SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Študovať za záchranára je aj o adrenalíne

Zdravotníckych záchranárov je málo.

Na väčšinu výjazdov sa záchranár Šimon Harčarik s kolegami oblieka do ochranných oblekov, na tvári má filter FFP3 a štít. Na rukách majú tri páry rukavíc, aby boli čo možno najviac chránení.Na väčšinu výjazdov sa záchranár Šimon Harčarik s kolegami oblieka do ochranných oblekov, na tvári má filter FFP3 a štít. Na rukách majú tri páry rukavíc, aby boli čo možno najviac chránení. (Zdroj: FOTO – ARCHIV Š. H.)

Za pätnásť rokov od vzniku bakalárskeho študijného odboru urgentná zdravotná starostlivosť na Fakulte zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity v Prešove prišlo do praxe 600 zdravotníckych záchranárov. V tomto akademickom roku v ňom v dennej a externej forme študuje 166 vysokoškolákov. Na pracovnom trhu je ich stále málo.

Šimon Harčarik sa práve vrátil z nočnej služby Rýchlej lekárskej pomoci v Lipanoch. Služba bola pokojná, v čase pandemických opatrení majú záchranári výjazdov menej. Služby sú však náročnejšie pre hygienické opatrenia, pri ktorých ide o zdravie pacientov aj záchranárov. Ak idú k pacientovi podozrivému na Covid-19 alebo s potvrdením na Covid-19, musia byť patrične chránení aj zdravotníckym oblečením.

Skryť Vypnúť reklamu

Z Lipian, kde mal službu, do Fričkoviec, kde býva, to má 50 kilometrov. Prešovská univerzita prešla na dištančnú prípravu, a tak sa učí z domu.

Začína písať bakalársku prácu na tému Manažment vybraných akútnych stavov v tehotenstve v prednemocničnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Niekedy v máji budúceho roku skončí štúdium na Fakulte zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity v Prešove. Bude záchranárom.

Teda popravde, on ním už takmer je, k titulu mu už chýbajú len štátne záverečné skúšky a diplom. Lebo Šimon Harčarik sa v tejto profesii doslova našiel, tri roky štúdia si užíva, hovorí, že robí to, čo ho baví.

A to po skončení strednej školy o tomto študijnom odbore veľa nevedel.

Ba vlastne, on dobre ani nevedel, čo robiť po maturite na Strednej odbornej škole v Košiciach, kde študoval v odbore mechanik hasičskej techniky. A tak si dal pauzu a odišiel do zahraničia. "Nebojte sa počkať a vyskúšať aj niečo iné ako štúdium. Ja som sa touto cestou vybral a neľutujem," odporúča tým, ktorí nevedia, čo chcú v živote robiť.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Keď tlmočník musí pracovať s výrazom tváre Čítajte 

Dva roky za hranicami

"Prvotne som chcel byť hasičom, ani som nepomyslel na vysokú školu, myslel som si, že to nie je nič pre mňa. Odišiel som do zahraničia, kde som dva roky pracoval. Vonku som si začal uvedomovať, že takýto život sa mi veľmi nepáči," vracia sa Šimon v spomienkach.

Rozhodol sa, že ešte nie je neskoro ísť na vysokú školu, vrátil sa domov a začal sa učiť na prijímačky. O tom, že nejaký odbor ako urgentná zdravotná starostlivosť existuje, sa dozvedel od spolužiaka zo strednej školy, a viac mu ho priblížila sesternica, ktorá ho už študovala. Prijali ho.

"Vždy som v sebe pociťoval túžbu pomáhať druhým, chcel som niečo adrenalínové, zážitkové a to sa mi na Fakulte zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity splnilo," hovorí Šimon.

Skryť Vypnúť reklamu

Do Vianoc doma?

Začiatky na vysokej škole s odstupom času Šimon hodnotí aj ako chvíľami krušné časy, lebo boli dosť náročné.

"Mal som pocit, že učitelia nám dávajú príliš veľa učiva a že to nie je reálne sa všetko naučiť. Boli dni, keď som si myslel, že budem patriť k takzvaným DVD študentom - do Vianoc doma. Ale nevzdal som to, sadol som si na zadok a učil sa."

Anatómiu a fyziológiu, farmakológiu, latinský jazyk, prvú pomoc, ošetrovateľské techniky. Postupne pribúdali gynekológia, pediatria, medicína katastrof, krízový manažment a psychiatria.

Súvisiaci článok Psychológia je skôr detektívna práca. Ezoteriku nečakajte Čítajte 

Čo ročník, to prax

Šimon dnes hovorí, že sa v štúdiu našiel a že je to presne to, čo chce robiť.

"V prvom ročníku je viac teórie ako praxe, ale veď do praxe môžu ísť iba ľudia, ktorí ovládajú teóriu," hovorí Šimon. Ako prvoročiaci praxovali vo Fakultnej nemocnici v Prešove, kde si museli prejsť oddeleniami, ako sú napríklad traumatológia, pediatria a interné. Počas letných prázdnin absolvovali desať služieb na záchranke.

Skryť Vypnúť reklamu

V druhom ročníku už začína byť tej praxe viac, v nemocnici prechádzajú oddeleniami ako chirurgia, ARO, gynekologicko-pôrodnícke, sú pri operáciách a praxujú na staniciach záchrannej zdravotnej služby.

V treťom ročníku je praxe najviac, preto Šimon momentálne praxuje na stanici RLP Lipany.

"Pre pandemickú situáciu sa učíme z domu, chýba mi kontakt s vyučujúcimi. Dištančné štúdium je teda aj moja previerka sebestačnosti a zodpovednosti pripraviť sa a zvládnuť štátnu skúšku," povedal Šimon.

Šimom Harčarik má 23 rokov, o dva viac ako jeho spolužiaci. Hovorí, že je rád, že sa neponáhľal s rozhodnutím študovať čokoľvek. Má rád prácu s ľuďmi, aj keď teraz v praxi vidí, aké je to často náročné a ťažké.

A čo ho na práci záchranára oslovuje najviac? "To, že môžem pomáhať druhým, ktorí to potrebujú a sú v ohrození života."

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič.

Odvolávať Mikulca navrhol Smer.


10 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Moniku Jankovskú viackrát hospitalizovali.


a 1 ďalší 7 h
Peter Tkačenko

Mikulec nemá odísť kvôli Ficovi, ale pre neschopnosť.


14 h

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar