SME
Pondelok, 3. október, 2022 | Meniny má Stela

Keď tlmočník musí pracovať s výrazom tváre

Nepočujúcim pribudnú prekladatelia.

Tlmočníci posunkovej reči sú počas pandémie viditeľnejší ako v minulosti. Tlmočníci posunkovej reči sú počas pandémie viditeľnejší ako v minulosti. (Zdroj: TASR)

Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave ako jediná na Slovensku začala v tomto akademickom roku pripravovať v novom študijnom programe slovenský jazyk v komunikácii nepočujúcich kvalifikovaných tlmočníkov slovenského jazyka do posunkovej reči. Aktuálne v ňom študuje 40 študentov.

Michaela Hulváková zmaturovala na Strednej zdravotníckej škole Celestíny Šimurkovej v Trenčíne v študijnom odbore masér. Jej rodičia sú nepočujúci, od nich už v detstve pochytila základy z posunkového jazyka.

Časom sa o posunkový jazyk začala zaujímať viac, chcela sa naučiť viac posunkov ako len tie základné. Postupne si osvojila slovenský posunkový jazyk a začala sa plnohodnotnejšie zapájať do komunikácie s členmi rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa dozvedala, že Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity otvorí bakalársky študijný program slovenský jazyk v komunikácii nepočujúcich, neváhala a prihlásila.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu