SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Psychológia je skôr detektívna práca. Ezoteriku nečakajte

Záujem o štúdium je veľký

Docentka Milica Schraggeová (na snímke druhá zľava) vyučuje predmety psychológia osobnosti, sociálno-psychologický výcvik, psychosociálne aspekty nezamestnanosti.Docentka Milica Schraggeová (na snímke druhá zľava) vyučuje predmety psychológia osobnosti, sociálno-psychologický výcvik, psychosociálne aspekty nezamestnanosti. (Zdroj: FOTO – DUŠAN POLÁK )

Štúdium psychológie láka mnohých študentov. Fakulty si stále môžu záujemcov vyberať. Podľa údajov Centra vedecko-technických informácií si v roku 2019 podalo prihlášku na študijný odbor psychológia vyše 2572 záujemcov, prijatých bolo 1087, teda menej ako polovica.

"Študentom hneď v úvode štúdia zdôrazňujeme, že psychológ nie je ten, kto sa pozrie do sklenenej gule a dokáže predvídať, vysloviť nejakú veštbu o budúcnosti druhého človeka," hovorí docentka Milica Schraggeová, zástupkyňa vedúcej Katedry psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

A prečo je práve o štúdium psychológie taký záujem? "Je to odveká túžba človeka zistiť, pochopiť, prečo je druhý človek iný, vedieť predvídať, ako sa bude správať. Človek ako objekt výskumu je zaujímavý," ozrejmuje vysoký počet záujemcov docentka Schraggeová.

Dodáva, že snahy o pochopenie rozdielnosti medzi ľuďmi nájdeme už v antike, keď vznikli prvé teórie o temperamentoch – sangvinik, cholerik, flegmatik, melancholik -, ktoré sa opierali o základné rozdiely medzi ľuďmi, a tieto charakteristiky používame dodnes.

Aby stredoškoláci mali lepšiu predstavu o tom, čo ich bude na bakalárskom štúdiu čakať, pripravuje katedra psychológie pre nich každoročne prípravný pregraduálny kurz, ktorý im má pomôcť čo najlepšie sa pripraviť na prijímacie konanie na štúdium. Kurzy vedú vyučujúci katedry.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Keď tlmočník musí pracovať s výrazom tváre Čítajte 

Skúsenosti študentiek

Sandra Bieliková je čerstvo skončená bakalárka psychológie. "Očakávala som viac praktických predmetov, ale celý bakalársky stupeň bol skôr o teórii. Teraz to už chápem, ale vtedy ma to zaskočilo," hovorí. "Myslela som, že už od začiatku budeme viac chodiť do praxe, napríklad do nejakých podporných centier, na linky detskej istoty a podobne."

Veronika Strapková je v druhom ročníku bakalárskeho štúdia. O štúdiu mala realistické predstavy, ide o jej druhé vysokoškolské štúdium. "Vedela som, že škola bude v prvých rokoch veľmi teoretická, ale odbor je pre mňa natoľko zaujímavý, že som sa nevedela dočkať nových informácií," hovorí.

Medzi najťažšie predmety podľa Sandry patrila všeobecná psychológia. "Sú to štyri semestre, teda celé prvé dva roky. Je to taký psychologický základ, postupne sme prechádzali všetky oblasti psychológie, aj také, ku ktorým už teraz viem, že nemám taký vzťah. Bolo toho naozaj veľa," hovorí Sandra.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj Veronika už na teste zo SCIO narazila na matematickú časť. "To som u psychológov nevnímala ako nejakú potrebnú esenciu. A v škole máme štatistiku. Ale v kontexte výskumov to vnímam ako nutný vedomostný základ pre správne pochopenie výsledkov a metód spracovania."

Väčšina študentov sa v štúdiu nájde. "Zopár spolužiakov bolo takých, ktorí vôbec nenašli zmysel štúdia," hovorí Sandra. "Videli, že toto nechcú v budúcnosti robiť, ale nebolo ich veľa. Mala som jednu spolužiačku, ktorá mala z vlastnej skúsenosti nepríjemné zážitky so šikanovaním, psychológiu chcela študovať preto, aby vedela, ako s týmito skúsenosťami pracovať. Tá potom zistila, že celkovo štúdium nie je pre ňu to pravé a odišla."

Skryť Vypnúť reklamu

Široké uplatnenie

Sandra plánuje dva ročníky magisterského štúdia venovať pracovnej a školskej psychológii a má aj predstavu o svojej profesijnej budúcnosti. "Najviac ma to ťahá do školy. Mám rada deti, rada by som s nimi pracovala – nie formou diagnostiky, ale skôr priamo v škole, kde sa problém rieši priamo na mieste a môžem vidieť výsledok svojej práce."

Súvisiaci článok Študovať za záchranára je aj o adrenalíne Čítajte 

Podľa Veroniky Strapkovej spoločnosť v poslednom čase potrebuje psychológov viac než inokedy. "Ako všade, aj v tomto odbore sa niekto uplatní a niekto nie. Samostatné štúdium psychológie z človeka terapeuta ani klinického psychológa nespraví. Niektoré oblasti sa dajú robiť aj okamžite po škole, ale väčšina si vyžaduje ďalšie špecializačné štúdium."

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar