SME
Štvrtok, 9. február, 2023 | Meniny má Zdenko

Internáty nie sú, ale brigády a jazykové kurzy áno. Ako vyzerá štúdium v Holandsku

Život je tam o niečo drahší ako u nás

Ema Jungová začala o štúdiu v zahraničí premýšľať už ako druháčka na Gymnáziu v Dubnici nad Váhom. Dnes študuje na Faculty of Science and Engineering v Groningene.Ema Jungová začala o štúdiu v zahraničí premýšľať už ako druháčka na Gymnáziu v Dubnici nad Váhom. Dnes študuje na Faculty of Science and Engineering v Groningene. (Zdroj: FOTO - ARCHÍV E. J.)

Ako sa študuje na University of Groningen, ktorá patrí medzi najstaršie a najväčšie v Holandsku, približuje Ema Jungová, ktorá tu na Faculty of Science and Engineering študuje prvý rok bakalársky program Astronomy.

Ako tretiačka Gymnázia v Dubnici nad Váhom som sa rozhodla zlepšiť sa v angličtine a zvýšiť tak svoje vyhliadky na prijatie na zahraničnú univerzitu.

Odhodlala som sa prihlásiť na dvojročný medzinárodne uznávaný program v anglickom jazyku International Baccalaureate Diploma Programme na Gymnáziu Jura Hronca v Bratislave. Skúšky som zložila úspešne, prijali ma, a práve týmto úspechom sa vo mne utvrdilo moje rozhodnutie odísť po strednej škole do sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Počas štúdia v Bratislave som plánovala, že po maturite pôjdem na University of Edinburgh vo Veľkej Británii. V polovici IBD programu však Británia vyhlásila, že pre brexit sa mení štatút európskych študentov v krajine z domácich na medzinárodných, čo by pre mňa znamenalo niekoľkonásobné zvýšenie poplatku za školné.

A tak som hľadala ďalej. Holandsko sa mi už dlho veľmi páčilo, skúsila som teda pohľadať nejakú univerzitu tam. University of Groningen mi padla do oka najmä vďaka výborným hodnoteniam, veľkému výberu bakalárskych odborov ponúkaných v angličtine a celkom prijateľnému školnému, približne 2000 eur ročne.

Pôvodne som sa hlásila na program Biomedical Engineering, no neskôr som si uvedomila, že tento smer nie je pre mňa a radšej by som robila niečo viac fyzikálne zamerané. Pre program Astronomy som sa definitívne rozhodla pri písaní maturitnej práce z matematiky. V rámci svojho výskumu som sa venovala hľadaniu korelácie medzi mesačnou sústavou Saturnu a slnečnou sústavou, porovnávala som trajektórie objektov v oboch sústavách a počítala, nakoľko sú si podobné.

SkryťVypnúť reklamu

Táto téma ma veľmi zaujala a keď som na prácu dostala i mimoriadne pozitívne hodnotenie, vedela som, že toto je to, čomu sa chcem v budúcnosti venovať.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu