SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Na pôžičky pre študentov je pripravených šesť miliónov eur

Požičať sa dá 4000 eur.

Pavol Kučmáš, riaditeľ Fondu na podporu vzdelávaniaPavol Kučmáš, riaditeľ Fondu na podporu vzdelávania (Zdroj: FOTO – SME, GABRIEL KUCHTA)

Druhý a zároveň posledný termín na predkladanie žiadostí o pôžičku pre študentov v akademickom roku 2020/2021 uplynul 31. októbra 2020. To znamená, že študenti budú môcť o pôžičku znova požiadať až v akademickom roku 2021/2022. Ako prebiehalo predkladanie žiadostí a koľko mohli študenti v tomto akademickom roku dostať, hovorí riaditeľ fondu PAVOL KUČMÁŠ.

Prieskum Študentskej rady vysokých škôl a Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo medzi študentmi vysokých škôl v letných mesiacoch ukázal, že viac ako 23 percent študentov nebude schopných pokračovať vo vysokoškolskom štúdiu, lebo prišli o zárobky z brigád popri štúdiu alebo ich rodičia stratili počas pandémie prácu. Prejavuje sa už táto skutočnosť pri aktuálnych žiadostiach o pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania?

Skryť Vypnúť reklamu

O pôžičky sa študenti vysokých škôl môžu v každom akademickom roku uchádzať v dvoch termínoch, a to do 15. septembra a do 31. októbra. V prvom termíne na predkladanie žiadostí o pôžičku bolo fondom schválených 342 žiadostí v celkovej sume 1 304 300 eur. Druhý termín na predkladanie žiadostí o pôžičku pre študentov uplynul 31. októbra 2020 a do tohto termínu bolo fondu doručených 686 žiadostí v celkovej žiadanej sume 2 517 550 eur. Schvaľovanie žiadostí predpokladáme na prelome mesiacov november/december 2020. K nárastu počtu predložených žiadostí o pôžičku teda v akademickom roku 2020/2021 nedošlo a to ani napriek očakávaniam z dôvodu deklarovanej zhoršenej ekonomickej situácie študentov.

Kedy sa študenti dozvedia podmienky študentských pôžičiek v ďalšom akademickom roku?

Skryť Vypnúť reklamu

Podmienky platné na akademický rok 2021/2022 budú aktualizované a zverejnené k 15. augustu 2021.

Je nádej, že rovnaká výška pôžičky sa udrží aj v akademickom roku 2021/2022?

Záujmom fondu je výšku pôžičku udržať aj v budúcich rokoch, prípadne ju ešte zvýšiť. Všetko, samozrejme, závisí od finančných možností fondu.

Vyčerpali ste v minulom akademickom roku celú sumu na pôžičky?

V akademickom roku 2019/2020 bol rozpočet fondu 4,5 milióna eur. Bolo schválených 1 099 pôžičiek v sume 3 520 600 eur a z toho bolo vyplatených 928 pôžičiek v celkov sume 3 014 900 eur. Zvyšné pôžičky neboli vyplatené zväčša pre nevrátenie podpísanej zmluvy o pôžičke zo strany žiadateľa. Celú sumu sme teda nevyčerpali.

Súvisiaci článok Vysoká škola stojí niekoľko stoviek eur mesačne Čítajte 

Majú stále záujem o pôžičky aj študenti ktorí sú na zahraničných vysokých školách?

Skryť Vypnúť reklamu

Počet žiadostí predložených študentmi na zahraničných vysokých školách sa už dlhodobo drží na úrovni približne 15 percent zo všetkých predložených žiadostí a zatiaľ pretrváva.

Môžu o pôžičku žiadať študenti všetkých ročníkov, nevynímajúcich prvákov?

O pôžičku pre študentov môže požiadať študent akéhokoľvek ročníka, ktorý študuje na slovenskej alebo zahraničnej vysokej škole, v dennej alebo externej forme štúdia. Hlavnou podmienkou pre jej získanie je, že študent musí byť v čase predloženia žiadosti zapísaný do ročníka štúdia v príslušnom akademickom roku.

Potrebuje mať žiadateľ ručiteľa? Musí to byť rodič?

Každá pôžička pre študentov musí byť zabezpečená prostredníctvom ručenia tretej osoby. Ručiteľom pritom môže byť ktokoľvek, kto spĺňa základné podmienky na ručenie, teda nemusí ísť výhradne o rodiča alebo rodinného príslušníka. Ručiteľa treba zabezpečiť až v procese podpisu zmluvy o pôžičke pre študentov, v prípade, že bude študentovi žiadosť schválená.

Skryť Vypnúť reklamu

Musí študent žiadať o pôžičku každý akademický rok alebo dostane sumu na celé štúdium?

O pôžičku môže študent požiadať opakovane, každý akademický rok, počas celej dĺžky štúdia podľa vlastného uváženia. Fond však môže študentovi poskytnúť pôžičku maximálne šesťkrát. Maximálna výška pôžičky pre študentov môže byť každoročne iná v závislosti od rozhodnutia rady fondu. Pôžička na príslušný akademický rok je vždy vyplatená jednorazovo.

Súvisiaci článok 12 krokov: Ako podať prihlášku na vysokú školu Čítajte 

Súvisí schválenie pôžičky so študijným priemerom uchádzača?

Študijný priemer je jedným z kritérií na uprednostnenie žiadateľa. K uplatneniu kritérií na uprednostnenie však dochádza iba v prípade, že fond nemá dostatok finančných prostriedkov, aby uspokojil všetkých žiadateľov.

Ako zostavujete poradie žiadateľov o pôžičku?

Skryť Vypnúť reklamu

Po uplynutí termínu na doručenie žiadostí sú všetky žiadosti posúdené z hľadiska splnenia podmienok poskytovania pôžičiek, čiže splnenia základných zákonných podmienok stanovených na žiadateľov o pôžičku. Zo žiadostí, ktoré splnia podmienky poskytovania pôžičiek, je zostavené poradie na základe počtu splnených kritérií, pričom pôžička bude schválená všetkým podľa tohto poradia do výšky disponibilných finančných prostriedkov. Ak je požadovaná výška všetkých pôžičiek nižšia, ako je výška finančných prostriedkov určených v rozpočte fondu na pôžičky pre študentov, pôžička je schválená všetkým žiadateľom bez aplikácie kritérií na uprednostnenie.

Pre aké nedostatky a chyby v predložených žiadostiach musíte žiadateľov o pôžičku vyradiť?

Najčastejšie a najzávažnejšie nedostatky a chyby sa týkajú zväčša nepredloženia celej žiadosti o pôžičku (najmä predloženie iba prvej strany), nevyplnenia celej žiadosti o pôžičku (údaje vyžadované zákonom nevyhnutné na posúdenie splnenia zákonných podmienok poskytovania pôžičiek, ako aj ďalšie zákonom stanovené údaje ako napr. dátum narodenia, celú adresu trvalého bydliska či kontaktné údaje). Žiadatelia zabúdajú na svoj podpis, upravujú a dopĺňajú predtlačené údaje štandardizovaného tlačiva žiadosti o pôžičku, respektíve údaje vyplnené študijným oddelením. Niektorí majú skoršie potvrdenia žiadosti zo študijného oddelenia, ako je dátum reálneho zápisu.

Skryť Vypnúť reklamu

Kontroluje sa, na čo študenti požičané peniaze použijú?

Nie, pôžička pre študentov je bezúčelovou pôžičkou, a teda ju možno využiť na čokoľvek. Fond účel použitia finančných prostriedkov pôžičky nijakým spôsobom neskúma.

Súvisiaci článok Vyprážaný syr už nie je in. V jedálňach univerzít varia aj vegánske jedlá Čítajte 

Musí študent oznámiť po skončení bakalárskeho štúdia či pokračuje v magisterskom štúdiu?

V prípade akéhokoľvek ukončenia štúdia (teda aj po ukončení I. stupňa štúdia – bakalárskeho) je nutné, aby študent doručil fondu potvrdenie o ukončení štúdia najneskôr do 14 dní od jeho ukončenia. Po ukončení bakalárskeho stupňa štúdia má študent nárok na odklad splátok pôžičky v trvaní šesť mesiacov za účelom vytvorenia priestoru pre zápis na II. stupeň štúdia bez nutnosti začať splácať pôžičku. V prípade, že študent po ukončení bakalárskeho stupňa štúdia bude pokračovať v štúdiu na II. stupni štúdia, je nutné, aby do 14 dní od zápisu zaslal fondu tlačivo Žiadosť o odklad splátok pôžičky spolu s originálom potvrdenia o návšteve školy. Na základe tejto žiadosti mu bude poskytnutý odklad splátok pôžičky z dôvodu pokračovania v štúdiu na celú dĺžku II. stupňa štúdia. Počas odkladu splátok z dôvodu pokračovania v štúdiu sa pôžička neúročí, ani nespláca.

Skryť Vypnúť reklamu

Môže ju splácať aj počas štúdia alebo až po jeho skončení?

Pôžička pre študentov sa štandardne počas štúdia neúročí ani nespláca. V prípade, ak by študent pôžičku počas štúdia predsa len splácať chcel, je to možné, avšak každá takáto splátka pôžičky počas štúdia je považovaná za mimoriadnu a je spoplatnená vo výške 2 percentá z uhradenej sumy.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič.

Odvolávať Mikulca navrhol Smer.


10 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Moniku Jankovskú viackrát hospitalizovali.


a 1 ďalší 7 h
Peter Tkačenko

Mikulec nemá odísť kvôli Ficovi, ale pre neschopnosť.


14 h

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar