Na vlastnej koži: Čo mi dal ročný študijný pobyt Erasmus+ v Rakúsku

Rakúšania dominujú v skupinových prácach

Katka Bednáriková (druhá zľava) celú sezónu s erasmákmi lyžovala a snowboardovala v oblasti Wielderkaiser.Katka Bednáriková (druhá zľava) celú sezónu s erasmákmi lyžovala a snowboardovala v oblasti Wielderkaiser. (Zdroj: FOTO – ARCHÍV K. B.)

Som veľmi dobrodružný človek, hovorí o sebe Katarína Bednáriková, tretiačka bakalárskeho odboru International business with agrarian commodities na Fakulte ekonómie a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. A práve túžba po dobrodružstve ju už v druhom ročníku zaviala na ročný študijný pobyt Erasmus+ na Fachhochschule Kufstein v tirolskom Rakúsku. Hodnotí ho ako život v rozprávke.

Už keď som nastupovala na vysokú školu, mojou prioritou bolo študovať niečo, kde sa zdokonalím v cudzom jazyku a získam odborné skúsenosti v ekonomickom smere.

Na Fakulte ekonómie a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre študujem odbor International business with agrarian commodities v angličtine, ovládam aj nemčinu a nedávno som sa dala na čínštinu.

O možnosti vycestovať cez Erasmus+ som sa dozvedela na mojej Alma mater. Po celej Slovenskej poľnohospodárskej univerzite boli propagačné plagátiky o štúdiu v zahraničí.

Hneď prvý semester som začala googliť a zisťovať informácie, čo to ten Erasmus+ vlastne je a ako funguje. Bola som očarená a rozhodnutá chopiť sa príležitosti. V druhom ročníku som si teda podala prihlášku na mobilitu a vyšlo mi to. Vybrala som si Rakúsko, lebo som si chcela zlepšiť nemčinu.

Bola som prijatá na Fachhochschule Kufstein v tirolskom Rakúsku na celý akademický rok. Úprimne? Bol to rok ako v rozprávke. Človek ako ja, ktorý miluje hory, si nemohol priať nič lepšie.

A prečo som sa rozhodla pre Fachhochschule v malom tirolskom mestečku, ktoré má ani nie 19-tisíc obyvateľov? Pretože nemám rada veľkomestá a aj vysoká škola mala podobné zameranie v akom študujem.

Priestor na sebarealizáciu

Na Fachhochschule študuje približne 2200 študentov, nás erasmákov tam bolo asi 55. Zameranie tejto vysokej školy je biznis, veda a výskum.

Keďže v čase môjho príchodu bol covid-19 veľmi čerstvá téma, čiastočne ním bola poznačená aj naša výučba. Prvý semester z veľkej časti prebiehal prezenčne. S mojím spolusediacim sme však boli oddelení plexisklom a na tvári sme museli nosiť rúška.

Súvisiaci článok Na vlastnej koži: Čo mi dala zahraničná stáž na Erasme mobility v Bavorsku Čítajte

Ešte predtým, ako som prišla do Kufsteinu, som si navolila prvosemestrálne predmety, aby ako-tak sedeli so štúdiom doma. Môj výber obsahoval medzinárodný marketing, biznis plánovania, prezentáciu a možnosti prezentácie, ako správne spravovať biznis v Rakúsku, optimálne programovanie, riadenie finančného rizika, leadership a mnoho ďalších.

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Eaconomy nemá na predaj finančných produktov oprávnenie.

Minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a minister obrany Lloyd Austin (vpravo) v októbri na Kapitole.

Washington nechce, aby Ukrajinci útočili na ruské rafinérie.

a 1 ďalší
Prezidentskí kandidáti Ivan Korčok a Peter Pellegrini.

Unikátna analýza nahrádza exit poll.

a 2 ďalší

Toľko by toho mohol postíhať a tam ho zdržujú nejakými zákonmi.