Dánsko už nebude pre slovenských študentov takým lákadlom

Štedré granty vyrábali nezamestnaných.

Vládne zmeny sa nedotknú ôsmich škôl, ktoré majú status univerzít. Patrí medzi ne aj Aarhus University. Tieto však majú len 30 bakalárskych programov v angličtine, väčšinou technické odbory.Vládne zmeny sa nedotknú ôsmich škôl, ktoré majú status univerzít. Patrí medzi ne aj Aarhus University. Tieto však majú len 30 bakalárskych programov v angličtine, väčšinou technické odbory. (Zdroj: ARCHÍV UNIMAK)

V budúcom akademickom roku 2022/2023 vstúpia v Dánsku do platnosti zmeny vysokoškolskej vzdelávacej schémy. Pocítia ich výrazne aj slovenskí uchádzači.

Vlada rozhodla, že na profesijných vysokých školách a akadémiách zníži počet študijných miest v odboroch, ktoré sa vyučujú v angličtine, z niekoľko tisíc na 650.

Ak si budú chcieť slovenskí maturanti v tomto školskom roku podať prihlášky na vysoké školy do Dánska, musia rátať s tým, že budú mať na profesijných vysokých školách a akadémiách menej možností ako ich predchodcovia.