SME
Pondelok, 19. apríl, 2021 | Meniny má JelaKrížovkyKrížovky

Absolventská stáž v životopise sú body k dobru

Firmy pre pandémiu stopli nábory

Ján Valášek svoju vlaňajšiu päťmesačnú stáž absolvoval v malej firme vo Viedni. Na snímke (sprava) so zakladateľom ekologickej  spoločnosti pri pravidelnej porade.Ján Valášek svoju vlaňajšiu päťmesačnú stáž absolvoval v malej firme vo Viedni. Na snímke (sprava) so zakladateľom ekologickej spoločnosti pri pravidelnej porade. (Zdroj: FOTO – ARCHÍV JÁNA VALÁŠKA)

Občianske združenie WorkSpace Europe sa už 13 rokov snaží študentom a budúcim absolventom uľahčiť vstup na pracovný trh na Slovensku, ale aj v zahraničí stážami u zamestnávateľov. Minimálna dĺžka stáže Erasmus+ sú dva mesiace. Len v minulom kalendárnom roku ju cez konzorcium WorkSpace Europe absolvovalo 124 stážistov.

Do bratislavskej kancelárie WorkSpace Europe, ktorá je kvôli pandémii bez možnosti osobnej návštevy, prichádzajú len mailové správy a fotografie od stážistov.

Pavol Mačejovský, ktorý na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského študoval mediálne a komunikačné štúdiá, oznámil, že sa na svojej aktuálnej stáži na Malte venuje prevažne sociálnym sieťam, písaniu tlačových správ pre Maltské noviny a príprave a organizácii digitálneho festivalu s názvom Science in the City.

Skryť Vypnúť reklamu

Ján Valášek, ktorý študoval právo a ekonómiu, spojený odbor Ekonomickej univerzity v Bratislave a Univerzity Komenského v Bratislave, svoje skúsenosti z minuloročnej päťmesačnej stáže v rakúskej spoločnosti Waterlesscare vo Viedni zhrnul do krátkeho blogu.

Píše v ňom, ako v tejto malej spoločnosti z prvej ruky spoznal jej fungovanie a komplexné spektrum výziev, ktorým čelí. Ako fanúšik umenia si užíval aj kultúrne možnosti Viedne.

A jeho záver je jednoznačný: "Vylepšil som si svoje schopnosti, v očiach budúcich zamestnávateľov budem atraktívnejší."

Súvisiaci článok Pred koronou v škole, počas nej na stáži v Holandsku Čítajte 

Lekárka Martina Lokajová je absolventkou Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine a po príchode z Nemecka napísala: "Stáž mi veľmi pomohla, či už vo vedomostiach, keďže jedna vec je, že z kníh sa mnoho naučím a druhá, že to aj vidím. Naučila som sa veľa praktických zručností. Lepšie je raz vidieť, ako 100 x počuť!"

Skryť Vypnúť reklamu

Riaditeľ Karol Ovesný hovorí, že sa potešia každej spätnej väzbe od stážistov, veď celý výberový proces s nimi prežívali a tak ich zaujíma, ako sa im v zahraničí darí.

Stáže aj v online forme

V minulom roku prostredníctvom WorkSpace Europe stáže absolvovalo 124 ľudí. Počas pandémie prirodzene záujem klesol.

"Na jednej strane z dôvodu často sa meniacich obmedzení v cestovaní a pandemických opatrení v jednotlivých krajinách a na strane druhej aj mnohé firmy obmedzili alebo pozastavili nábory," ozrejmil dôvody riaditeľ Ovesný.

Stáž je možné absolvovať v takmer tridsiatke krajín zapojených do programu Erasmus+.

Stáže v niektorých sektoroch pokračujú v "online" forme, na čo zareagoval aj Erasmus+ program a umožnil po prvýkrát absolvovať stáže aj virtuálnou formou.

"Je to nová skúsenosť pre všetky strany, ktorá si však vyžaduje koncepčný prístup a viac času na rozvoj, na čom v súčasnosti vo WorkSpace Europe intenzívne pracujeme. Virtuálna práca je v praxi už zabehnutou realitou a ak má byť Erasmus stáž prípravou študenta na prax, tak má aj jej virtuálna forma v Erasmus+ programe svoje miesto,“ povedal Ovesný.

Skryť Vypnúť reklamu

Len pre študentov konzorcia

Študenti sa aktuálne môžu na stáže Erasmus+ z konzorcia WorkSpace Europe prihlasovať už od 16. decembra 2020. Prihlášky pre danú vysokú školu nájdu na webovej stránke www.workspaceeurope.sk.

Na tieto stáže sa môžu prihlásiť len študenti členských škôl konzorcia (musia byť študentmi v čase prihlásenia), každá škola má svoje osobitné podmienky, s ktorými je potrebné sa oboznámiť.

Do konzorcia aktuálne patrí dvanásť vysokých škôl. "Komunikujeme však s ďalšími, radi by sme prijali viac technických škôl, ktorých študentom by sme vedeli ponúknuť zaujímavé ponuky stáží," povedal Ovesný.

Stáž je možné absolvovať v takmer tridsiatke krajín zapojených do programu Erasmus+, napríklad v Belgicku, Bulharsku, na Cypre, v Českej republike, v Dánsku, Estónsku, Francúzsku, Fínsku, v Grécku, Holandsku a inde.

Skryť Vypnúť reklamu

Riaditeľ Ovesný hovorí, že väčšinou sa študenti prihlasujú priamo na stránke WorkSpace Europe, sú však aj výnimky ako napríklad Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, kde prebieha prihlasovanie priamo na univerzite.

Minimálna dĺžka stáže sú dva mesiace. Maximálna dĺžka závisí od toho, koľko mesiacov zahraničnej mobility Erasmus+ vysokoškolák už absolvoval. Pravidlo Erasmus+ totiž hovorí, že na každom stupni štúdia môže vysokoškolák absolvovať mobility (štúdium+stáž) v súhrnnom počte maximálne 12 mesiacov.

WorkSpace Europe v súčasnosti poskytuje na jednu stáž grant na šesť mesiacov.

Súvisiaci článok Na vlastnej koži: Čo mi dalo štúdium vo Fínsku (Erasmus+) Čítajte 

Pripravujú ponuku nových stáží

Gro zahraničných stáži, ktoré organizuje WorkSpace Europe, sú určené slovenským študentom a absolventom vysokých škôl. Zároveň pomáha zahraničným vysokoškolákom absolvovať Erasmus stáže na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyšší záujem majú o stáže slovenskí študenti, tí zahraniční si cestu na Slovensko hľadajú pomalšie.

Onedlho sa ponuka stáží rozšíri, podľa riaditeľa Ovesného pripravujú projekt, ktorý bude slovenským študentom ponúkať stáže aj na Slovensku. Spustiť ho chcú ešte tento rok.

A prečo je dobré absolvovať stáž počas štúdia alebo po ňom? "Lebo v životopise upúta každého zamestnávateľa," hovorí zo skúseností Karol Ovesný.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Smer sa o zmenu pokúšal cez pozmeňujúci návrh aj s amnestiou.

15. apr

Sputnik má Orbán na propagandu.

9 h
Ilustračné foto.

Vláda v piatok prijala uznesenie k zákazu vychádzania.

16. apr

Neprehliadnite tiež

Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie

16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania

16. mar
Ekonomická Univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

9. feb
Ilustračné foto

Fakulty už robia úpravy

7. feb