SME
Sobota, 30. september, 2023 | Meniny má Jarolím

Vysoké školy chcú doplniť počty študentov aj v lete. Kam sa ešte dá prihlásiť?

Ponuka fakúlt a programov je užšia.

Kto neuspel v prvom kole, má šancu na prijatie v lete.Kto neuspel v prvom kole, má šancu na prijatie v lete. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Univerzity sa cez druhé kolo prijímačiek snažia doplniť naplánované počty študentov. Prihlásiť sa v letných mesiacoch možno na viac ako päť desiatok fakúlt verejných vysokých škôl.

Komu sa nepodarilo uspieť v prvom jarnom kole prijímacích pohovorov na vysokú školu doma či v zahraničí alebo sa jednoducho rozhodol na poslednú chvíľu, že by sa chcel predsa len stať vysokoškolákom, má šancu ešte v lete. Môže sa prihlásiť na vysokoškolské štúdium v druhom kole.

Oproti tomu prvému je ponuka študijných programov okresaná – čo do pestrosti aj počtu voľných miest. Možnosť prihlásiť sa dávajú len tie fakulty, ktorým sa nepodarilo naplniť plánované počty študentov v prvom kole. V druhom vezmú len toľko študentov, koľko im chýba.

SkryťVypnúť reklamu

Prijatie nie je "zadarmo"

Fakulty, ktoré vypísali aj letné druhé kolo, však nevezmú záujemcov len tak. "Musia splniť predpísané podmienky na prijatie," hovorí Lenka Miller, hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave.

Napríklad na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK prijmú v druhom kole približne 30 percent študentov a študentiek. Fakulta sociálnych a ekonomických vied uvádza, že približne 20 percent kapacity im po prvom kole zostane voľnej.

Na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave sú študijné programy, o ktoré je záujem a nie je potrebné vypisovať druhé kolo. Univerzita však má zároveň aj špecifické programy, ktoré nie sú také populárne, avšak sú úspešné pri vedecko-výskumných úlohách. "Zväčša platí pravidlo, ak sa na niektorom programe nenaplní počet zapísaných študentov podľa harmonogramu určeného pred prijímacím konaním, je otvorené aj druhé prijímacie kolo, kde sa snažíme doplniť stavy," uviedol Andrej Brník, prorektor pre rozvoj a vzťahy s verejnosťou na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Prečo toľko slovenských študentov odchádza na vysokú školu do Česka? Dôvodov je niekoľko Čítajte 

Kto prijíma a kto nie

V júli a v auguste a na niektorých súkromných vysokých školách aj v priebehu septembra sa možno ešte prihlásiť na 15 verejných vysokých škôl a osmičku tých súkromných. Časť fakúlt mala posledný termín na prihlásenie sa v druhom kole už v priebehu júna.

Termíny a podmienky konkrétnych univerzít a ich fakúlt si možno dohľadať na ich internetových stránkach, prípadne osobne na študijných oddeleniach. Zoznam s dátumami, dokedy treba odoslať prihlášku, nájdete na webe Centra vedecko-technických informácií SR.

Len niektoré fakulty

"Druhé kolo prijímacieho konania sa nerealizuje na všetkých fakultách Univerzity Komenského. Termín zasielania prihlášok môže byť aj v prípade prvého kola neskorší – napríklad Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine má pre študijný program všeobecné lekárstvo v anglickom jazyku termín 7. augusta 2023," skonštatovala Millerová. Z trinástich fakúlt najväčšej slovenskej univerzity má druhé kolo len menej ako polovica – šesť fakúlt.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre sa tento rok už v prvom kole prihlásilo viac študentov. "Druhé kolo je tak iba na niektorých fakultách, a to do 15. júla," priblížil Milan Šimko, prorektor pre vzdelávanie na univerzite.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Voľby 2023.

Moratórium predĺžili pre dva incidenty.


a 7 ďalší 16 h

Druhá strana by získala 21,9 percenta.


50m
Michal Šimečka sa prihovára prítomným vo volebnej centrále Progresívneho Slovenska. Adresoval slová vďaky všetkým, ktorí sa podieľali na kampani hnutia.

Progresívne Slovensko s lídrom Michalom Šimečkom je hlavným vyzývateľom Smeru.


a 3 ďalší 3 h
Robert Fico pri príchode do centrály Smeru.

Situáciu v štábe Smeru sledujeme minútu po minúte.


a 3 ďalší 3 h
SkryťZatvoriť reklamu