Na niektoré fakulty sa treba prihlásiť do konca februára, inde do polovice či konca marca a niekde prijímajú prihlášky ešte v máji. Rozličné sú aj poplatky, a to aj na fakultách tej istej univerzity.
Ako správne podať prihlášku, na čo si dať pozor a čo ak ma na vysnívanú školu nevezmú? Prečítajte si odpovede na pätnástku otázok o vysokých školách.
V texte sa dočítate odpovede na tieto otázky:
- 1. Dokedy môžem poslať prihlášku na vysokú školu?
- 2. Ako mám prihlášku podať?
- 3. Koľko prihlášok si môžem podať?
- 4. Čo ak prihlášku neviem vyplniť?
- 5. Koľko zaplatím za prihlášku?
- 6. Ak ma vezmú na univerzitu bez prijímačiek, musím poplatok zaplatiť?
- 7. Ak na prijímačky neprídem, vrátia mi poplatok?
- 8. Čo ak poplatok zabudnem včas zaplatiť?
- 9. Vezmú ma na vysokú školu aj bez prijímačiek?
- 10. Pomôže mi, ak urobím dobre Scio testy?
- 11. Z čoho sa mám učiť na prijímačky?
- 12. Čo ak sa nemôžem na prijímačkách zúčastniť?
- 13. Kedy a ako sa dozviem, či ma na univerzitu prijali, alebo nie?
- 14. Ak ma neprijali pre nedostatok miesta, má zmysel sa odvolať?
- 15. Prijali ma na viaceré študijné programy. Dokedy sa musím rozhodnúť, kam nastúpim?
Prihláška
1. Dokedy môžem poslať prihlášku na vysokú školu?
Posledný termín, dokedy je možné prihlásiť sa na jednotlivé univerzity, môžete nájsť v tejto prílohe aj na webových stránkach škôl. Na fakulty s talentovými skúškami sa bolo treba prihlásiť už na jeseň. Niektoré majú ešte v jarných termínoch dodatočné kolá, ak nenaplnili plánovaný počet študentov.
Väčšina vysokých škôl prijíma prihlášky do konca februára, marca či apríla. Na niektoré sa dá prihlásiť aj neskôr, v druhom kole, od júna do septembra. Ide o programy, na ktoré sa v prvom kole neprihlásil dostatok študentov.
"Prihlášky na každý študijný program môžu uchádzači podávať minimálne dva mesiace do posledného dňa určeného na jej podanie," priblížil Juraj Rybanský, hovorca Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave.
Na najväčšiu a najstaršiu Univerzitu Komenského (UK) v Bratislave chodí najviac prihlášok dva až tri týždne pred ukončením termínu na jej podávanie.
"Pri vypĺňaní prihlášky odporúčame nasledovať inštrukcie a požiadavky uvedené na webstránke fakúlt a v kritériách platných pre jednotlivé študijné programy," skonštatovala Eva Kopecká, hovorkyňa UK.
Univerzita má jednotný elektronický systém na evidenciu a podávanie prihlášok. Výlučne elektronicky sa dá prihlásiť aj na STU či na Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Elektronické prihlášky sa podávajú cez informačný systém konkrétnej fakulty. Niektoré využívajú Akademický informačný systém (AiS), e-prihlaska.sk alebo majú vlastný systém.
Na niektorých vysokých školách ešte stále platí možnosť poslať aj papierové tlačivo, výnimočne sú aj fakulty, na ktorých berú len tlačivá.

3. Koľko prihlášok si môžem podať?
Počet prihlášok nie je nijako obmedzený. Platí však, že za každú treba uhradiť poplatok vo výške niekoľko desiatok eur. Bez poplatku sú prihlášky len na niektorých súkromných vysokých školách, ktoré si účtujú školné.
Niektoré fakulty umožňujú uviesť na jednej prihláške za jeden poplatok viacero študijných programov. Napríklad na Ekonomickej univerzite v Bratislave si môže uchádzač na jednu fakultu podať iba jednu prihlášku, avšak v prípade záujmu o viac študijných programov na danej fakulte si môže vyznačiť až tri programy.
Iné fakulty vyžadujú uviesť na jednu prihlášku len jeden program. Napríklad Fakulta telesnej výchovy a športu UK si pýta 70 eur za prvý študijný program, za každý ďalší 20 eur.
4. Čo ak prihlášku neviem vyplniť?
Pomôcť môžu návody na postup, prípadne sa záujemca o štúdium môže obrátiť na študijnú referentku, hovorí Rybanský z STU. Najčastejšie majú uchádzači podľa neho problém s vyplnením študijného odboru strednej školy, z ktorej sa hlásia na vysokú. Rovnakú skúsenosť má aj Univerzita Komenského. Okrem údajov o predchádzajúcom štúdiu býva problém so správnosťou a kompletnosťou osobných údajov.