SME

Čo potrebujete vedieť o výmenných pobytoch a stážach v zahraničí. Ako sa dostať na Erasmus+?

Na Erasmus môžu študenti ísť aj viackrát.

Šance zúčastniť sa na programe Erasmus+ a získať grant sú vysoké. Rastie záujem študentov o stáže.Šance zúčastniť sa na programe Erasmus+ a získať grant sú vysoké. Rastie záujem študentov o stáže. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Ročne vycestuje na zahraničné univerzity a stáže niečo vyše troch tisíc slovenských študentov cez európsky program výmeny študentov Erasmus+. Získavať skúsenosti a kontakty v zahraničí v rámci tohto programu môže vysokoškolský študent väčšinou po ukončení prvého roku štúdia. Odísť môžu aj absolventi, ak pobyt uskutočnia do roka od dátumu ukončenia štúdia na slovenskej vysokej škole.

Študenti sa môžu zúčastniť na niekoľkých druhoch výmenných pobytov, ktorým sa v reči Erasmu hovorí aj "mobility". Sú to študijné pobyty na niektorej zo zahraničných univerzít, stáže v podniku či v organizácii, alebo aj zmiešané programy kombinujúce výmenné pobyty s virtuálnym prvkom, keď študent môže online absolvovať niektoré kurzy alebo sa spojiť s vyučujúcimi z rôznych krajín.

SkryťVypnúť reklamu

"Záujem študentov o Erasmus+ je v ostatných rokoch približne rovnaký čo do počtov, mení sa však ich pomer v prospech stáží. Šance zúčastniť sa na programe Erasmus+ a získať grant sú vysoké," vysvetľuje Andrej Bartík z oddelenia komunikácie Slovenskej akademickej asociácie pre medzinárodnú spoluprácu (SAAIC) a Národnej agentúry programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu.

Erasmus+ koordinátori

Prvým kontaktom je Erasmus+ koordinátor na ich vysokej škole, prípadne na konkrétnej fakulte, na ktorého by sa mali študenti obrátiť, ak majú záujem o výmenný pobyt. Ďalším krokom je podanie elektronickej prihlášky na mobilitu, čo je však možné, až keď domovská univerzita otvorí výzvu na prihlasovanie.

Tu sa termíny môžu líšiť, no napríklad na Univerzite Komenského tak býva zvyčajne v období od 15. decembra do 15. februára. V prípade dostatku financií pre mobility je v letnom semestri otvorená aj dodatočná výzva, obvykle od 15. do 25. septembra.

SkryťVypnúť reklamu

"Koordinátor má všetky potrebné informácie. Tieto informácie bývajú zverejnené aj na webovej stránke vysokej školy, prípadne sú zasielané e-mailom všetkým študentom danej vysokej školy. Do programu Erasmus+ sú zapojené takmer všetky slovenské vysoké školy – informáciu o tom, či je škola do programu zapojená, môžu študenti nájsť na stránke svojej školy, alebo na stránke programu erasmusplus.sk," hovorí Bartík.

Poraďte sa s vyučujúcimi

Po podaní prihlášky je na študentovi, aby cez svojho Erasmus+ koordinátora sledoval ponúkané možnosti štúdia v zahraničí, termíny výberových konaní či kritériá výberu.

Študent si vyberá z ponuky zahraničných vysokých škôl, s ktorými má jeho domovská vysoká škola uzatvorenú dohodu o Erasmus+ spolupráci. Predmety štúdia si študent zostavuje z katalógu predmetov zvolenej zahraničnej vysokej školy, ktoré následne schvaľuje zodpovedná osoba na domovskej vysokej škole. V prípade stáže si študent zvyčajne vyhľadá podnik alebo organizáciu sám, ale musí súvisieť s jeho študijným zameraním.

SkryťVypnúť reklamu

"Program štúdia alebo stáže by mal byť zostavený tak, aby čo najlepšie reflektoval a dopĺňal študijný program na domovskej vysokej škole. Dobrá príprava programu, teda výber predmetov na prijímajúcej vysokej škole, má za cieľ zabezpečiť uznanie kreditov po návrate z mobility. Preto odporúčame v prípravnej fáze komunikovať s vedúcimi katedier, učiteľmi a podobne," zdôrazňuje Bartík.

Postupy na prihlásenie na Erasmus+ mobility, ako aj výberový proces pre mobility si určuje osobitne každá slovenská vysoká škola a môžu sa líšiť. Vysoká škola môže študentov pre mobility vyberať napríklad na základe motivačného listu, životopisu, úrovne jazykových schopností atď. Zmluvu o štúdiu po výbere podpisuje aj prijímajúca škola, ktorá však do výberu nezasahuje, iba potvrdzuje vybrané predmety.

SkryťVypnúť reklamu

Rok na každom stupni

Pobyty, teda mobility, môžu byť dlhodobé v trvaní od dvoch do 12 mesiacov, ale aj krátkodobé od piatich do 30 dní. Študent si ich môže aj kombinovať. Dá sa napríklad absolvovať päťmesačný študijný pobyt na zahraničnej univerzite a hneď po jeho ukončení sa zúčastniť na dvojmesačnej stáži v podniku.

Študenti tak môžu vycestovať na mobilitu aj opakovane – na každom stupni štúdia môžu stráviť na Erasmus+ štúdiu alebo stážach spolu 12 mesiacov. Znamená to, že ak by niekto využil 12-mesačnú možnosť mobilít v bakalárskom, magisterskom aj v doktorandskom štúdiu, mohol by cez Erasmus stráviť v zahraničí spolu až tri roky.

Študijný pobyt na zahraničnej univerzite môže študent vo všeobecnosti absolvovať po ukončení prvého ročníka bakalárskeho štúdia. Stáž však môže v niektorých prípadoch absolvovať už aj počas prvého ročníka.

SkryťVypnúť reklamu

Pozor na jazyk aj na financie

"Pri výbere vhodnej mobility treba venovať pozornosť aj tomu, v akom jazyku je plánovaná výučba a či má študent dostatočnú jazykovú výbavu. Pri stáži treba byť ostražitý pri výbere organizácie či podniku, vyhľadať si o nich referencie alebo sa porozprávať so spolužiakmi, ktorí už majú s hosťujúcim subjektom skúsenosť. Pozor si treba dať aj pri rezervácii ubytovania na serióznosť poskytovateľa,“ upozorňuje Bartík.

Financovanie študenta na výmenných pobytoch sa v programe Erasmus+ deje prostredníctvom grantov. Grant sa vypočítava podľa aktuálnej výzvy a krajiny pobytu, ako aj dĺžky mobility. Študent si z grantu hradí cestu, ubytovanie a ďalšie výdavky podľa vlastného uváženia. Ako zdôrazňuje Bartík, grant predstavuje príspevok na pobyt, nemusí teda pokryť všetky náklady.

SkryťVypnúť reklamu

Maximálnu výšku grantu stanovuje Európska komisia, cieľové krajiny sú podľa výšky poskytovaného grantu rozdelené do troch skupín a jednotlivé sadzby platia pre všetky vysoké školy na Slovensku. Grant sa vypláca v dvoch splátkach: 90 percent pred pobytom a 10 percent po skončení pobytu. Pre krajiny ako Francúzsko, Nemecko, Írsko je základný mesačný grant na študijný pobyt stanovený na 674 eur a napríklad pre Maďarsko, Poľsko či Rumunsko na 550 eur.

Smerujú najmä do ČR

Každý rok v rámci programu Erasmus+ vycestuje do zahraničia približne 3500 študentov. Najväčší počet mobilít Erasmus+ vykazuje zo slovenských vysokých škôl Univerzita Komenského, pretože je najväčšia, ale z celkového počtu jej študentov tvoria Erasmus+ mobility podľa SAAIC iba štyri percentá.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšie zastúpenie Erasmus mobilít v pomere k celkovému počtu študentov na jednotlivých školách má Hudobná a umelecká akadémia J. Albrechta v Banskej Štiavnici, ktorá je malá počtom študentov, avšak mnohí z nich chodia na stáže aj niekoľkokrát za akademický rok. Nasleduje Vysoká škola výtvarných umení a Akadémia umení v Banskej Bystrici.

Najviac javia záujem o Erasmus+ študenti obchodných a ekonomických odborov, vyše 19 percent, potom cudzích jazykov (okolo šesť percent) a medicíny (takmer päť percent). Z destinácií sú najpopulárnejšie Česká republika (28 percent), Španielsko (deväť percent) a Nemecko (osem percent).

Na Slovensko prichádza najviac Erasmus+ študentov zo Španielska (17 percent), Poľska (12 percent) a Francúzska (12 percent), pričom najžiadanejšie sú u nás technické odbory.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa prihlásiť na Erasmus+ mobilitu

Príklad postupu zo Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA)

  • Preštudovať si základné informácie o Erasmus+ študentských mobilitách uvedených na internetovej stránke programu Erasmus+, fakultnej stránke alebo univerzitnej stránke.
  • Vyplniť fakultnú prihlášku na Erasmus+ mobilitu (študijný pobyt alebo stáž) a zaregistrovať sa u fakultného Erasmus+ koordinátora.
  • Požiadať fakultného koordinátora o odporučenie vhodnej zahraničnej vysokej školy, s ktorou UNIZA uzavrela zmluvu o spolupráci. V prípade stáže požiadať o schválenie vhodnej inštitúcie.
  • Zúčastniť sa na fakultnom výbere študentov na Erasmus+ mobility na budúci akademický rok. Fakultný koordinátor oboznámi záujemcov o Erasmus+ mobility o kritériách výberu, postupe vybavovania obsahu mobilít a dokumentoch potrebných na pridelenie grantu. Oboznámi študentov o postupe vyplatenia Erasmus+ grantu v dvoch splátkach.
  • Po úspešnom absolvovaní fakultného výberu a získaní nominácie na mobilitu podľa pokynov Erasmus+ fakultného koordinátora skontaktovať sa so zahraničnou vysokou školou alebo inštitúciou v prípade stáže a začať si vybavovať obsah mobility a potrebné dokumenty na uzatvorenie finančnej zmluvy o pridelení Erasmus+ grantu.
  • V prípade problémov s komunikáciou so zahraničnou VŠ alebo s inštitúciou požiadať o pomoc fakultného koordinátora alebo oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing rektorátu UNIZA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu