Vysoká škola môže človeka predpripraviť na prax, ale rozhodne ho nepripraví tak, aby z neho bol hotový človek. To firmy ani neočakávajú.
Ako ďalej v rozhovore zdôrazňuje JANA VÁVROVÁ, projektová manažérka pre HR služby z personálnej agentúry Grafton, keď sa rozhodujete medzi vysokými školami, vyberte si tú náročnejšiu.
Do akej miery je dnes pri hľadaní zamestnania dôležitá vysoká škola a to, na akej univerzite kandidát vyštudoval?
Sú, samozrejme, zamestnania, kde je vysoká škola v danom odbore nutná. Právnici, lekári, farmaceuti a podobne, kde aj užívateľ služby chce, aby jej poskytovateľ mal určité formálne vzdelanie a v určitých prípadoch toto vysokoškolské vzdelanie vyžaduje aj zákon.
Vysokú školu však často dokáže zastúpiť prax. Sú dnes odbory, ktoré sa rýchlo menia a vyvíjajú. S tým, čo sa človek v týchto odboroch v škole pred pár rokmi naučil, sa už dnes neuplatní, už to funguje inak. Sú to predovšetkým technické odbory, kde je potrebné celoživotné vzdelávanie.
A potom sú odbory typu obchod, kde vás to v škole jednoducho nenaučia. Keď napríklad budem predávať lieky, bude určite fajn, aby som bola farmaceutka, ale škola vás predávať nenaučí.
V texte sa ďalej dočítate:
- Pozerajú sa dnes firmy na to, na ktorej vysokej škole záujemca vyštudoval?
- Aké vlastnosti zamestnanca vyžaduje prax?
- Ako sa u kandidáta zisťujú mäkké zručnosti?
- Máte na pracovnom trhu šancu, ak si hľadáte prácu mimo vyštudovaného odboru?
Vo všeobecnosti, kandidátovi s vysokoškolským diplomom sa bude na trhu práce žiť lepšie. Z pohľadu náboru pracovníkov sa na človeka, ktorý absolvoval vysokú školu, pozeráme ako na niekoho, kto vie pracovať s informáciami, dokáže ich vnímať, vstrebávať, spracovávať, niečo z nich vytvoriť.
Vysokoškolák pracoval s informáciami o štyri až šesť rokov dlhšie ako človek, ktorý vysokú školu nemá. Je vysoká pravdepodobnosť, hoci to nikdy nie je stopercentné, že ak sa dostane do novej situácie, bude si v nej vedieť s informáciami poradiť.
Ako je to z pohľadu kvality vyštudovanej vysokej školy – pozerá potencionálny zamestnávateľ na kvalitu univerzity?
Moja domnienka a skúsenosti sú, že zamestnávatelia tomu neprikladajú až takú dôležitosť. Zaujímavé pre zamestnávateľa by možno bolo, ak by človek vyštudoval niečo ako Harvard. Nestáva sa, že by si zamestnávateľ povedal, že chcem farmaceuta vyštudovaného v tom alebo v onom meste.