SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky

Na Oxford či Cambridge už len so študentským vízom

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Záujemcovia, ktorí chcú ísť študovať budúci kalendárny rok na niektorú univerzitu či vysokú školu vo Veľkej Británii, by si už teraz mali uvedomiť, že ich štúdium bude po brexite drahé. Aby sa tam dostali, budú musieť splniť aj nové imigračné pravidlá, ktoré vstúpia do platnosti 1. januára 2021. Kým doteraz Slovákom stačil na vstup do krajiny občiansky preukaz, po novom budú potrebovať cestovný pas.

Na nové pravidlá, ktoré súvisia s brexitom, už v lete upozornila britská ministerka pre vysoké školy Michelle Donelanová. Tá oznámila, že od školského roku 2021/2022 budú študenti z Európskej únie a z Európskeho hospodárskeho priestoru po novom považovaní za zahraničných študentov.

Skryť Vypnúť reklamu

V praxi to znamená, že budú platiť plné školné, niekde až 20 000 libier, nebudú mať možnosť zobrať si študentskú pôžičku na štúdium a nebudú mať nárok čerpať z fondov na životné potreby.

Súvisiaci článok Pri štúdiu v zahraničí treba mať aj plán B Čítajte 

Napríklad Bratislavčanky Kristíny Pauliakovej, ktorá na jeseň tohto roku začala v Londýne magisterské štúdium na University of the Arts London, sa tieto zmeny týkať nebudú. Doštuduje bez vyššieho školného, ba aj so študentskou pôžičkou. Platí to aj pre tých, čo na štúdium nastúpili ešte skôr.

Už len s povolením

Podľa nových imigračných pravidiel budú musieť zahraniční študenti, a teda aj Slováci, dostať na štúdium povolenie. Rozhodnutie o jeho udelení musia získať ešte pred pricestovaním do krajiny.

Študenti budú na udelenie povolenia potrebovať 70 bodov. Požadované body dosiahnu, ak preukážu, že majú ponuku na štúdium od schválenej vzdelávacej inštitúcie podľa úrovne ich angličtiny a schopnosti pokryť si finančné náklady na štúdium v Británii. Kým doteraz mohli slovenskí študenti britskú vládu požiadať o pôžičky, po novom sa to už nebude dať.

Skryť Vypnúť reklamu

Študenti, ktorí sa nachádzajú vo Veľkej Británii pred 31. decembrom 2020 nemusia žiadať o študentské vízum na základe nového imigračného systému založeného na bodovaní. Do 30. júna 2021 môžu požiadať o EU Settlement Scheme (EUSS).

Žiadosť je možné podať online a je bezplatná. Po získaní (pre)-settled statusu budú mať študenti nárok na zdravotnú starostlivosť za rovnakých podmienok ako doteraz, a to až do ukončenia štúdia, a zostáva im aj právo pracovať.

Súvisiaci článok Univerzita Oxford nie je brexitom nadšená, pocíti ho Čítajte 

Erasmus s otáznikom, školné je záťaž

Do konca roka 2020 je tiež v platnosti aj výmenný program Erasmus. Znamená to, že keď sa študent prihlási na štúdium cez tento program ešte do konca tohto roka, dokončí svoj program krátkodobého štúdia za rovnakých podmienok.

Či bude Erasmus pokračovať, nie je isté, keďže je to program Európskej únie.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Kristíny Pauliakovej, prezidentky občianskeho združenia Unimak, ktoré spája viac ako šesťdesiat Slovákov a Čechov študujúcich v zahraničí, sa ešte nedá odhadnúť, či sa brexit výrazne podpíše pod počty slovenských študentov v Británii. "Už v posledných dvoch, troch rokoch však pozorujeme nárast študentov a študentiek, ktorí sa hlásia na univerzity v krajinách, kde školné predstavuje menšiu či dokonca žiadnu finančnú záťaž, ako napríklad do Holandska či Dánska," hovorí Kristína. Faktom zároveň ostáva, že pre mnoho Slovákov a Sloveniek predstavovala už aj predošlá výška školného veľkú prekážku.

Britské univerzity však nebudú chcieť prísť o talenty z Európy a už si pripravujú vlastné podporné štipendijné programy pre zahraničných študentov. O ich výške bude na budúci rok rozhodovať každá univerzita samostatne.

Skryť Vypnúť reklamu

Text vyšiel v denníku SME v prílohe Bedeker Vysoké školy 10. novembra 2020.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Očkovanie v Hornooravskej nemocnici.

Doteraz bolo u nás v rámci prvej alebo druhej dávky minutých vyše 475-tisíc vakcín

14 h

Pandémia si vyžiadala 7 560 úmrtí.

5 h