SME
Štvrtok, 9. február, 2023 | Meniny má Zdenko

Absolventi sa boja, že bez praxe ich firmy nebudú chcieť

Pandémia pripravila študentov o prax

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Aspoň pár eur navyše, pracovné skúsenosti, ale najmä lepšia štartovacia pozícia na trhu práce sú hlavné dôvody, prečo sa študenti rozhodujú pre prax už počas štúdia. Väčšine študentov tieto plány pandémia narušila.

Oklieštené možnosti získať praktické zručnosti spolu s menšou ponukou pracovných miest vhodných pre absolventov, pozíciu študentov posledných ročníkov na trhu práce zhoršili.

Súvisiaci článok Nedostatok vhodných ľudí riešia vlastným vzdelávaním. Absolventom núkajú prácu Čítajte 

Spolu s oživením pracovného trhu však podľa personalistov opätovne rastie aj záujem firiem absolventov zamestnať. Prihliadajú najmä na chuť mladých ľudí pracovne sa rozvíjať.

SkryťVypnúť reklamu

Samotní študenti vnímajú obmedzené možnosti absolvovať stáže a prácu popri štúdiu citlivo, čo ukázal aj prieskum bratislavského centra Dell Technologies z marca 2021. V prieskume spoločnosť oslovila študentov končiacich ročníkov vysokých škôl na Slovensku a čerstvých absolventov.

Bez stáží a brigád

Až polovica opýtaných študentov v prieskume uviedla, že pandémia im vzala možnosti stáží, brigád, ale aj šancu cestovať na zahraničné študijné pobyty a zdokonaliť sa v cudzom jazyku.

"Prieskum zároveň ukázal chronickú bariéru, a tou je dlhodobo nedostatočný kontakt študentov s praxou," hovorí Zuzana Máté z Dell Technologies, ktorá je jednou z iniciátoriek prieskumu. "V našom zisťovaní túto prekážku pre lepšie uplatnenie sa na trhu práce spontánne uviedlo 39 percent opýtaných. Pandémia prístup k praktickým poznatkom ešte skomplikovala."

SkryťVypnúť reklamu

Podniky neponúkali študentom stáže v takom rozsahu ako pred pandémiou, súhlasí Radovan Savov, prodekan Fakulty ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. "Mnohé firmy majú existenčné problémy, tak aj možnosti nadobudnúť praktické skúsenosti priamo vo firmách sa v tomto období výrazne obmedzili. Súčasnosť nie je priaznivá pre končiacich študentov."

Ako upozorňuje Kamila Urban z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV, študenti vysokých škôl sa z vývinového hľadiska nachádzajú v období vynárajúcej sa dospelosti, pre ktoré je typické skúšanie viacerých pracovných pozícií. Mnohí študenti sa v súčasnosti obávajú, že pre nedostatok praxe či odborných vedomostí bude náročnejšie sa na trhu práce uplatniť a v období pandémie pociťujú vyššiu mieru stresu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu