SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky

Univerzitnú materskú škôlku chystajú aj v Nitre

Pre deti študentov aj zamestnancov

V univerzitnej materskej škole Klások budú deti viesť k environmentálnej výchove. Cez aktivity sa budú učiť o prírode, ale aj ochrane životného prostredia.V univerzitnej materskej škole Klások budú deti viesť k environmentálnej výchove. Cez aktivity sa budú učiť o prírode, ale aj ochrane životného prostredia. (Zdroj: ILUSTRACNÉ FOTO – ARCHÍV SPU)

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre sa pridáva k univerzitám, ktoré pomáhajú svojim zamestnancom a študentom umiestniť deti v predškolských zariadeniach. Už túto jeseň plánuje otvoriť univerzitnú materskú školu Klások.

Nedostatok miest v materských školách podnietil aj Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre rozmýšľať nad vznikom univerzitnej materskej školy, ktorú by navštevovali deti zamestnancov, ale aj študentov z jej šiestich fakúlt.

Zámer vznikol v roku 2020, vedenie univerzity s ním vlani zoznámilo aj mesto Nitra. "Univerzitná materská škola Klások by mala vzniknúť v budove existujúcej škôlky na Hospodárskej ulici v Nitre, ktorú má univerzita vo vlastníctve s pozemkami.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Sú aj pôžičky na štúdium, ktoré netreba vrátiť. Kto ich môže získať? Čítajte 

V materskej škole, ktorú teraz prevádzkuje mesto Nitra, je v súčasnosti umiestnených 32 detí, pričom viac ako štvrtinu z nich tvoria deti zamestnancov univerzity. Tento rok na jeseň plánujeme škôlku formou zmeny zriaďovateľa, ktorým sa stane univerzita, otvoriť," povedal prorektor pre komunikáciu a prax Ivan Takáč.

Filozofia zelenej univerzity

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre je od minulého roku súčasťou projektu V4 Green Universities (V4GU), ktorý združuje zelené univerzity vo visegrádskom priestore.

Túto filozofiu bude napĺňať aj materská škola Klások. "A to z pohľadu zamerania na zdravú výživu a environmentálnu výchovu. V škôlke budú deti vedené k environmentálnej výchove s presahom na naše študijné odbory," ozrejmil prorektor Takáč.

Skryť Vypnúť reklamu

Univerzita má veľa možností ako naučiť deti od útleho veku vzťahu k prírode, či už cez botanickú záhradu, demonštračnú záhradu, ale aj vysokoškolský poľnohospodársky podnik a výskumné centrum AgroBioTech.

Má aj viacerých významných odborníkov v oblasti zdravej výživy, čo by chcela zužitkovať v zdravom jedálničku škôlkarov.

Finančná injekcia aj z ministerstva

Univerzita plánuje materskú školu zmodernizovať tak, aby spĺňala súčasné požiadavky a štandardy prevádzkovania škôlky. Od ministerstva školstva získala účelovú dotáciu vo výške 200-tisíc eur na prípravné práce súvisiace so zaradením univerzitnej škôlky do siete škôl a školských zariadení SR.

"Či tieto prostriedky budú postačujúce, prípadne koľko bude univerzitu celkovo stáť zriadenie materskej školy, zatiaľ presne vyčísliť nevieme," povedal prorektor Takáč.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu