SME

Poruchy učenia či zdravotné postihnutie. Študentov, ktorí vyžadujú špecifický prístup, na školách pribúda

Ako študujú zdravotne znevýhodnení

K študentom so špecifickými potrebami patria aj zrakovo znevýhodnení.K študentom so špecifickými potrebami patria aj zrakovo znevýhodnení. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Štúdium na vysokej škole nie je len výzvou pre obyčajných študentov, ale aj pre tých, ktorí majú špecifické potreby (ŠP). Takí tvoria ani nie jedno percento vysokoškolákov.

Na otázku, koľko študentov so špecifickými potrebami, teda napríklad vozičkárov, nevidiacich či sluchovo znevýhodnených, študentov s poruchami učenia a podobne, študuje na našich vysokých školách, nie je jednoduché odpovedať. Počty študentov so špecifickými potrebami totiž nemusia byť reálne.

Ako vysvetľujú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, aj viaceré univerzity, evidujú sa len tí študenti, ktorí súhlasia s vyhodnotením svojich špecifických potrieb. Registrácia študentov je totiž dobrovoľná.

SkryťVypnúť reklamu

Z prieskumu Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo Akademická štvrťhodinka, ktorý sa konal od 30. apríla do 31. mája 2021, vyplýva, že z takmer 1400 respondentov, ktorých ovplyvňujú ich ŠP, má priznaný status 18 percent, dve percentá o štatút žiadali, ale nebol im priznaný, a 55 percent o štatút nežiadalo. Zvyšná štvrtina na otázky o ŠP nechcela odpovedať.

Podľa rozsahu a druhu potreby majú nárok na podporné služby, napríklad využívať špecifické vzdelávacie prostriedky či individuálne vzdelávacie prístupy, takisto osobitné podmienky na vykonávanie študijných povinností bez znižovania požiadaviek na študijný výkon a tiež individuálny prístup vysokoškolských učiteľov.

Ministerstvo dodáva, že na základe počtu študentov so špecifickými potrebami evidovanými v Centrálnom registri študentov (CRŠ) a na konkrétnu špecifickú potrebu, sú vysokým školám v rámci rozpisu dotácií každoročne zasielané financie, ktoré majú využívať v prospech týchto študentov. Na rok 2022 bola verejným vysokým školám pridelená dotácia vo výške 700-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Skener kníh, či okuliare na ovládanie kurzora. Digitálne hračky pomáhajú znevýhodneným študentom Čítajte 

Registrujú sa zväčša tí, ktorí to potrebujú

Na Slovenskej technickej univerzite (STU) v Bratislave v tomto akademickom roku študuje 75 študentov so špecifickými potrebami. Hovorca STU Juraj Rybanský dodáva, že približne 15 ďalších žiadostí je v procese vyhodnocovania. Okrem nevidiacich majú zastúpené všetky druhy zdravotného znevýhodnenia podľa klasifikácie ministerstva školstva.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom SME4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu