SME

Nultý ročník či prípravné kurzy. Ako zvládnuť náročné štúdium na ťažších fakultách?

Ako fungujú tzv. konverzné programy.

Štúdium biotechnológie či technickej fyziky pomôžu zvládnuť aj tzv. konverzné programy, ktoré sú o rok dlhšie ako bežné štúdium.Štúdium biotechnológie či technickej fyziky pomôžu zvládnuť aj tzv. konverzné programy, ktoré sú o rok dlhšie ako bežné štúdium. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Slabšia matematika, fyzika či nedostatočná chémia na strednej škole nemusia byť pri plánovanom štúdiu na univerzite prekážkou. Viaceré fakulty slovenských univerzít s náročnejšími odbormi ponúkajú študentom tzv. konverzné programy, prípadne prípravné kurzy.

Okrem trojročných bakalárskych programov ponúka aj štvorročné konverzné študijné programy už niekoľko rokov napríklad Fakulta chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity (STU).

"Prvé ročníky sú zostavené tak, aby vyrovnali rozdiely a doplnili vedomosti študentov prichádzajúcich z rôznych druhov stredných škôl – z prírodovedných predmetov ako matematika, fyzika a chémia, ktoré sú nutným predpokladom na zvládnutie štúdia na STU," priblížil hovorca univerzity Juraj Rybanský.

SkryťVypnúť reklamu

Z webu či z brožúr

O možnosti študovať v konverznom programe sa záujemcovia môžu dozvedieť cez propagačné materiály fakúlt či na ich weboch. "V ostatných troch rokoch sa povedomie o týchto programoch výrazne zvýšilo," uviedol Miloslav Drtil, prodekan pre zahraničné vzťahy, mobility, vzťahy s verejnosťou a propagáciu Chemicko-technologickej fakulty STU.

Súvisiaci článok Pod čiarou zatiaľ zostali stovky študentov. Aké majú ešte šance na internát? (otázky a odpovede) Čítajte 

V tomto akademickom roku študuje na fakulte v prvom ročníku cez konverzný program 31 percent študentov, pričom ohlasy sú pozitívne. "V predošlom akademickom roku v rámci ankety o spokojnosti s konverznými programami 86 percent študentov uviedlo, že prvý ročník splnil ich predstavy o doplnení poznatkov zo strednej školy," dodal Drtil.

Dobré rozhodnutie

S rozhodnutím študovať konverzný program je spokojná aj Ema Lujza Martinková, ktorá na fakulte študuje v odbore potraviny, výživa a kozmetika aktuálne tretí rok. "Osobne mi veľmi pomohli základy matematiky a fyziky. Matematika sa na škole veľmi využíva, vyskytuje sa v celom bakalárskom štúdiu," skonštatovala.

SkryťVypnúť reklamu

Možnosť štvorročného konverzného programu našla na webovej stránke univerzity. "Chodila som na Strednú priemyselnú školu potravinársku v Nitre, tak mi to pripadalo ako dobrá možnosť dobrať si veci, ktoré sme na strednej nemali prebrané do hĺbky," vysvetlila. K štúdiu na tejto fakulte STU ju inšpirovali aj dve učiteľky zo strednej, ktoré ju takisto vyštudovali.

Rok navyše zadarmo

Konverzný program by odporučila každému, kto vie, že má medzery vo fyzike či v matematike, ale chcel byť študovať technický smer. "Rok, ktorý študuje navyše, nemusí zaplatiť," dodáva študentka. Prechod zo strednej na vysokú znamená podľa nej veľký skok. Iné je prostredie, zmení sa spôsob učenia aj prístup k nemu.

"Po absolvovaní konverzného ročníka už študent v tom prvom ‚bežnom‘ nemá problém. Vie sa orientovať v škole, pozná prednášajúcich aj cvičiacich a oni poznajú jeho," hovorí Martinková. Jej spolužiaci sú z rôznych škôl – priemysloviek, odborných či zdravotných, ale veľa ich je aj z gymnázií.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkú časť študentov konverzného programu tvoria zahraniční študenti, ktorí majú ako predmet slovenský jazyk. Prípadne konverzné programy využívajú študenti ako prípravu na prijímačky na medicínu. Napríklad na Masarykovej univerzite v Brne sa robia testy aj z fyziky.

Bez prijímačiek

Na Fakultu chemickej a potravinárskej technológie STU sa prijímačky nerobia. Študentov škola berie na základe známok zo strednej školy. "Veľmi sa to ‚vytriedi‘ na matematike alebo anorganickej chémii," skonštatovala Martinková. Jej snom už od strednej školy je po skončení štúdia pracovať v laboratóriu.

STU si vybrala, pretože má výborné meno. "Človek sa v rámci štúdia narobí a musí tomu veľa obetovať, ale titul z tejto školy za to stojí. Zaváži pri pracovných pohovoroch," myslí si.

SkryťVypnúť reklamu

Zmena aj počas štúdia

Na konverzné programy na chemicko-technologickej fakulte sa študenti prihlasujú na základe odporúčaní univerzity z propagačných akcií a letákov a po zvážení vedomostí zo strednej školy. Môžu tak urobiť aj po absolvovaní dobrovoľných prípravných kurzov z matematiky, fyziky, chémie, kde majú možnosť otestovať si vedomosti.

"Prestup je možný aj po zápise z trojročného štúdia na štvorročný konverzný. Musí sa však uskutočniť do konca druhého týždňa prvého semestra," priblížil Drtil. Programy sú vytvorené tak, aby po absolvovaní tzv. nultého konverzného ročníka boli všetci študenti na rovnakej úrovni a aby mohli absolvovať v nasledujúcich ročníkoch všetky predmety v rovnakom rozsahu.

"V nultom ročníku sa študujú základy chémie, fyziky, matematiky, laboratórnej techniky v rozsahu kvalitného stredoškolského vzdelania na úrovni maturity z daných predmetov. Ďalej sú to predmety potrebné na všeobecné zvládnutie technického vzdelávania, ako napríklad informatika či veda a priemysel," uviedol prodekan Drtil.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne na UK

Podobne ako na STU funguje konverzný program aj na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Je určený absolventom stredných škôl, u ktorých rozsah a kvalita vedomostí dostatočne nenapĺňajú predpoklady na úspešné absolvovanie bakalárskeho štúdia so štandardnou dĺžkou tri roky.

"Keďže štandardná dĺžka je nastavená pre absolventov gymnázií, konverzný program je určený študentom napríklad odborných škôl, kde je znížený počet hodín matematiky a fyziky," uviedla fakulta.

Takisto je vhodný pre zahraničných študentov s nízkou úrovňou znalostí slovenského jazyka či tým, ktorí pochádzajú z iného vzdelávacieho systému a obsah ich vzdelania sa nezhoduje s predpokladmi na úspešné absolvovanie v klasickej dĺžke štúdia.

SkryťVypnúť reklamu

Prípravné kurzy

Na fakultách Technickej univerzity v Košiciach ponúkajú pre už prijatých študentov prípravné kurzy z vybraných predmetov pred začiatkom semestra. Takisto je možné v rámci tzv. odporúčaných študijných plánov zvoliť si výberové predmety, ktoré sú určené na zopakovanie a prehĺbenie stredoškolského učiva a uľahčenie prechodu na vysokoškolské štúdium.

Ide o predmety ako repetitórium z matematiky, úvod do matematiky a fyziky či semináre z matematiky. "Tieto výberové predmety sú zaradené do odporúčaných študijných plánov v semestroch, ktoré predchádzajú semestrom, v ktorých sú tieto predmety už zaradené ako povinné," priblížil Rastislav Ručinský, prorektor pre rozvoj a vonkajšie vzťahy košickej Technickej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

Fyzika

Súvisiace témy: Chémia, Matematika
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu