SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Študujú za hranicami, a predsa ako doma

Čo láka slovenských študentov do Česka.

Slovenskí študenti majú v Brne rovnaké práva a povinnosti ako domáci.Slovenskí študenti majú v Brne rovnaké práva a povinnosti ako domáci. (Zdroj: Zdroj - www.vysokeskoly.cz)

Väčšina úspešných maturantov, ktorá sa obzerá po kvalitných univerzitách v zahraničí, pošle svoju prihlášku na niektorú z vysokých škôl v Českej republike.

Dôvodom je geografická blízkosť, príbuzný jazyk a status študenta zhodný s domácimi, čo znamená žiadne školné na štátnych univerzitách, možnosť získať internát a štipendium. Status je síce podmienený štúdiom v českom jazyku, mnohí vyučujúci však tolerujú slovenčinu dokonca aj v písomných prácach.

Odchádzajú šikovní

Približne devätnásť percent z mladých ľudí, ktorí maturujú na Slovensku a chcú v štúdiu pokračovať na vysokej škole, sa rozhodne odísť do zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Na pomery vyspelých európskych krajín, kde sa toto číslo pohybuje okolo štyroch percent, je slovenský podiel domácich študentov na zahraničných vysokých školách extrémne vysoký. Uvádza to Inštitút vzdelávacej politiky vo svojom komentári k odlivu mozgov z decembra 2021.

Súvisiaci článok Štúdium v zahraničí je skvelou príležitosťou ako vyjsť z komfortnej zóny Čítajte 

Nejde pritom o krátkodobé študentské pobyty typu Erasmus, ale o štúdium, ktorého cieľom je získať vysokoškolský titul. Naopak, podiel slovenských vysokoškolských absolventov, ktorí vycestovali do zahraničia na krátkodobý vysokoškolský pobyt, je zhruba päť percent, čo je jeden z najnižších podielov v rámci európskych krajín.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Spolumajiteľka kliniky reprodukčného zdravia Kathy Kleinfeldová v deň, keď po rozhodnutí Najvyššieho súdu USA nemôžu legálne vykonávať interrupcie.

Najvyšší súd zrušil rozsudok Roe v. Wade.


a 1 ďalší 2 h
Slovenskí hokejisti.

Pokračovanie vojny to neovplyvní, vraví Jurčo.


6 h
Zakladatelia Vestberry (sprava): Marek Zámečník, Ján Káčer a Matej Pavlanský

Vestberry chce zmeniť svet investorov, nahradí im excelovské tabuľky.


15. jún
Ukrajinský vojak v zničenom univerzitnom komplexe v Charkove.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 13 h
SkryťZatvoriť reklamu