Tak ako bol netradičný záver minuloročného akademické roka, tak je to aj počas zimného semestra. Vysokoškoláci nesedia v posluchárňach, ale doma pri počítačoch. Vysoké školy museli pre ochorenie Covid-19 prejsť na dištančnú výučbu. O dosahu zmenených podmienok vzdelávania na študentov hovoríme so psychologičkou Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave PhDr. Kingou Izsóf Jurásovou, PhD.
Vysokoškoláci sa aj v novom akademickom roku pre Covid-19 opäť učia bez kontaktnej výučby. Nepoznačí nedostatok osobného kontaktu kvalitu vysokoškolskej výučby?
Každý študijný odbor sa vyznačuje špecifickými požiadavkami na osobný kontakt medzi študentom a pedagógom. Dosah obmedzenej kontaktnej výučby by bolo treba posúdiť vzhľadom na konkrétny odbor. Kým vzdelávanie v podobe sprostredkovania informácií je možné vo väčšine prípadov zabezpečiť i dištančnou formou, otázkou zostáva, ako môžeme študentov viesť k vybudovaniu vzťahu k uvedeným poznatkom a k celému študijnému odboru. Učivo si totiž nestačí len osvojiť, ale je dôležité vedieť posúdiť, ako je možné dané informácie aplikovať, využiť, a to i v súlade so všeobecne uznávanými ľudskými hodnotami.