SME
Piatok, 3. december, 2021 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Epidémia vám z kalendára vyškrtne víkend

Ako sa študuje za verejného zdravotníka

Michal Adamišin sa už naučil usmievať aj v rúšku a navlečený v  hygienickom obleku.Michal Adamišin sa už naučil usmievať aj v rúšku a navlečený v hygienickom obleku. (Zdroj: FOTO – ARCHÍV Michala Adamišina)

Jeho snom dlho bolo stať sa lekárom. Nevyšlo to, dnes pôsobí na oddelení nemocničnej hygieny a epidemiológie Univerzitnej nemocnice Bratislava ako verejný zdravotník, stará sa o zdravotníckych pracovníkov, ktorí sú dennodenne v kontakte s pozitívnymi pacientmi. Rodinu Michal Adamišin v tomto nepriaznivom čase vída veľmi sporadicky.

Už je to takmer rok, čo tridsaťročný Michal Adamišin prichádza do práce na oddelenie nemocničnej hygieny a epidemiológie Univerzitnej nemocnice Bratislava za tmy a za tmy z nej aj s kolegami odchádza.

SkryťVypnúť reklamu

Na oddeleniach nemocničnej hygieny a epidemiológie v Ružinove a Podunajských Biskupiciach pôsobí ako verejný zdravotník, laici ich nazývajú hygienikmi.

Denne je v kontakte so zdravotníkmi, ktorí sa starajú o pacientov s ochorením covid-19, naučil sa usmievať cez rúško aj v červenej nemocničnej zóne.

Gro jeho práce tvoria epidemiológia, hygiena, štatistka, ale najmä dnes potrebný krízový či procesný manažment.

Až pandémia ukázala, ako v praxi veľmi chýbajú ľudia z fakúlt a katedier odboru verejného zdravotníctva. Je ich málo v nemocniciach, na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva aj v pracovných zdravotných službách.

Michal magisterské štúdium v študijnom programe verejné zdravotníctvo skončil na Fakulte verejného zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave pred piatimi rokmi. Dnes hovorí, že za posledný rok pandémie sa v praxi naučil viac ako za celé štúdium na vysokej škole.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Mliečne produkty by vo vyváženej strave nemali chýbať.

Sťažujú sa obchodníci, mliekari aj farmári.


38m
Ilustračné foto.

Pozitivita testov stúpla len mierne.


3 h
Skryť Zatvoriť reklamu