SME

Titul bakalára sa u zamestnávateľov najrýchlejšie udomácňuje v technických odboroch

Niekde len rozdelili päťročné programy.

S titulom bakalára môžete robiť napríklad správcu sietí alebo laboratórneho diagnostika. S titulom bakalára môžete robiť napríklad správcu sietí alebo laboratórneho diagnostika. (Zdroj: Adobe Stock)

Správca sietí, dátový analytik, fyzioterapeut či laboratórny diagnostik sú príklady povolaní, ktoré možno vykonávať s titulom bakalára.

Hoci je na Slovensku zavedený trojstupňový systém vysokého školstva už vyše 20 rokov, bakalár ako dosiahnutý prvý stupeň vysokoškolského vzdelania sa udomácňuje v slovenskej spoločnosti a medzi zamestnávateľmi opatrne. Najrýchlejšie sa mu to darí v technických odboroch.

"Slovenský trh práce si postupne zvyká na to, že bakalárske vzdelanie nemusí byť len "neúplným" štúdiom, ale môže poskytovať relevantnú kvalifikáciu. Vo viacerých krajinách Európskej únie je absolvent prvého stupňa považovaný za plnohodnotného odborníka v určitej oblasti, pričom trendom je aj u nás uznávať bakalárske vzdelanie ako dostatočné pre viaceré profesie," hovorí Zuzana Rumiz, prezidentka Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS).

SkryťVypnúť reklamu

Magister býva vo výhode

Vo všeobecnosti možno podľa nej povedať, že absolvent druhého stupňa vysokoškolského vzdelania je oproti absolventovi prvého stupňa na trhu práce vo výhode. V praxi to závisí od konkrétnej profesie.

Preferencia zamestnávateľov pre absolventov druhého stupňa vysokoškolského vzdelania pretrváva najmä v tradičných odvetviach, ako sú právo, medicína alebo manažment. Požiadavka na magisterské alebo inžinierske vzdelanie je vo všeobecnosti pri akademicky a odborne náročnejších pozíciách.

"V technologických a kreatívnych odboroch už titul nie je jediným rozhodujúcim faktorom – dôležitejšie sú reálne schopnosti a skúsenosti. V technických odboroch, ako sú IT, strojárstvo či elektrotechnika je často dôležitejšia prax než vyšší titul. Zamestnávatelia niekedy uprednostnia bakalára so skúsenosťami pred čerstvým absolventom druhého stupňa bez praxe," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

V ekonomických a obchodných profesiách, ako sú marketing, manažment a financie je vyššie vzdelanie výhodou, ale rozhodujúce sú tu podľa nej odborné skúsenosti a mäkké zručnosti. V právnych, medicínskych a vedeckých odboroch je magisterský alebo doktorandský titul nevyhnutný na kvalifikované uplatnenie.

Kde hľadajú bakalárov

Ako príklady oblastí, kde sa bakalárske vzdelanie dnes často považuje za dostatočné, Zuzana Rumiz vo sfére IT a technológií uvádza počítačovú bezpečnosť, správu sietí alebo juniorské pozície v softvérovom vývoji.

Medzi takéto technické profesie patria aj elektrotechnici, mechatronici, oblasť logistiky a dopravného inžinierstva. V oblasti financií a analytiky sú to dátová analytika, bankovníctvo či poisťovníctvo. Zo zdravotníckych profesií sú to napríklad fyzioterapeuti či laboratórni diagnostici.

SkryťVypnúť reklamu

Pracovné ponuky, ktoré sa minulý rok objavovali na portáli Profesia.sk s požiadavkou vysokoškolského vzdelania prvého stupňa, boli prevažne z IT sektora.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom SME4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu