Slovenské vysoké školy sa vo svetových rebríčkoch univerzít občas umiestňujú v prvej tisícke, medzi najlepších päťsto sa ešte nedostali. Pre menšie univerzity, ako sú aj tie slovenské, je náročné splniť kritériá na dosiahnutie popredných miest v rebríčkoch.
Pravda však tiež je, že aj niektorým univerzitám porovnateľnej veľkosti v okolitých krajinách sa darí získať lepšie umiestnenie v porovnaní so slovenskými. Zo slovenských univerzít dlhodobo najlepšie umiestnenia vo svetových rebríčkoch dosahuje Univerzita Komenského.
Americké a britské
Vo svete existuje mnoho rebríčkov kvality univerzít, no podľa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR medzi najznámejšie patria: Academic Ranking of World Universities (ARWU, tzv. šanghajsky rebríček), Times Higher Education (Times), Quacquarelli Symonds (QS) a SCImago Institution Ranking.
Prvé miesta v týchto rebríčkoch zvyčajne patria americkým a britským univerzitám, sú ako Harvard University Massachusetts Institute of Technology, Stanford University či University of Oxford a University of Cambridge.
Inštitút vzdelávacej politiky (IVP) každoročne vyhodnocuje priemerné umiestnenie najlepšej slovenskej univerzity v troch zo spomenutých rebríčkov: ARWU, OS, Times. V roku 2022 toto umiestnenie predstavovalo 784. miesto. V rokoch 2015 až 2021 sa pohybovalo medzi 651. až 835. miestom.
"Umiestnenie v rebríčkoch je odrazom kvality, tak ako ju má ten-ktorý rebríček zadefinovanú. Treba sa preto vždy pozrieť na metodológiu, aby sme vedeli, čo daný rebríček meria. Tak napríklad QS aj Times kladú veľký dôraz aj na reputáciu, teda ako je škola známa," hovorí odborníčka na vysoké školstvo Renata Hall.

Špecifické kritériá
Ako vysvetľuje aj ministerstvo školstva, umiestnenie v rebríčku nemožno automaticky spájať s odrazom horšej či lepšej kvality školy, keďže niektoré rebríčky môžu mať zostavené hodnotenia veľmi špecificky.
"Je tam viacero faktorov vrátane toho, že niektoré z kritérií sú v porovnaní s veľkými a dlhodobo finančne stabilnejšími univerzitami náročné na presadenie sa, napríklad počet nobelistov, celkové počty študentov a absolventov, zahraničných študentov a podobne. Zároveň však platí, že v niektorých rebríčkoch sa pomerne často nachádzajú aj veľkostne porovnateľné vysoké školy, ako sú v SR," uvádza odbor komunikácie ministerstva.
"V ostatnom období možno badať zvyšujúci sa počet slovenských vysokých škôl v rebríčkoch, teda splnenie podmienok, aby vôbec boli zaradené do rebríčkov, i keď sa umiestňujú na nižších miestach. Zároveň nie je potrebné vnímať umiestnenie v rebríčkoch ako "dogmu" a koncept toho, že teraz by sa mali vysoké školy automaticky výlučne zamerať na určité kritériá a sústrediť sa na ich spĺňanie. Umiestnenie v rebríčku by mal byť dôsledok zvyšujúcej sa kvality vysokoškolského systému v SR, resp. jednotlivých škôl," dodáva ministerstvo.
Fyzika a medicína
V tisícke najlepších univerzít, teda top 1000 sa podľa Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA) umiestňujú slovenské vysoké školy len sporadicky a v top 500 žiadna z nich. Napríklad v rebríčku Times sa v roku 2022 zo siedmich hodnotených inštitúcií na Slovensku nedostala do najlepšej tisícky ani jedna. V Poľsku sa to podarilo dvom školám, v Česku štyrom a v Maďarsku piatim, z toho jedna sa umiestnila v top 500. V Rakúsku sa umiestnilo medzi 500 najlepšími sedem z dvanástich hodnotených vysokých škôl a ďalšie štyri sa umiestnili v najlepšej tisícke.

Najlepšie hodnotenú Univerzitu Komenského ťahajú v rebríčkoch nahor najmä odbory ako fyzika či medicína. V hodnotení odborov sa v rebríčkoch objavujú aj Technická univerzita vo Zvolene a Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre vďaka oblasti poľnohospodárstvo, avšak nie dostatočne na získanie prvenstva v porovnaní s ostatnými krajinami V4. Podobne v rebríčku QS sa objavila Slovenská technická univerzita v Bratislave v odbore mechanické inžinierstvo, pričom tiež nezískala prvenstvo v rámci pozorovanej skupiny štátov.