SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Ako sa lepšie učiť a manažovať čas? Študentom radí online workshop

Čo robíte zle a ako sa zlepšiť

Tohtoročný webinár o tom, ako sa učiť tak, aby pri tom študent vysokej školy netrpel, sa odohrával bez osobného kontaktu kariérovej poradkyne Zuzany Kožárovej so študentmi. Tohtoročný webinár o tom, ako sa učiť tak, aby pri tom študent vysokej školy netrpel, sa odohrával bez osobného kontaktu kariérovej poradkyne Zuzany Kožárovej so študentmi. (Zdroj: FOTO - ARCHÍV Z. K.)

Univerzitné poradenské centrum pri Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pomáha študentom piatich fakúlt aj v čase dištančnej výučby a e-learningu. Naďalej im poskytuje poradenstvo aj kariérové služby. Prinášajú ich v online verzii, bez osobného kontaktu so študentmi. Študenti môžu využiť aj e-poradňu. A reakcia je veľmi dobrá.

Keď sa Zuzana Kožárová, ktorá je kariérovou poradkyňou Univerzitného poradenského centra Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, v tomto akademickom roku pýta vysokoškolákov z niektorej z piatich fakúlt, ako sa majú a ako im ide dištančné vzdelávanie, odpovede sú rôzne.

Skryť Vypnúť reklamu

"Niekomu to vyhovuje, niekomu zas vôbec. Čo sa týka konkrétnych problémov, najčastejšie sa stretávam s tým, že pre študentov je všeobecne náročné sa zorientovať v nariadeniach v rámci univerzity či v pokynoch vyučujúcich. Zaznieva však aj to, že z hľadiska udržania pozornosti je náročné tráviť dlhé hodiny za počítačom. V neposlednom rade študentom chýba kontakt so spolužiakmi," hovorí kariérová poradkyňa Kožárová.

Dodáva, že tieto odpovede kopírujú aj výsledky prieskumu, ktorý v lete robila Študentská rada vysokých škôl.

V tomto akademickom roku Univerzitné poradenské centrum muselo svoje služby podriadiť pandemickej situácii na Slovensku, pri ktorej sa zmenil režim vysokých škôl.

Súvisiaci článok Dištančné vzdelávanie neovplyvní tituly absolventov, tvrdí rektor Daňo Čítajte 

"Psychologické, kariérové, sociálne a právne poradenstvo prebieha len dištančnou formou. Študenti však majú k dispozícii aj e-poradňu," povedala riaditeľka Veronika Zibrinyiová.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas októbra Univerzitné poradenské centrum zorganizovalo viaceré online podujatia. Na workshopy a webináre sa študenti musia prihlasovať vopred a naplnia sa raz-dva.

Nauč sa učiť

Už druhý rok za sebou pripravila kariérová poradkyňa Zuzana Kožárová pre vysokoškolákov workshop Nauč sa učiť. Vlani mal veľmi dobré hodnotenie, ale teraz sa trochu obávala, aké to bude v online verzii, bez osobného kontaktu so študentmi, keďže workshop vedie dosť interaktívne. Reakcia však bola veľmi dobrá aj teraz.

Vždy na začiatku worskhopu študentov prekvapí otázkou, či sa už niekedy učili učiť. Takmer 99 percent zúčastnených odpovedá, že nie. "Väčšina si osvojí zlé návyky, tie tradičné spôsoby učenia sa, ktoré však nie sú efektívne – čo znamená učiť sa v poslednej chvíli a neprerušovane aj niekoľko hodín, dookola si čítať text v snahe zapamätať si ho, mechanicky prepisovať text z knihy, prípadne si farebne zvýrazňovať dôležité časti a tak ďalej," ozrejmuje chyby študentov Kožárová.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina vysokoškolákov si na základnej a strednej škole osvojí zlé návyky, tie tradičné spôsoby učenia sa, ktoré však nie sú efektívne.

Na otázku, či nie je neskoro ich to učiť na vysokej škole a či dokážu zmeniť štýl svojho učenia, Zuzana Kožárová hovorí: "Ideálne je začať oveľa skôr ako na vysokej škole, keď už spravidla študenti majú dlhoročné návyky, ktoré sa ťažšie menia. Ako sa však hovorí, nikdy nie je neskoro, preto tento workshop robíme. Účastníkom viem povedať, čo funguje a čo nefunguje. Tú zmenu v učení však musia urobiť oni."

Čo je pri učení efektívne a čo nie?

Zuzana Kožárová vysokoškolákom na webinári ozrejmovala aj efektivitu učenia.

"Efektívne je učiť sa priebežne a v blokoch, to znamená dávať si po 30 - 45 minútach sústredeného učenia pauzy. Striedať predmety, témy. Efektívne je aktívne pracovať s textom, teda namiesto opakovaného čítania textu (ilúzia vedenia), radšej zvoliť tréning aktívneho vybavovania (napríklad cvičné testy, reflektujúce otázky - čo už viem/ešte neviem?)," približuje spôsoby učenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Pomáha hovoriť si učivo nahlas, učiť sa vo dvojici a takisto používať rôzne kreatívne techniky (myšlienkové mapy, kartičky či infografiky). "Takisto študentom odporúčam pozerať videá, počúvať podcasty či čítať blogy s edukatívnym obsahom. Na internete nájdete naozaj všetko, len treba hľadať," ozrejmuje kariérová poradkyňa Zuzana Kožárová efektívny systém vysokoškolskej prípravy.

Čas si treba zmanažovať

Alfou a omegou efektívneho učenia je dobrý time management. Ak študent nemá dobre zmanažovaný čas, na učenie mu ostane málo času a bude nútený sa učivo nabifľovať.

Preto študentom prízvukujem spísať si na začiatku semestra všetky aktivity - prednášky, cvičenia, zadania, seminárky, skúšky, ale aj pracovné povinnosti, hobby či športové aktivity. To všetko hodiť do kalendára a podrobne si rozplánovať, kedy sa budem venovať vypracovávaniu zadaní a učeniu na zápočty či skúšky.

Skryť Vypnúť reklamu

Týmto spôsobom sa dá vyhnúť stresu, ktorý študenti často zažívajú, keď sa im toho nakopí veľa a nestíhajú.

A ako účastníci webinára reagovali na jej rady? Konečne sme zistili, čo robíme pri učení zle a ako to robiť lepšie.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar