Ako robiť chemické pokusy bezpečne aj z domu

Pomáhajú žiakom počas pandémie

Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov. (Zdroj: FOTO – ARCHÍV LSMCH)

Je piatok a ôsmačka Viktória pripisuje mame na nákupný lístok citróny, jódovú tinktúru, zemiaky, cestoviny a peroxid vodíka. Už sa teší, ako bude cez víkend robiť jeden z chemických pokusov pomocou inštruktážneho videa lektorov Letnej školy mladých chemikov.

Dnes sa dozvie, čo je to clock reakcia. Vo videu jej to prezradí vedkyňa Táňa Sebechlebská z Katedry fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave, ktorá počas štúdia s ďalšími kamarátmi založili Letnú školu mladých chemikov.

V tomto roku sa uskutoční už jej piaty ročník, všetci veria, že to už bude opäť prezenčne.

Vlani si pre pandémiu 26 účastníkov vyskúšalo Letnú školu mladých chemikov v online priestore, experimenty zvládali na diaľku. "Bola to výzva, pretože sme nechceli vynechať laboratórne cvičenia. V predstihu sme študentom poslali zoznam pomôcok a chemikálií, prevažne takých, ktoré nájdu v kuchyni, prípadne v domácej lekárničke. Bolo to síce náročné, ale väčšina účastníkov experimenty na diaľku zvládla. Ba vydržali to aj rodičovské príbytky," hovorí Táňa.

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpredu v strede), švédsky premiér Ulf Kristersson (vpredu vpravo) a švédska korunná princezná Viktória (vpredu vľavo) pózujú pri príležitosti pristúpenia Švédska do NATO.

Uplynulo 20 rokov od vstupu Slovenska do NATO.

a 1 ďalší
Medveď hnedý.

Stratené dokumenty zásahového tímu hovorili o zastrelení mladej medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.

Michal Wiezik
Gunnar diváka zaujíma aj vtedy, keď navonok nič významné nerobí.

V kinách je islandský film Samota.

Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.

TASR a 1 ďalší