SME
Sobota, 10. jún, 2023 | Meniny má Margaréta

Prečo toľko slovenských študentov odchádza na vysokú školu do Česka? Dôvodov je niekoľko

Prihláška je lacnejšia, školy majú väčšiu prestíž.

Dochádzajú síce dlhšie, ale školy sú kvalitnejšie a prihláška na štúdium je lacnejšia. Aj preto veľa slovenských študentov odchádza do Česka.Dochádzajú síce dlhšie, ale školy sú kvalitnejšie a prihláška na štúdium je lacnejšia. Aj preto veľa slovenských študentov odchádza do Česka. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Kvalitnejšie vysoké školy, odporúčania známych a rodiny, ale aj lacnejšia prihláška u mnohých slovenských maturantov zavážili, prečo sa rozhodli ísť študovať do Českej republiky. Neodrádza ich ani to, že štúdium v Českej republike považujú za náročnejšie.

V roku 2022 študovalo na vysokých školách v Českej republike približne 20 900 Slovákov, z toho na verejných vysokých školách asi 19 300 študentov, uvádza štatistika Ministerstva školstva, mládeže a telovýchovy Českej republiky (MŠMT ČR). Najviac slovenských študentov je na Masarykovej univerzite v Brne (5200), Karlovej univerzite v Prahe (3660), Vysokom učení technickom v Brne (2990), Univerzite Palackého v Olomouci (1630) a Vysokej škole ekonomickej v Prahe (1220).

SkryťVypnúť reklamu

Majú rovnaké podmienky

"Študenti zo Slovenska dlhodobo predstavujú asi polovicu všetkých zahraničných študentov v ČR. Občas sa v súvislosti so slovenskými študentmi objavuje "kritika", že študujú v ČR zadarmo. Pravdou ale je, že v českých študijných programoch – s českým vyučovacím jazykom, môže študovať zadarmo ktokoľvek. Nejde o žiadne výsadné postavenie študentov zo Slovenska,“ hovorí Aneta Lednová, hovorkyňa českého MŠMT.

Súvisiaci článok Štipendium má udržať talenty doma. Študenti ho dostanú najskôr koncom roka Čítajte 

V cudzine a blízko domu

Motívy a dôvody odchodu slovenských študentov na vysoké školy do Českej republiky sa čiastočne, ale nie úplne prekrývajú s dôvodmi tých, ktorí chcú študovať v inej zahraničnej krajine. Ukazuje to rozsiahla analýza v rámci projektu To dá rozum, ktorú realizovala pred pár rokmi organizácia MESA10.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou analýzy bol aj prieskum a individuálne rozhovory so študentmi, pedagogickými pracovníkmi a zamestnávateľmi.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu