SME

Informatika je perspektívny odbor. Zmluvu má študent zväčša ešte pred štátnicami

Čo ponúkajú školy budúcim informatikom.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Informatici a informatičky patria k najžiadanejším odborom a firmy neustále hľadajú nových. Medzi top siedmimi fakultami je len jedna, ktorá je mimo IT.

Na čele vlaňajšieho rebríčka najžiadanejších absolventov portálu Profesia sa umiestnila Fakulta elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (FEI STU) v Bratislave, ktorej patrí aj tretie miesto vďaka Fakulte informatiky a informačných technológií (FIIT) STU.

Druhé miesto obsadila Fakulta hospodárskej informatiky na Ekonomickej univerzite v Bratislave, ktorej fakulta medzinárodných vzťahov narušila prevahu IT odborov.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Informatik sa uplatní v priemysle, armáde aj v školstve. Možností je veľa Čítajte 

Na Slovensku štúdium zamerané na IT oblasť ponúka 17 škôl a ešte viac fakúlt. Absolventi sa môžu uplatniť nielen v priemysle a výrobe, ale aj v školstve, zdravotníctve, marketingu či v armáde.

Prodekanka Miriama Blahušiaková z fakulty hospodárskej informatiky hovorí, že ich absolvent má z hľadiska ďalšieho zamestnania veľmi dobrú perspektívu. Ilustruje to na fakte, že pri štátnych skúškach by ťažko našli študenta, ktorý by ešte nemal pracovnú zmluvu.

Osobnejší prístup aj špecializácia

Vysoké školy, ktoré ponúkajú študijné programy v oblasti IT, svojich budúcich poslucháčov lákajú aj na osobnejší prístup. Prodekan pre vonkajšie vzťahy Michal Gallay z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach vysvetľuje, že je to možné vďaka výučbe v malých skupinách. Ako dodáva, výhodou štúdia na ich škole je aj neustály rast pracovných pozícií v košickom regióne.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou motiváciou, prečo si zvoliť informatiku, je špecializácia. Michaela Sabolová z FIIT STU, ktorá je jedinou čisto informatickou fakultou na Slovensku, píše, že štúdium je koncipované tak, aby študenti v prvom ročníku získali všeobecný rozhľad a pochopili základné princípy informatiky. V druhom ročníku si vyberajú voliteľné predmety podľa želaného zamerania.

"Štúdium si môžu vyskladať podľa seba – úzko sa špecializovať na oblasť, ktorá ich zaujíma, alebo kombinovať predmety rôzneho zamerania a získavať tak širší prehľad. Počas štúdia sa môžu špecializovať na oblasti ako softvérové inžinierstvo, umelá inteligencia, informačná bezpečnosť či internetové technológie," objasňuje. Študijné programy sú akreditované aj renomovanou inštitúciou Institution of Engineering and Technology (IET), ktorou disponujú univerzity v Oxforde a Cambridge.

SkryťVypnúť reklamu

Na Fakulte prírodných vied a informatiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre si študent môže už od druhého semestra vytvárať vlastný profil prostredníctvom množstva voliteľných predmetov. Škola necháva na ňom, či si zvolí základy každej špecializácie, alebo si vyberie jednu a bude sa jej venovať do hĺbky.

Vedúci katedry informatiky Ján Skalka z UKF približuje, že vo výučbe kopírujú technológie i postupy, s ktorými sa študenti stretnú v zamestnaní a vďaka tomu im účasť na odbornej praxi, ktorá je povinnou súčasťou každého stupňa štúdia, často zabezpečí pracovné miesto už počas školy.

Dôraz na prax

Prodekan pre pedagogickú činnosť na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline (FRI UNIZA) Viliam Lendel hovorí, že výučba v ich štyroch bakalárskych študijných programoch je orientovaná na prax. Študenti fakulty majú v rámci výučby možnosť bezplatnej prípravy na získanie priemyselných certifikátov Cisco Certified Network Associate pod hlavičkou sieťovej akadémie.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad študijný program informačné a sieťové technológie bol vytvorený na základe požiadaviek podnikovej praxe. Jeho výhodou je aj možnosť profilovať sa do jedného z dvoch ponúkaných zameraní: buď sa zameriavať na sieťové technológie, alebo na informačné technológie. Pri študijnom programe informatika a riadenie považuje Lendel za benefit možnosť špecializácie už po prvom roku štúdia.

"Na základe svojich preferencií sa študent môže rozhodnúť venovať viac informatike alebo viac oblasti riadenia podniku (manažmentu) s využitím moderných informačných technológií," približuje.

Súvisiaci článok Inofrmatika nie je len o programovaní, ale aj o logike (rozhovor) Čítajte 

Odlišnosť od iných

Niektoré vysoké školy majú v ponuke študijné programy, ktoré sa oblasti IT dotýkajú, ale zameriavajú sa aj na iné aspekty.

Napríklad absolventi študijného programu hospodárska informatika majú tiež silný základ v predmetoch s ekonomickým dosahom, ako je ekonomická teória, marketing, manažment, účtovníctvo či štatistika. Balušiaková hovorí, že aj keď v programátorských zručnostiach získajú solídny základ, ich absolventi sa viac uplatňujú ako tímlídri.

SkryťVypnúť reklamu

"Študijný program nie je vyslovene určený pre programátorov, ktorí chcú svoje znalosti dostať na špičkovú úroveň, ale pre tých informatikov, ktorí radi riešia problémy koncepčne, majú vízie, zvládajú komunikáciu s kolegami a samotné programovanie berú len ako jeden z nástrojov," hovorí.

A v prípade študijného odboru matematicko-počítačové modelovanie na Stavebnej fakulte STU sa študenti naučia výborne ovládať matematiku, rôzne programovacie jazyky a moderné softvéry.

"Celkovo by mal študent považovať odbor matematicko-počítačové modelovanie za atraktívnu možnosť, ak ho láka kombinácia matematiky, programovania a praktického uplatnenia týchto zručností v širokej škále IT," približuje prodekanka pre vonkajšie vzťahy, spoluprácu s praxou a zahraničné vzťahy Katarína Gajdošová.

SkryťVypnúť reklamu

Požiadavky na prípravu

Jedným z odporúčaní záujemcom od Gajdošovej zo Stavebnej fakulty STU je, aby sa zdokonalili v matematike a programovaní. Aj keď to nie je podmienkou, keďže ich všetko postupne počas štúdia naučia.

Pre štúdium na Ekonomickej univerzite je nespornou výhodou maturita z matematiky. Znalosti rôznych programovacích jazykov, hardvéru, či iných softvérov dokážu uľahčiť okrem prijímacích skúšok aj začiatky štúdia. Výhodou je aj pravidelné sledovanie správ a relácií s ekonomickou tematikou.

Pre uchádzačov o štúdium informatických odborov na UPJŠ je kľúčové udržiavať si zvedavosť a flexibilitu vo vzdelávaní. "IT oblasť vyžaduje kreativitu, cieľavedomosť a vôľu učiť sa. To sa prejavuje v trende v posledných rokoch, keď k nám prídu matematicky a informaticky veľmi slabí študenti, ale nastavení na tvrdú prácu, pretože chápu trendy a fakt, že budúcnosť je v IT. Svojou pracovitosťou vedia dobehnúť a predbehnúť svojich spolužiakov, aj keď na začiatku neboli takí matematicky a programátorsky podkutí alebo mali horšie známky počas strednej školy," vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Na Žilinskej univerzite je zas pre uchádzačov dôležité, aby mali logické myslenie, chuť napredovať a vzdelávať sa. Pre uchádzačov, ktorí idú na prijímaciu skúšku, organizujú prípravný kurz z matematiky a na fakultnej webovej stránke vedia nájsť testy z matematiky a logického myslenia z minulých rokov spolu s výsledkami.

Súvisiaci článok Prietoková batéria či nové potraviny. Aj to vymýšľajú študenti v škole Čítajte 

Skalka upozorňuje, že najviac problémov, ktoré študenti majú po nástupe na aplikovanú informatiku, ale i učiteľstvo informatiky, predstavuje programovanie. "Hoci prvý semester slúži hlavne na vyrovnanie rozdielov medzi študentami a nároky, ktoré kladieme na študentov sú len o málo vyššie ako maturitná úroveň, mnohí nedisponujú základnými znalosťami z programovania a nezvládnu najmä nastavené tempo. Nejde o žiadny unikátny problém, s rovnakými problémami bojujú univerzity na celom svete," hodnotí.

SkryťVypnúť reklamu

Radí, že ak sa chce študent dobre pripraviť a zabezpečiť si dostatok času aj na štúdium ostatných predmetov, môže trénovať na ich kurzoch, do ktorých má voľný prístup a sú dostupné na adrese školy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


26
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


11
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


6
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


20
SkryťZatvoriť reklamu