SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

12 krokov: Ako podať prihlášku na vysokú školu

Podpísať sa dá elektronicky

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Prihláška na štúdium musí byť doručená v termíne určenom fakultou alebo vysokou školou. Na školy s talentovými skúškami sa prihlášky podávajú už od mesiaca november. Na väčšine vysokých škôl sa podávajú v štandardnom termíne v mesiacoch február až máj.

1. krok

E-prihláška je plnohodnotná prihláška na štúdium rovnako ako prihláška v papierovej forme. Prvým krokom pri podaní elektronickej prihlášky je registrácia.

2. krok

Na vyplnenie elektronickej prihlášky nie je na všetkých univerzitách jednotný spôsob, záleží to od toho, aký akademický informačný portál používajú. Niekde používajú portál AIS, MAIS, inde portál E-prihlás, niekde majú vlastný.

Skryť Vypnúť reklamu

3. krok

Pred zaregistrovaním do systému a zaevidovaním prihlášky si prečítajte návod, ktorý je zvyčajne dostupný v záložke Pomocník.

4. krok

Po zaregistrovaní získate prístupové práva na prihlásenie do systému.

Súvisiaci článok Podávanie prihlášok na vysoké školy sa nemení, je online Čítajte 

5. krok

Uchádzač môže podať viac prihlášok na rôzne študijné programy, na jednej prihláške uvedie iba jeden študijný program.

6. krok

Elektronickú prihlášku je možné podpísať buď elektronicky alebo ju vytlačiť, podpísať a poslať poštou na študijné oddelenie príslušnej fakulty. Presné usmernenie nájdete na webových stránkach.

7. krok

Pokiaľ vyplníte elektronickú prihlášku zle a prídete na to až po potvrdení prihlášky, spojte sa so študijným oddelením fakulty, kde môžu stav prihlášky zmeniť.

8. krok

Prostredníctvom e-prihlášky bude uchádzač informovaný aj o priebehu prijímacieho konania a rozhodnutí o prijatí alebo neprijatí na vysokoškolské štúdium.

Skryť Vypnúť reklamu

9. krok

Pozor, elektronická prihláška nemusí byť prístupná pre všetky otvárané študijné programy. Bližšie informácie, ako podať prihlášku elektronicky, získate na www stránkach jednotlivých fakúlt.

10. krok

Poplatok, ktorý uchádzači musia zaplatiť s podaním prihlášky, súvisí s prijímacím konaním. Sú v ňom zahrnuté náklady na prípravu testov, ich opravovanie, kancelárske potreby, dozor pedagóga a podobne. Pri elektronickej forme je poplatok vždy nižší. Jeho výšku určujú univerzity.

Súvisiaci článok Školu si pozriete z gauča a v papučiach. Dni otvorených dverí budú na univerzitách online Čítajte 

11. krok

V prípade, ak nedoloží uchádzač potrebné dokumenty a prihlášku pošle po termíne, škola nepožiada o ich doplnenie. Prihláška bude považovaná za neúplnú a uchádzač nebude pozvaný na prijímacie pohovory alebo nebude prijatý pre nedodanie dokladov v požadovanom termíne.

Skryť Vypnúť reklamu

12. krok

Nezabudnite na podpis. Nepodpísaná prihláška je neplatná. Prihlášku je možné podpísať aj elektronicky.

Ako to je s prijímacím konaním

Prijímacie konanie nemá nevyhnutne jednotnú formu na každej fakulte. Závisí od charakteru študijného programu, počtu záujemcov a podobne. Preto je najlepšie aktuálne podmienky vyhľadať na webovej stránke príslušnej fakulty či pracoviska.

V niektorých prípadoch prebieha prijímacie konanie na základe vyhodnotenia výsledkov zo strednej školy, v iných prípadoch je spojené s prijímacou skúškou alebo testom, prípadne sa využíva testovanie spoločnosťou SCIO.

Proces prijatia na vysokú školu sa uzatvára zápisom prijatého uchádzača na fakultu. Až vtedy sa stáva vysokoškolákom.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar