Univerzity aj ich jednotlivé fakulty majú rôzne termíny, dokedy sa k nim možno prihlásiť. Rovnaké nemusia byť ani poplatky za prihlášku. Na čo si dať pozor pri vypĺňaní prihlášky, koľko za ňu zaplatíte a kedy netreba robiť prijímačky? Odpovedáme na základné otázky o vysokých školách.
V texte sa dočítate:
- Na koľko škôl sa môžete prihlásiť?
- Stačí prihlášku vyplniť elektronicky alebo ju treba poslať poštou?
- Dá sa na školu dostať aj bez prijímačiek?
- Kedy sa dozviem, či ma prijali?
- Dá sa medzi školami, či fakultami prestúpiť?
- Ktoré odbory sú najžiadanejšie?
Dokedy musím poslať prihlášku na vysokú školu?
Najčastejšie majú jednotlivé fakulty posledný termín na odoslanie prihlášky stanovený na koniec mesiaca. Niekde je to posledný deň februára, inde marca či apríla. Konkrétny dátum vybranej fakulty si možno preveriť na webe školy.
Nespoliehajte sa, že rovnaký program na rôznych univerzitách bude mať rovnaký termín. Napríklad ak chcete ísť na právo a plánujete vyskúšať prijímačky na viacerých univerzitách, na košickú Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) a Trnavskú univerzitu v Trnave musíte poslať prihlášku do konca marca. Na Univerzite Mateja Bela máte čas do konca apríla a Právnická fakulta na Univerzite Komenského (UK) prijíma prihlášky do polovice júna.

Pri odboroch, na ktoré sa neprihlási v prvom jarnom kole dostatok študentov, vypisujú univerzity aj druhé kolo. Prihlásiť sa dá spravidla od júna do septembra.
Iná je situácia pri bakalárskom štúdiu na umeleckých školách, ktoré vyžadujú talentové skúšky. Tam sa bolo treba často prihlásiť už na jeseň minulého roka. "Vysoká škola výtvarných umení ako vysoká umelecká škola mala termín zasielania prihlášok do 20. novembra 2023," priblížila Barbora Komarová, PR manažérka školy. V týždni na prelome januára a februára sa už na univerzite konalo druhé kolo prijímačiek.
"Podľa počtu prijatých uchádzačov a uchádzačiek sa možno niektoré študijné programy rozhodnú pre dodatočné bakalárske prijímačky, ktoré sa zvyčajne konajú v mesiaci jún," dodala.
Na koľko škôl sa môžem prihlásiť?
Počet prihlášok nie je nijako obmedzený. Treba však myslieť na to, že za ne musíte zaplatiť poplatok, ktorý sa pohybuje v desiatkach eur. Pri niektorých školách je možné na jednu prihlášku uviesť viacero študijných programov za jeden poplatok. Iné vyžadujú zaplatiť za každý program zvlášť.
Na čo škola použije peniaze za prihlášku?
Poplatok univerzity používajú na prípravu a realizáciu prijímacieho konania a prijímacej skúšky. Platia ho aj záujemcovia o štúdium, ktorí prijímačky nerobia. Výška poplatku odráža nároky na administráciu celého procesu. Najvyšší poplatok za prihlášku má Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine, kde sa za program zubného lekárstva (spojený 1. a 2. stupeň) platí sto eur. Súčasťou prijímacieho konania je totiž aj skúška manuálnej zručnosti, ktorá predstavuje vyššie vstupné náklady pre potrebný materiál. Na porovnanie, program všeobecného lekárstva na tejto fakulte (spojený 1. a 2. stupeň) má poplatok 70 eur. Poplatok za študijné programy bakalárskeho stupňa (1. stupeň) je 40 eur.