Matematika, fyzika a chémia sú o logike. Ak ju nájdete, nemusíte sa bifľovať

Ako sa študuje biochémia

Lektori počas prvého dňa online Letnej školy mladých chemikov v roku 2020.Lektori počas prvého dňa online Letnej školy mladých chemikov v roku 2020. (Zdroj: ARCHÍV T. S.)

V bakalárskom programe študovala Táňa Sebechlebská biochémiu, titul magistra získala na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v odbore fyzikálna chémia. Splnil sa jej tak sen spojenia viacerých odborov. Na svoju domovskú katedru fyzikálnej a teoretickej chémie sa vrátila po ročnom pobyte v Prahe, kde získala postdoktorandskú pozíciu. Bývalí pedagógovia sú dnes jej kolegami.

Keď si Táňa Sebechlebská na Gymnáziu Andreja Vrábla v Leviciach začala vyberať vysokú školu, nemala jasnú predstavu, čo presne chce robiť.

Začala logicky výberom predmetov, ktoré ju bavili a mala v nich dobré výsledky. Boli to matematika, fyzika a chémia.

"To sú predmety, ktoré majú v sebe logiku a keď ju človek nájde, v hlave sa mu zrazu všetko ujasní a netreba sa bifľovať," hovorí Táňa.

Mala jasno v tom, že chce študovať na Slovensku. Zvíťazila Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského, odbor biochémia, ku koncu gymnázia ju totiž začali baviť genetika a molekulárna biológia.

Matematické problémy jej nedali spať

Táňa od začiatku základnej školy zbožňovala riešiť matematické problémy, často ich riešila dopredu a keď niečo nevedela, nemohla zaspať.

Na druhom stupni ju začala fascinovať fyzika. Chcela vedieť, prečo sa objekty správajú tak, ako sa správajú. A tešila sa, že môže predpovedať, ako sa systém bude správať, keď zmení podmienky. Stále sa pýtala prečo. Až teraz s odstupom času si uvedomuje, že ak nepátrame po príčine, tak nás veda nemôže skutočne fascinovať.