedeckej a evanjelickej bohosloveckej fakulte.

"Prihlásení uchádzači budú prijatí bez prijímacích skúšok, ak ich počet v náhradnom termíne nepresiahne kapacitné možnosti študijného programu," spresnila Millerová.

Univerzita Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre má otvorené druhé kolo prijímacieho konania až do polovice augusta. "Všetky fakulty majú programy, ktoré ponúkajú aj v rámci druhého kola," uviedla prorektorka pre vzdelávanie Jana Duchovičová.

Skryť Vypnúť reklamu

Na zvolenskej Technickej univerzite je podľa hovorkyne Ľubice Benkovej do naplnenia kapacitných možností voľných 200 miest, ktoré škola obsadí bez prijímačiek.

Možnosť podať si prihlášku majú študenti aj na všetkých fakultách Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka.

"Termíny sú rôzne a sú zverejnené na webovej stránke univerzity a na Portáli vysokých škôl," spresnila zástupkyňa školy Lucia Petríková.

Súvisiaci článok Univerzity tvrdia, že ich druhá vlna pandémie nezaskočí Čítajte 

Ani maturita, ani prijímačky

Tohtoroční maturanti majú nástup na vysoké školy jednoduchší ako ich predchodcovia. Pre koronakrízu im ministerstvo školstva na jar zrušilo maturitné skúšky, väčšine z nich odpadol aj stres zo skladania prijímacích skúšok na vysoké školy. Väčšina škôl prijímala adeptov len na základe študijných výsledkov zo strednej školy.

Skryť Vypnúť reklamu

"V niektorých študijných programoch boli odpustené prijímacie alebo talentové skúšky. Prijímanie uchádzačov prebiehalo na základe dosiahnutých študijných výsledkov v predchádzajúcich stupňoch štúdia," spresnila Jana Duchovičová z UKF.

Škola si podľa jej slov vybrala uchádzačov s najlepšími študijnými predpokladmi. Dodatočné preverovanie predpokladov na štúdium oslovené školy neplánujú.

"Kritériá na získanie hodnotenia v konkrétnych predmetoch štúdia sú definované tak, aby zabezpečili minimálne kritériá kvality absolventa," tvrdí prorektorka nitrianskej UKF.

Na UK sa zase spoliehajú, že vedomostnú úroveň prijatých študentov preverí samotné štúdium v prvom ročníku.

Súvisiaci článok Študijných programov bude menej. Možno aj vysokých škôl Čítajte 

Poplatky späť

Keďže prijímacie konanie prebehlo na mnohých školách bez prijímacích skúšok, niektoré sa rozhodli vrátiť študentom manipulačný poplatok za podanie prihlášky. "Je to ústretový krok smerom k uchádzačom zo strany univerzity počas pandémie," konštatovala hovorkyňa Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka.

Skryť Vypnúť reklamu

Poplatok, ktorý je v tejto škole od 17 do 34 eur, bude škola vracať študentom po zápise na štúdium na jeseň.

Prijímacím skúškam sa ani v druhom kole nevyhnú všetci študenti.

"V rámci prijímacieho konania bude realizovaný v niektorých študijných programoch motivačný pohovor, ktorý bude v prípade mimoriadnej situácie realizovaný online," uviedol Martin Pinkoš z Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cynická obluda

Kotleba môže všetko

Keď sa novinári pýtali polície, ako budú riešiť porušenie nariadení Kotlebom, odpoveď bola, že nijako.

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles príde najskôr o dva týždne

Zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.

Policajná eskorta a príslušníci Národnej kriminálnej agentúry privádzajú vysokého postaveného policajného funkcionára Norberta Pakšiho a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na pojednávanie na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
Podcast Dobré Ráno.