Aspoň pár eur navyše, pracovné skúsenosti, ale najmä lepšia štartovacia pozícia na trhu práce sú hlavné dôvody, prečo sa študenti rozhodujú pre prax už počas štúdia. Väčšine študentov tieto plány pandémia narušila.
Oklieštené možnosti získať praktické zručnosti spolu s menšou ponukou pracovných miest vhodných pre absolventov, pozíciu študentov posledných ročníkov na trhu práce zhoršili.

Spolu s oživením pracovného trhu však podľa personalistov opätovne rastie aj záujem firiem absolventov zamestnať. Prihliadajú najmä na chuť mladých ľudí pracovne sa rozvíjať.
Samotní študenti vnímajú obmedzené možnosti absolvovať stáže a prácu popri štúdiu citlivo, čo ukázal aj prieskum bratislavského centra Dell Technologies z marca 2021. V prieskume spoločnosť oslovila študentov končiacich ročníkov vysokých škôl na Slovensku a čerstvých absolventov.
Bez stáží a brigád
Až polovica opýtaných študentov v prieskume uviedla, že pandémia im vzala možnosti stáží, brigád, ale aj šancu cestovať na zahraničné študijné pobyty a zdokonaliť sa v cudzom jazyku.
"Prieskum zároveň ukázal chronickú bariéru, a tou je dlhodobo nedostatočný kontakt študentov s praxou," hovorí Zuzana Máté z Dell Technologies, ktorá je jednou z iniciátoriek prieskumu. "V našom zisťovaní túto prekážku pre lepšie uplatnenie sa na trhu práce spontánne uviedlo 39 percent opýtaných. Pandémia prístup k praktickým poznatkom ešte skomplikovala."
Podniky neponúkali študentom stáže v takom rozsahu ako pred pandémiou, súhlasí Radovan Savov, prodekan Fakulty ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. "Mnohé firmy majú existenčné problémy, tak aj možnosti nadobudnúť praktické skúsenosti priamo vo firmách sa v tomto období výrazne obmedzili. Súčasnosť nie je priaznivá pre končiacich študentov."
Ako upozorňuje Kamila Urban z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV, študenti vysokých škôl sa z vývinového hľadiska nachádzajú v období vynárajúcej sa dospelosti, pre ktoré je typické skúšanie viacerých pracovných pozícií. Mnohí študenti sa v súčasnosti obávajú, že pre nedostatok praxe či odborných vedomostí bude náročnejšie sa na trhu práce uplatniť a v období pandémie pociťujú vyššiu mieru stresu.