Zarobiť si a aj sa niečomu priučiť, prípadne otestovať budúceho zamestnávateľa. Letné mesiace využívajú stredoškoláci aj vysokoškoláci na brigádovanie. Ísť dokladať tovar do obchodu, nakladať hranolčeky, obsluhovať v kaviarni alebo skúsiť robiť pár týždňov sekretárku? Aké pozície ponúkajú firmy na Slovensku pre potenciálnych brigádnikov a koľko si môžu zarobiť?
Platí, že ponuka brigády pre stredoškolákov a vysokoškolákov sa mierne líši. "Najviac pracovných ponúk na dohodu, ktoré sú aj pre študentov stredných škôl, je na portáli profesia.sk na pozíciu predavača. Nasleduje práca pokladníka, čašníka, pomocného pracovníka a dokladača tovaru," uviedla Ľubica Melcerová, PR manažérka v Alma Career Slovakia, pod ktorú spadá aj portál profesia.sk.
V texte sa ďalej dočítate:
- Kde a kedy hľadať letnú brigádu?
- Kedy vstúpiť do programu Work and Travel USA? Aké podmienky treba splniť?
- O aké práce je najväčší záujem?
- Na akú zmluvu sa dá pracovať?
- Aké povinnosti má študent voči štátu. Musí platiť dane a odvody?
Začnite hľadať skôr
Firmy podľa nej zverejňujú ponuky vhodné ako letná brigáda už od jari. V apríli bolo na webe profesia.sk uverejnených vyše 830 brigádnických ponúk pre študentov stredných a vysokých škôl. Vlani bolo najviac inzerátov v máji. "Ideálne je hľadať si letnú brigádu už skôr ako v júni. Koncom júna či začiatkom júla už bude počet ponúk menší," upozornila Melcerová.
Priemerný ponúkaný plat pre stredoškoláka je 6,30 eura na hodinu. Pri pozíciách vhodných pre vysokoškolských študentov sa priemerná mzda podľa údajov Profesie pohybuje nepatrne vyššie, na 6,50 eura na hodinu.
Aké miesta hľadať
Vysokoškolák už pri zvažovaní letnej brigády môže – okrem možnej výšky zárobku – rozmýšľať aj nad jej prípadným využitím v rámci štúdia. Niektorí vysokoškoláci tak uprednostňujú vyskúšať si prácu v odbore, ktorý študujú.
V prvej polovici mája bolo na portáli profesia.sk spomedzi ponúk na dohodu, ktoré sú určené aj pre študentov vysokých škôl, jednoznačne najviac na pozíciu administratívneho pracovníka. "Táto pozícia môže byť napríklad v spoločnosti, ktorá sa zaoberá predmetom, ktorý vysokoškolák študuje a kde získa cenné skúsenosti a kontakty. Nasleduje asistent, recepčná, predavač a právny asistent, čo je vyslovene pre študentov a študentky práva," dodáva Melcerová.

Môže byť aj dokladač
Komu sa nepodarí nájsť si letné zamestnanie v oblasti, ktorú študuje, zúfať nemusí. Akákoľvek práca totiž môže študentom a študentkám priniesť cenné skúsenosti. "Aj práca v predajni či obchode im môže veľa dať – práca s ľuďmi, organizácia práce, pracovné návyky, dochvíľnosť, efektivita práce a podobne," skonštatovala zástupkyňa Alma Career.
Navyše, firmy podľa nej oceňujú mäkké zručnosti, čiže je skvelé na akejkoľvek brigáde pracovať na komunikačných schopnostiach, flexibilite, zodpovednosti či samostatnosti. "Samozrejme, ak majú študenti možnosť brigádovať v odbore, ktorý študujú, je to skvelý spôsob, ako získať prax aj cenné kontakty," dodáva Melcerová. Dvojnásobne to platí pri oblastiach, kde už pri absolventoch firmy vyžadujú istú dávku zručností.