SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky

Sú aj pôžičky na štúdium, ktoré netreba vrátiť. Kto ich môže získať?

Podmienky stabilizačných pôžičiek

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Zoznam nedostatkových regulovaných povolaní pre stabilizačné pôžičky vysokoškolákov na akademický rok 2021/2022 ešte nebol vypracovaný. Možno predpokladať, že tam bude opätovne zaradený bakalársky študijný program ošetrovateľstvo v dennej forme štúdia. Mohli by sa tam však dostať aj ďalšie študijné programy, ktorých absolventi tiež chýbajú na trhu práce. Bude závisieť aj od financií.

Budú si môcť aj v akademickom roku 2021/2022 podávať naďalej žiadosť o stabilizačnú pôžičku študenti bakalárskeho študijného programu ošetrovateľstvo v dennej forme?

Skryť Vypnúť reklamu

Komunikačný odbor ministerstva školstva na túto otázku odpovedal, že zoznam nedostatkových regulovaných povolaní na akademický rok 2021/2022 ešte nebol vypracovaný. "Predpokladáme, že tam bude opätovne zaradený bakalársky študijný program ošetrovateľstvo v dennej forme štúdia a prípadne ďalšie študijné programy."

2000 eur je ročná výška stabilizačnej pôžičky pre študenta bakalárskeho študijného programu ošetrovateľstvo v dennej forme.

Zatiaľ však nie je isté, či na rozšírenie zoznamu žiadateľov z iných študijných programov budú zvýšené financie.

Medzi nedostatkové regulované povolania na Slovensku v súčasnosti patrí lekár, logopéd, pôrodná asistentka v bakalárskom študijnom programe, sestra v bakalárskom študijnom programe, učiteľ prvého stupňa základnej školy, verejný zdravotník, zdravotnícky záchranár, zubný lekár.

Zoznam ministerstvo školstva vydáva v spolupráci s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny a ministerstvom zdravotníctva. Zohľadňujú sa v nich také kritériá ako miera evidovanej nezamestnanosti absolventov, celkový počet študentov v študijnom programe, v ktorom sa študent pripravuje na výkon nedostatkového regulovaného povolania, či potreba trhu práce.

Skryť Vypnúť reklamu

Pôžičky doteraz iba pre budúce sestry

Od roku 2018, v ktorom sa rozhodlo o stabilizačných pôžičkách pre nedostatkové regulované povolanie, sa našli doteraz vždy iba peniaze na povolanie sestra. Tak je to aj v aktuálnom akademickom roku 2020/2021.

Výhodu stabilizačnej pôžičky vo výške 2000 eur ročne teda môžu využívať iba študenti bakalárskeho študijného programu ošetrovateľstvo v dennej forme štúdia v študijnom odbore ošetrovateľstvo.

Poskytovanie stabilizačných pôžičiek zastrešuje Fond na podporu vzdelávania s cieľom motivovať absolventov vysokých škôl po skončení štúdia vykonávať povolanie, na ktorého výkon sa pripravovali štúdiom na vysokej škole v Slovenskej republike.

O pôžičku sa môžu po zápise na štúdium uchádzať študenti zo slovenských vysokých škôl alebo ak študujú na zahraničnej vysokej škole priamo na Fonde na podporu vzdelávania.

Skryť Vypnúť reklamu

Kto zostane pracovať, pôžičku nevracia

Výhoda tejto stabilizačnej pôžičky pozostáva aj v tom, že po splnení stanovených podmienok absolvent bakalárskeho študijného programu ošetrovateľstvo v dennej forme štúdia nemusí pôžičku vrátiť.

Musí však zostať pracovať v odbore, ktorý vyštudoval, a za každý rok, ktorý na území Slovenska odpracuje, sa mu odpúšťa časť pôžičky.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu