SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Vysokoškolák si môže požičať ako ktokoľvek iný. Banka rozdiely nerobí

Študentské pôžičky miznú z trhu

Kto si potrebuje na vysokoškolské štúdium požičať, mal by mať po ruke rodiča či partnera ako spoludlžníka.Kto si potrebuje na vysokoškolské štúdium požičať, mal by mať po ruke rodiča či partnera ako spoludlžníka. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Hoci slovenské vysoké školy od študentov väčšinou nepýtajú školné v desiatkach tisíc eur za semester, ako je bežné v zahraničí, úplne zadarmo štúdium tiež nie je.

Komu vysokú školu nepomôžu prefinancovať rodičia či iní príbuzní, môže si k peniazom z brigád skúsiť vypýtať financie z niektorej z bánk. Špeciálne študentské pôžičky však už v portfóliu produktov drží máloktorý finančný dom.

Úvery pre študentov denného štúdia od prvého ročníka vysokej školy aj pre interných doktorandov poskytuje z oslovených bánk len Slovenská sporiteľňa.

Skryť Vypnúť reklamu

"Zvýhodnený úver od tisíc do 8500 eur poskytujeme študentom bez ohľadu na to, v akej krajine študujú," uviedla hovorkyňa banky Marta Cesnaková. Vďaka pôžičke môžu financovať štúdium, študijné pobyty a kurzy doma či v zahraničí.

Lepší úrok a bez poplatkov

Najväčšia banka na slovenskom trhu pôžičku študentom poskytne bez poplatkov. Sadzba je jednotná na úrovni 8,5 percenta ročne, pričom splatnosť úveru je najviac osem rokov. "Úver je poskytnutý na počkanie. Stačí vyplniť žiadosť, predložiť doklad totožnosti a potvrdenie o štúdiu," vymenovala Marta Cesnaková.

Súvisiaci článok Na pôžičky pre študentov je pripravených šesť miliónov eur Čítajte 

Podmienkou je uviesť v žiadosti spoludlžníka s akceptovateľným príjmom, ktorým je podľa hovorkyne v praxi najčastejšie rodič alebo iná študentovi blízka osoba.

Skryť Vypnúť reklamu

"Pokiaľ má študent samostatný príjem, môže požiadať o bežný spotrebný úver so štandardnými podmienkami," dodala.

Študenti peniaze od banky podľa nej využívajú jednak na kúpu vecí potrebných k štúdiu, ako napríklad notebook, ale aj na financovanie študijných pobytov v zahraničí.

Cez bežný spotrebný úver

V ostatných bankách si môžu študenti na štúdium požičať cez bežný spotrebný úver.

"Vzhľadom na legislatívne podmienky sme povinní posúdiť schopnosť klienta splácať úver bez ohľadu na štatút študenta," skonštatovala hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.

Súvisiaci článok Vysoká škola stojí niekoľko stoviek eur mesačne Čítajte 

V prípade, ak študent pracuje napríklad na čiastočný úväzok a jeho výška príjmu nepostačuje na poskytnutie úveru, môže byť spoludlžníkom napríklad rodič alebo partner, či partnerka.

Skryť Vypnúť reklamu

Bezúčelový úver poskytujú banky štandardne na jeden až osem rokov, pričom celková výška aj konkrétny úrok závisia od posúdenia žiadosti o pôžičku.

Aj štipendium sa ráta

Kým vysokoškolák si môže požičať len s pomocou spoludlžníka, pri doktorandoch banky akceptujú štipendium. "Máme pre nich k dispozícii refinančnú alebo bezúčelovú pôžičku za štandardných podmienok," uviedol hovorca VÚB Dominik Miša s tým, že špeciálny produkt pre študentov banka nemá.

Aj v UniCredit Bank sa študentovi počíta štipendium z denného doktorandského štúdia na vysokej škole na Slovensku.

"Akceptujeme sto percent priznaného doktorandského štipendia, pričom požadujeme rozhodnutie o štipendiu a výpis z účtu za posledné tri mesiace," priblížila hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková. Ostatné kritériá poskytnutia úveru sú ďalej rovnaké ako pri štandardnom klientovi.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar