SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Vysoká škola stojí niekoľko stoviek eur mesačne

Brigády sú teraz pasé

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR)

Študovať na štátnej vysokej škole stojí v bežných časoch mesačne niekoľko stoviek eur. Ak si to rodičia môžu dovoliť, väčšiu časť výdavkov za študujúce deti platia z vlastného vrecka. Vysokoškoláci zvyknú spolufinancovať náklady na školu pomocou rôznych brigád.

Pandémia koronavírusu však viacerých študentov o túto možnosť pripravila. Už po prvej vlne hlásila problémy s financovaním štúdia podľa letného prieskumu Školskej rady vysokých škôl na Slovensku takmer štvrtina študentov.

V druhej vlne sa väčšina vysokoškolákov musela povinne vysťahovať z internátov a vrátiť domov k rodičom. Vzdelávanie na diaľku im na jednej strane ušetrí časť nákladov, napríklad na ubytovanie či cestovanie. Na druhej strane však na plecia rodičov opäť presunie stravovanie či potrebné pripojenie na internet.

Skryť Vypnúť reklamu

Mesačné výdavky

Výdavky spojené so štúdiom na štátnej vysokej škole sa na Slovensku pohybujú podľa Lenky Šalingovej zo spoločnosti Partners Group v rozmedzí od 200 do 700 eur mesačne.

Konečná suma závisí od konkrétnej vysokej školy a mesta, v ktorom sa študent rozhodne študovať. Dôležité je tiež, či býva doma, na internáte, alebo na priváte, ako dochádza do školy, kde sa stravuje, aké má mimoškolské aktivity a tiež aký spoločenský život vedie.

Päťročné štúdium denného štúdia na slovenskej vysokej škole tak vyjde v priemere na 8500 až 30-tisíc eur. "Pri externom štúdiu si ešte k výdavkom treba pripočítať ročné školné, ktoré pri niektorých špecifických odboroch môže dosiahnuť až 3600 eur," dodáva Lenka Šalingová.

Na súkromných vysokých školách zaplatí študent približne rovnako ako externista štátnej vysokej školy či univerzity.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Na pôžičky pre študentov je pripravených šesť miliónov eur Čítajte 

Drahé zahraničie

Pre porovnanie, ročné školné na prestížnych amerických univerzitách ako Stanford či Harvard presahuje 50-tisíc amerických dolárov. "Päť rokov štúdia na niektorej z týchto zahraničných univerzít by mohlo vyjsť viac, ako v súčasnosti stojí nový trojizbový byt," hovorí odborníčka na osobné financie.

Lacnejšie a cenovo prístupnejšie sú školy vo Veľkej Británii, kde ročné školné, aj na takých prestížnych univerzitách, ako sú Oxford či Cambridge, je približne 10-tisíc eur. Uvedené náklady pritom nezahŕňajú napríklad cestovné, poistenie v krajine, ubytovanie, učebné pomôcky, stravu ani náklady na život študenta.

Ako štúdium zaplatiť

Podľa odborníčky na financie je najvýhodnejším riešením, ako zaobstarať peniaze na vysokú školu, plánovať dopredu a investovať. "Odkladanie malej sumy na mesačnej báze od narodenia dieťaťa do jeho dospelosti zaťaží rodinný rozpočet podstatne menej a zároveň odložené peniaze dokážu vygenerovať zaujímavý výnos," prízvukuje Šalingová.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem možnosti zarobiť si na štúdium cez rôzne brigády prichádzajú do úvahy aj rôzne štipendiá. Pôžička by mala byť posledným možným riešením. "Vzniká pri nej záväzok vrátiť nielen požičanú sumu, ale aj úroky, čím sa štúdium značne predraží. Po ukončení štúdia následne študenta čaká niekoľkoročný záväzok splatenia týchto úverov a napríklad riešenie vlastného bývania potom musí počkať," varuje.

Súvisiaci článok Vysokoškolák si môže požičať ako ktokoľvek iný. Banka rozdiely nerobí Čítajte 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič.

Odvolávať Mikulca navrhol Smer.


10 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Moniku Jankovskú viackrát hospitalizovali.


a 1 ďalší 7 h
Peter Tkačenko

Mikulec nemá odísť kvôli Ficovi, ale pre neschopnosť.


14 h

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar