SME
Sobota, 10. jún, 2023 | Meniny má Margaréta

Štipendium má udržať talenty doma. Študenti ho dostanú najskôr koncom roka

Žiadosť sa podáva do konca júna

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: ADOBE STOCK)

Za tri roky deväťtisíc eur. Na takýto balík peňazí láka štát pomocou európskych financií šikovných stredoškolákov, aby neodišli študovať za hranice, ale zostali na niektorej z viac ako troch desiatok slovenských vysokých škôl.

Nové štipendium sa už druhý rok snaží motivovať stredoškolákov, aby v štúdiu pokračovali doma. Od apríla do konca júna si opäť môžu podať žiadosť talentovaní maturanti a nadpriemerní študenti zo sociálne znevýhodneného prostredia. Pre prvú skupinu je vyhradených tisíc štipendií, pre druhú 550.

SkryťVypnúť reklamu

Každá skupina má vlastný poradovník, v ktorom sa určuje umiestnenie, pričom presuny medzi nimi nie sú možné. Každý uchádzač má pri registrácii vytvorený osobný profil, kde si môže kontrolovať predbežnú pozíciu v poradovníku a počet získaných bodov.

Kto uspeje

Poradie úspešných štipendistov sa určí na základe bodov za výsledky vo vybraných maturitných predmetoch (slovenský jazyk/jazyk menšiny, cudzí jazyk a matematika), súťažiach, olympiádach a iných aktivitách. Pri hodnotení v druhej skupine sa do úvahy berie sociálne znevýhodnenie.

Súvisiaci článok Môžem sa na univerzitu dostať aj bez prijímačiek? Ak ma nevzali, oplatí sa podať odvolanie? Čítajte 

V rámci prvého ročníka sa o toto štipendium – vyplácané z peňazí z Plánu obnovy – uchádzalo viac ako štyri tisíc študentov. Z toho viac ako 3500 bolo v rámci najväčších talentov a 519 zo sociálne znevýhodneného prostredia. Celkovo rezort školstva udelil 1237 štipendií.

SkryťVypnúť reklamu

S oneskorením

"Vyplácanie štipendií v prvom roku spomalil časovo a kapacitne náročný proces administrácie a overovania žiadostí, keďže išlo o pilotný ročník spustenia schémy," skonštatovalo ministerstvo školstva cez oddelenie komunikácie. Časť vysokých škôl začala podľa rezortu s vyplácaním v decembri 2022, ďalšie začiatkom roka 2023. V prvej dávke štipendia boli študentom doplatené financie spätne za všetky mesiace, v ktorých im vznikol nárok, teda už od septembra.

"Peniaze sme začali vyplácať v januári a februári, hneď po tom, ako ministerstvo školstva umožnilo v elektronickom systéme generovať správne rozhodnutia o priznaní štipendia," uviedla Lenka Miller, hovorkyňa najväčšej slovenskej Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu