SME

Skener kníh, či okuliare na ovládanie kurzora. Digitálne hračky pomáhajú znevýhodneným študentom

Technika uľahčuje život.

V Košiciach majú automatický skener kníh a pracujú na zavedení audio-frekvenčného systému do prednáškových sál.V Košiciach majú automatický skener kníh a pracujú na zavedení audio-frekvenčného systému do prednáškových sál. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Nie všetci znevýhodnení študenti si myslia, že sa im po škole pohybuje jednoducho. Školy postupne budujú bezbariérový prístup, ponúkajú podporné programy, poskytujú internáty.

V prieskume Akademická štvrťhodinka z 247 respondentov, ktorým bol priznaný status študenta so špecifickými potrebami (ŠP), osem percent nesúhlasilo s výrokom, že škola a jej súčasti sú pre nich prístupné.

Na zatraktívnení a sprístupnení vysokoškolského prostredia však pracovali viaceré univerzity. Napríklad košickej UPJŠ sa pred pandémiou podarilo ukončiť väčší rozvojový projekt, ktorého cieľom bola práve debarierizácia priestorov. Teraz pracujú na zavedení audiofrekvenčného indukčného systému do veľkých prednáškových sál. To by malo pomôcť študentom so sluchovým postihnutím, ktorí využívajú načúvací prístroj.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom SME4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu