Na vlastnej koži: Čo mi dalo štúdium v Estónsku (Erasmus+)

Estónci podporujú kreatívnosť

Najzaujímavejšou časťou štúdia bol pre Jakuba dvojdňový praktický výcvik v záchranárskom výcvikovom priestore v Tallinne. Najzaujímavejšou časťou štúdia bol pre Jakuba dvojdňový praktický výcvik v záchranárskom výcvikovom priestore v Tallinne. (Zdroj: ARCHÍV J. J.)

Jakub Javorský počúval inšpiratívne príbehy o študentoch na Erasme už počas strednej školy. Keď nastúpil na Fakultu bezpečnostného inžinierstva Žilinskej univerzity, zažil mobilitu na vysokej škole v Estónsku. Dnes je už absolventom.

O programe Erasmus som si čítal články už počas strednej školy. Zážitky ľudí, ktorí ho zažili, ma oslovili natoľko, že som sa po nástupe na Fakultu bezpečnostného inžinierstva Žilinskej univerzity, kde som študoval študijný program záchranné služby, začal zaoberať myšlienkou skúsiť si to na vlastnej koži. Zo zaujímavosti som sa išiel pozrieť na dni mobility, kde som počúval príbehy ľudí z našej fakulty, ktorí zažili pracovnú stáž alebo výmenný pobyt. Po tomto dni som bol rozhodnutý, že to chcem naozaj vyskúšať a zažiť.

Pre môj študijný odbor v druhom ročníku bakalárskeho štúdia sa otvorila možnosť ísť do hlavného mesta Estónska - Tallinnu. Keďže som chcel ísť čo najďalej, tak rozhodnutie prišlo okamžite.