Technológie, ktoré roboty učia vidieť, vývoj atmosférického klzáka, unikátna prietoková batéria či nové a udržateľné potraviny sú príklady projektov alebo startupov s inovatívnymi myšlienkami, na ktorých sa aktívne podieľajú študenti slovenských univerzít.
Študenti rôznych stupňov štúdia majú možnosť rozvíjať nové myšlienky a nápady vo svojich odboroch či vstupovať do vedeckých projektov na pôde svojich vysokých škôl v rôznorodých formách. Môžu sa zapojiť do riešenia vedecko-výskumných projektov v laboratóriách či v univerzitných vedeckých centrách.

Niektoré univerzity udeľujú granty alebo ocenenia pre najlepšie hodnotené inovatívne myšlienky alebo vytvorili platformy pre zakladanie startupov či projektov, mnoho z nich aj v prepojení s praxou a v spolupráci s firmami.
Systém grantov
Vlastný grantový systém pre študentov druhého stupňa vysokoškolského vzdelávania, PhD. študentov a mladých vedecko-pedagogických pracovníkov do tridsaťpäť rokov vytvorila napríklad Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA). V rámci neho univerzita každý rok vypisuje výzvu na podávanie grantových projektov z vlastných finančných prostriedkov.
"Riešenie úspešných projektov trvá jeden rok a na záver vyhodnotí nezávislá komisia najlepšie tri projekty v každej kategórii, ktoré sú ocenené Cenou rektora UNIZA. Toto je organizované na celouniverzitnej úrovni. Okrem toho majú fakulty vytvorené vlastné fondy, z ktorých môžu podporiť taktiež projekty študentov a zamestnancov vlastnej fakulty," hovorí Pavol Rafajdus, prorektor pre vedu a výskum na UNIZA.
Ako dodáva, na viacerých fakultách sa študenti tiež aktívne zapájajú do spolupráce s praxou cez spoločnosti a firmy. Študenti majú možnosť zúčastniť sa na stážach v týchto spoločnostiach, kde pracujú aj na vlastných projektoch, alebo v spolupráci s nimi riešia svoje bakalárske, diplomové alebo dizertačné práce.

Deforestácia a lesné požiare
Na pôde Žilinskej univerzity tak vznikajú zaujímavé projekty, z ktorých pár predstavila Andrea Čorejová z Centra pre transfer technológií UNIZA.
"Koncom minulého roka sa stal náš tím Trivision z Katedry leteckej dopravy UNIZA víťazom Spaceport Hackaton 2023, organizovaného Priemyselnou zložkou Slovenskej vesmírnej kancelárie v priestoroch a s podporou UNIZA. Víťazný projekt tímu Trivision bol zameraný na riešenie problému deforestácie a lesných požiarov v Čiernej Hore," vysvetľuje Čorejová.
Ďalším projektom, v ktorom sú zapojení študenti aj doktorandi UNIZA, je stratosférický klzák Straton. Jedná sa o vytvorenie stratosférického klzáku, ktorý je vypustený pomocou meteorologického balóna do výšky približne tridsať kilometrov a je schopný vrátiť sa na miesto vzletu, respektíve miesto určenia. Takéto rádiosondy spojené s návratovým modulom by mohli byť viacnásobne použiteľné pre aerologické meranie a nekončili by vo voľnej prírode ako odpad.

Klzák sa vie vrátiť
"Projekt Straton rieši tím študentov pod vedením Pavla Pecha, odborného asistenta na Katedre leteckej dopravy Fakulty prevádzky a energetiky spojov s finančnou podporou Úradu vlády SR, poradenstvom od Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity, Aerologického a radiačného centra Slovenského hydrometeorologického ústavu a kvalitným zázemím na UNIZA," hovorí Čorejová.
Niekoľko potenciálnych projektov študentov, ktoré sú momentálne v štádiu rozbehu, sa podľa nej formuje aj v rámci predmetu povolanie podnikateľ. Jedným z nich je napríklad projekt Systém pre požičovne, ktorý sa umiestnil v prvej päťke víťazov celoslovenského projektu Slovak University Startup Cup 2023.
"V roku 2022 vznikol napríklad projekt Herbovka, ktorého cieľom bolo podporiť rozvoj drobného biohospodárstva a potravinovú udržateľnosť. Pracoval na ňom tím študentov UNIZA. Po absolvovaní predmetu povolanie podnikateľ a úspechu v Startup Weekend Žilina 2022 pokračovali v spolupráci na projekte s inovačným centrom Inovia," dodáva Čorejová.
Učia roboty vidieť
Ako zdôrazňuje Juraj Rybanský, hovorca Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave, študenti majú možnosť aktívne sa zapájať do vedecko-výskumných projektov, niektorí svoje výsledky prezentujú na vedeckých konferenciách alebo sú spoluautormi publikácií vo významných vedeckých časopisoch.
"STU je výskumná univerzita, veda a výskum majú silné zastúpenie študentov na všetkých fakultách," dodáva Rybanský. Ako príklad uvádza študenta inžinierskeho štúdia na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU Ondreja Kokavca, ktorý sa venuje tlačenej elektronike. Už ako bakalár prezentoval svoje výsledky na vedeckej konferencii alebo na česko-slovenskom kole konferencie študentskej vedecko-odbornej činnosti a získal viacero ocenení vrátane ceny dekana za svoje vedecké výsledky.
Na fakultách tiež vznikajú projekty, kde sa výskum úzko prepája s praxou, teda tzv. startupy. Príkladom takéhoto inovatívneho technologického startupu je aj Photoneo na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU. V spolupráci s Národným centrom robotiky na fakulte vyvíja technológie, ktoré roboty učia vidieť. Študenti sa tu priamo zapájajú do vývojových aktivít a môžu tak prepájať svoje bakalárske a diplomové práce s vývojom v startupe.
Na Materiálovotechnologickej fakulte STU zase funguje projekt zameraný na vývoj inovatívnych materiálov INNUMAT (Innovative Structural Materials for Fission and Fusion). Na tejto fakulte vznikol v roku 2023 aj startup DAITABLE, ktorý ponúka firmám riešenia zamerané na úsporu energií. Realizoval sa tu aj študentský projekt CubeSAT, ktorého cieľom bol vývoj malého satelitu.

Prietoková batéria
V januári tohto roka oznámili dve košické univerzity – Technická univerzita a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) spolu so slovenskou firmou INO-HUB Energy úspešné ukončenie testovania a výroby revolučnej prietokovej batérie. Na výskume sa aktívne podieľali doktorandskí študenti oboch univerzít.