SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky

Veľká Británia je už pre slovenských študentov nedostupná. Môže za to brexit

Erasmus+ v Anglicku končí

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Po vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie a podmienkach dohody o spolupráci už slovenskí vysokoškoláci nebudú môcť vycestovať na študentskú mobilitu Erasmus+ na univerzity do Veľkej Británie. Bude sa tak diať iba v prípade vzájomných partnerských dohôd vysokých škôl.

Ešte v decembri minulého roku sa mnohé vysoké školy nádejali, že výmenné mobility Erasmus+ pre vysokoškolákov vo Veľkej Británii budú pre Slovákov či Čechov zachované aj po definitívnom odchode Britov z Európskej únie.

Prvé dni tohto roku však ukázali, že Erazmus+ v takej podobe, ako ho poznáme doteraz, bude pre našich vysokoškolákov už minulosťou.

Skryť Vypnúť reklamu

Európska komisia síce dosiahla dohodu so Spojeným kráľovstvom o podmienkach spolupráce, ale táto dohoda už nepočíta s účasťou Veľkej Británie na Erasme+ v budúcom programovom období 2021 - 2027.

Pôvodne malo byť Spojené kráľovstvo do programu zapojené v režime tretích krajín (teraz sú v tomto formáte zapojené Nórsko, Island, Lichtenštajnsko, Turecko, Severné Macedónsko a Srbsko). Ale keďže Spojené kráľovstvo požadovalo iba čiastočnú účasť na programe, nariadenie EÚ o programe Erasmus+ to neumožňuje.

Spojené kráľovstvo sa preto rozhodlo, že sa na programovom období 2021 - 2027 už nebude zúčastňovať.

Súvisiaci článok Na vlastnej koži: Čo mi dalo štúdium vo Fínsku (Erasmus+) Čítajte 

Rozbehnutí ešte dokončia

Výmenné pobyty Erasmus+, ktoré boli podpísané na základe dohody a financované zo súčasného programu do konca kalendárneho roku 2020, študenti vo Veľkej Británii dokončia podľa plánu. A rovnako Briti na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

Tí, čo ich mali naplánované v letnom semestri tohto roku, ich môžu ešte absolvovať, aj keď mnohé univerzity ich robia len virtuálne.

Rozhodnutie Spojeného kráľovstva nezúčastňovať sa na výmennom programe Erasmus+ skomplikuje slovenským vysokým školám študijné pobyty v tejto krajine. Pritom Veľká Británia patrila k najobľúbenejším cieľom účastníkov Erasmus+.

Slovenské a britské univerzity síce môžu pri výmene svojich študentov pokračovať aj mimo programu Erasmus+, ale len prostredníctvom vzájomných partnerských dohôd medzi jednotlivými vysokými školami, čo už nebude také finančne výhodné.

Súvisiaci článok Na vlastnej koži: Čo mi dalo štúdium teológie vo Frankfurte (Erasmus+) Čítajte 

Záujem opadal

Keď sa začalo diskutovať o možnom brexite, v Spojenom kráľovstve začal postupne ochabovať záujem slovenských vysokoškolákov o pracovné stáže a študijné pobyty. Obdobne reagovali študenti zo Spojeného kráľovstva.

Skryť Vypnúť reklamu

Kým v rokoch 2014 až 2018 sa na Erasmus+ do Spojeného kráľovstva ročne vybralo osemdesiat až sto študentov zo Slovenska, v roku 2019 nastal zreteľný pokles, do Spojeného kráľovstva vycestovalo len dvadsať študentov, v minulom roku to boli len štyria.

Podobná situácia nastala aj opačne, pri študentoch pochádzajúcich zo Spojeného kráľovstva, ktorí prišli na Slovensko študovať a stážovať s programom Erasmus+, povedala Lucia Foltýnová, komunikačno-organizačný pracovník z Národnej agentúry programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Veľká Británia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Očkovanie v Hornooravskej nemocnici.

Doteraz bolo u nás v rámci prvej alebo druhej dávky minutých vyše 475-tisíc vakcín

13 h

Pandémia si vyžiadala 7 560 úmrtí.

4 h