SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky

Pred koronou v škole, počas nej na stáži v Holandsku

Ako efektívne pracovať s časom

Reklamný spot na firemný produkt natáčali aj pred budovou kancelárie, v ktorej pracovali.Reklamný spot na firemný produkt natáčali aj pred budovou kancelárie, v ktorej pracovali. (Zdroj: FOTO – ARCHÍV LUKÁŠ JURÁK)

Namiesto na inžinierske štúdium odišiel po bakalárovi na stáž do Holandska. Lukáš Jurák si povedal, že nepôjde v štúdiu klasickou cestou, ale že si najskôr overí v praxi to, čo sa za tri bakalárske roky na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity v Žiline naučil.

Rok 2019 Lukáš Jurák delí na obdobie pred koronou a na čas po nej. Lebo kým pred pandémiou stihol ukončiť bakalárske štúdium multimediálnych technológií na Fakulta elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity, po jej vypuknutí už bol na pracovnej stáži v Holandsku, v štvrtom najväčšom meste krajiny Utrecht.

Skryť Vypnúť reklamu

Do firmy Ofoundation, ktorá sa zaoberá digitálnym marketingom a predajom zameraným na platformu Amazon, išiel pôvodne na šesť mesiacov, covid-19 jeho návrat o dva mesiace predĺžil. Ale bol za to vďačný.

Súvisiaci článok Na vlastnej koži: Čo mi dalo štúdium v Estónsku (Erasmus+) Čítajte 

S pobytom v zahraničí už mal skúsenosti, ako druhák absolvoval Erasmus+ na Universidade da Beira Interior v Portugalsku a hovorí, že mu to úplne zmenilo život.

Nielenže sa zlepšil v angličtine, čo to pochytil z portugalčiny, ale naučil sa, ako sa starať o domácnosť, variť, prať a všetko okolo toho.

A hlavne spoznal, ako je to študovať na univerzite, kde je štúdium viac zamerané na praktické zručnosti, má veľa projektovej výučby a skupinovej práce, kde študent získava body aj za praktické projekty.

Tie sa mu na konci zrátajú a ak nemá dostatočný počet, môže ísť na skúšku. Má na ňu jeden pokus a potom jeden opravný.

Skryť Vypnúť reklamu

Práca v medzinárodnom kolektíve

Do holandskej firmy Ofoundation prišiel Lukáš ako video editor, ale pôsobil skôr ako grafický dizajnér.

Hovorí, že pracovný kolektív bol v podstate malý startup, ktorý pozostával najmä zo stážistov a tak si všetci vyskúšali rôzne práce. "Dokonca sme si aj sami v office upratovali. Bola tam veľmi príjemná a uvoľnená atmosféra."

Lukáš si v Holandsku prvýkrát vyskúšal prácu v tej oblasti, čo študoval, robil na skutočných projektoch. Stretával sa v medzinárodnom kolektíve s každodennými problémami z fachu, učil sa, ako ich riešiť aj v časovej tiesni.

Súvisiaci článok Na vlastnej koži: Čo mi dalo štúdium vo Fínsku (Erasmus+) Čítajte 

A čo si zo stáže odnáša? "Táto stáž bola pre mňa veľmi dôležitá najmä z hľadiska networkingu. Naučil som sa time-managmentu, ako si stanoviť ciele a ísť za nimi. Myslím si, že je to skvelá cesta ako sa pripraviť na pracovný život. Otvorila mi oči, zistil som, koľko veľa možností mám pred sebou," hovorí Lukáš.

Skryť Vypnúť reklamu

A rovnako ako na mobilite Erasmus+ počas štúdia stretol na stáži kopec skvelých ľudí a nadviazal kamarátstva, o ktorých je presvedčený, že vydržia do konca života.

Samozrejme, veľa záleží od toho, akú firmu si nájdete, a čo si zo stáže sami chcete odniesť, pretože platí staré známe: Život je o tom čo spravíme s našim časom, a ako sa postavíme k veciam, ktorým čelíme.

Čo ďalej?

V súčasnosti je Lukáš už doma v Nitre, je nezamestnaný. Plánuje ísť na dobrovoľníctvo pod záštitou Erasmus+ programu. Medzitým už stihol absolvovať viacero krátkodobých Erasmus projektov.

A špekuluje s dátumom návratu do študentských lavíc, dorobiť si aj inžiniersky stupeň štúdia.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu