Väčšina úspešných maturantov, ktorá sa obzerá po kvalitných univerzitách v zahraničí, pošle svoju prihlášku na niektorú z vysokých škôl v Českej republike.
Dôvodom je geografická blízkosť, príbuzný jazyk a status študenta zhodný s domácimi, čo znamená žiadne školné na štátnych univerzitách, možnosť získať internát a štipendium. Status je síce podmienený štúdiom v českom jazyku, mnohí vyučujúci však tolerujú slovenčinu dokonca aj v písomných prácach.
Odchádzajú šikovní
Približne devätnásť percent z mladých ľudí, ktorí maturujú na Slovensku a chcú v štúdiu pokračovať na vysokej škole, sa rozhodne odísť do zahraničia.
Na pomery vyspelých európskych krajín, kde sa toto číslo pohybuje okolo štyroch percent, je slovenský podiel domácich študentov na zahraničných vysokých školách extrémne vysoký. Uvádza to Inštitút vzdelávacej politiky vo svojom komentári k odlivu mozgov z decembra 2021.

Nejde pritom o krátkodobé študentské pobyty typu Erasmus, ale o štúdium, ktorého cieľom je získať vysokoškolský titul. Naopak, podiel slovenských vysokoškolských absolventov, ktorí vycestovali do zahraničia na krátkodobý vysokoškolský pobyt, je zhruba päť percent, čo je jeden z najnižších podielov v rámci európskych krajín.