Komu sa nepodarilo uspieť na prijímačkách na jar alebo si rozhodnutie, či ísť na vysokú školu, rozmyslel až po termíne prvého kola, má v lete ďalšiu šancu.
V druhom kole sa možno prihlásiť na viac ako päť desiatok fakúlt štrnástich verejných vysokých škôl. Pri niektorých zo sedmičky súkromných vysokých škôl, ktoré ohlásili aj druhé kolo, sa pritom možno prihlásiť aj na jeseň.
Rátať s tým, že by sa ešte v lete dalo dostať napríklad na medicínu, však netreba. Lekárske fakulty prijímajú v druhom kole len záujemcov o štúdium v anglickom jazyku.
Celkovo je ponuka programov v porovnaní s prvým kolom užšia. Hlásiť sa možno len na odbory, v ktorých sa nepodarilo naplniť predpokladané počty študentov.
Kde je šanca
"Prijímacie konanie v druhom kole sa uskutočňuje iba v programoch, ktorých kapacity neboli v prvom kole úplne naplnené," potvrdila Jana Duchovičová, prorektorka pre vzdelávanie na Univerzite Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre.
V ponuke sú tu programy Fakulty prírodných vied a informatiky, Filozofickej fakulty, Pedagogickej fakulty aj Fakulty stredoeurópskych štúdií. V druhom kole si na tejto nitrianskej univerzite možno vybrať učiteľské študijné programy v kombinácii, ale aj regionálny cestovný ruch, archeológiu, žurnalistiku či kulturológiu.
Na najväčšej slovenskej Univerzite Komenského v Bratislave zostalo na rôznych fakultách najviac voľných miest na učiteľských odboroch. "Napríklad učiteľstvo predmetov ako chémia a biológia na Prírodovedeckej fakulte či matematika a informatika na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky," priblížila Eva Kopecká, hovorkyňa univerzity.
Aj bez prijímačiek
Podmienky prijatia na štúdium závisia od konkrétneho vybraného študijného odboru. "Na väčšine sa prijímacie skúšky nerobia. Na niektoré stačí absolvovanie maturity, na iné treba aj dobrý výsledok zo SCIO testov či dobrý prospech z daného predmetu počas strednej školy. Detaily o prijímacom konaní uchádzači nájdu na webovej stránke jednotlivých fakúlt," uviedla za Univerzitu Komenského jej hovorkyňa.

Aj na väčšinu študijných programov Prešovskej univerzity v Prešove sa možno dostať bez osobnej účasti na prijímačkách, len na základe výsledkov stredoškolského štúdia.
Univerzita sa pozerá na absolvovanie a úspešnosť v predmetoch, ktoré sú kľúčové pre jednotlivé študijné programy, ale aj na typ školy, ktorú záujemca o štúdium absolvoval.
Dôležitou súčasťou hodnotenia uchádzačov je aj ich prípadná účasť na olympiádach a iných súťažiach. "Cez tieto kritériá sa snažíme zoradiť záujemcov tak, aby čo najlepšie zohľadňovali potreby kladené na študentov jednotlivých programov," skonštatovala Anna Polačková, hovorkyňa Prešovskej univerzity.
Aj talentovky
Na niektorých študijných programoch sa však prijímačkám s osobnou účasťou záujemcovia o štúdium ani v druhom kole nevyhnú.
"Ide napríklad o fakultu športu, kde pre študijný program učiteľstvo telesnej výchovy je súčasťou prijímacieho konania aj skúška z pohybových predpokladov. Pri učiteľstve hudobného či výtvarného umenia sú realizované talentové skúšky," dodala Polačková.
Na Fakulte stredoeurópskych štúdií UKF majú niektoré programy vzhľadom na svoje špecifiká individuálne požiadavky.
"Podmienkou na prijatie na študijný program učiteľstvo maďarského jazyka a literatúry v kombinácii je úspešná maturita z maďarského jazyka a literatúry," uviedla Lenka Štvrtecká, prodekanka pre vzdelávanie na fakulte.
V prípade medzifakultných aprobácií – napríklad učiteľstvo predmetov alebo prekladateľstvo a tlmočníctvo môže druhá fakulta vyžadovať absolvovanie prijímacej skúšky z druhého aprobačného predmetu – napríklad hudobnej alebo telesnej výchovy.
Stabilný záujem
Počet záujemcov, ktorí sa snažia dostať na vysokú školu až počas leta, je v ostatných rokoch podľa oslovených univerzít stabilný. "Nejde o mimoriadny záujem. Výrazne viac uchádzačov sa na študijné programy hlási v prvom kole," hovorí Duchovičová z UKF.
Druhé kolo si podľa nej volia uchádzači, ktorí neboli úspešní v prvom kole, napríklad v iných odboroch. Prípadne takí, ktorí neboli v marci ešte rozhodnutí.
Záujem o druhé kolo majú aj uchádzači zo zahraničia, ale aj slovenskí študenti, ktorí sa uchádzali o štúdium na zahraničných vysokých školách a neuspeli. Napríklad v Ústave telesnej výchovy a športu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika sa v druhom kole zúčastňujú študenti, ktorí sa v prvom kole nemohli zúčastniť zo zdravotných dôvodov.
Ako sa prihlásiť na vysokú školu v druhom kole
Koľko prihlášok si môžem podať v druhom kole?
Počet nie je obmedzený. Platí to tak v prvom kole, ako aj v dodatočných termínoch.
Je možné sa v druhom kole prihlásiť na jednej fakulte na viac študijných programov?
Áno, na jednej fakulte si záujemca môže vybrať aj alternatívny študijný program. Prihlásiť sa možno aj na viac fakúlt, na viac študijných programov.
Môžem sa prihlásiť na viac programov v jednej prihláške?
Každá univerzita má vlastné pravidlá. Napríklad na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre si treba na každý študijný program podať samostatnú prihlášku. Na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa v jednej podanej prihláške možno uchádzať o dva študijné programy v jednej forme štúdia. Preferovaný program uchádzač uvedie ako prvý. Ak nebude prijatý, môže byť prijatý na druhý uvedený, ak spĺňa vopred stanovené podmienky. Poplatok hradí iba jeden.
Môžem sa prihlásiť v druhom kole, aj keď som v prvom neuspel?
Ak je pre študijný program vypísané druhé kolo prijímacieho konania, môže sa prihlásiť aj neúspešný uchádzač, ktorý napríklad v prvom kole neurobil prijímačky a chce to vyskúšať opäť.
Je možné sa v druhom kole dostať na vysokú školu aj bez prijímačiek?
Ak bola v prvom kole podmienka prijímačiek, bude aj v druhom kole. Podmienky totiž musia byť v oboch kolách rovnaké. Požiadavky na denné a externé štúdium sa môžu líšiť. Napríklad na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre robia druhé kolo len tie fakulty, na ktoré sa prijímacie skúšky nerobia. Záujemcovia musia splniť kritériá pre prijatie, ktorými zväčša býva prospech na strednej škole, prípadne úspechy na olympiádach a súťažiach či absolvované jazykové skúšky.
Zaplatím za druhé kolo rovnako, ako sa platilo v prvom kole, alebo môžu byť poplatky iné?
Poplatok za prijímacie konanie, rovnako ako podmienky prijatia, sú v oboch kolách rovnaké. Platí pritom, že poplatok musí uhradiť každý záujemca. Bez ohľadu na to, či robí prijímačky, alebo je prijatý na základe výsledkov zo strednej školy. Poplatok totiž nie je spojený len s účasťou na prijímačkách a zabezpečením miestnosti, dozoru či testov, ale aj s ďalšími administratívnymi úkonmi. Teda prijatím a zaevidovaním prihlášky, vystavením rozhodnutia a podobne.
Čo ak poplatok zabudnem zaplatiť?
Záujemca, ktorý si podá prihlášku, ale nezaplatí požadovaný poplatok na štúdium, nebude prijatý pre nesplnenie podmienky prijatia. Platí pritom, že štandardne býva poplatok pri elektronickej prihláške nižší ako pri papierovej.
Keď ma na vysokú školu prijmú, musím oznámiť, či sa zapíšem na štúdium?
Áno. Keď je študent prijatý, musí univerzite, resp. fakulte potvrdiť informáciu, či sa na štúdium zapíše, a to do začiatku akademického roka. Ak prijatý uchádzač o štúdium neprejaví záujem a informáciu v určenom čase neposkytne, zaniká mu právo zapísať sa na štúdium daného študijného programu.
Zdroj: UKF, UPJŠ, SPU